انتقاد بی سابقه نخست وزیر نیوزیلند از چین

به گزارش مجله گیتی رو، جاسیندا آردرن، نخست وزیر نیوزیلند درقبال گزارش حقوق بشری چین، موضع تندتری اتخاذ کرد و گفت همزمان با رشد نقش چین در دنیا، حل اختلافات سخت تر شده است.

انتقاد بی سابقه نخست وزیر نیوزیلند از چین

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

در حالی که لحن آردرن نسبت به چین، در مقایسه با دیگر رهبران دنیا، متعادل باقی مانده است، با این حال برای کشوری که چین را عظیم ترین شریک تجاری خود تلقی می نماید، تغییر عظیمی به حساب می آمد. آردرن در سخنرانی های قبلی خود اغلب از انتقاد مستقیم نسبت به چین، پرهیز نموده بود.

آردرن در سخنرانی خود برای نشست تجاری چین در شهر آوکلند، گفت نیوزلند نگرانی جدی خود در خصوص مسائل حقوق بشری، از جمله شرایط اویغورها در منطقه سین کیانگ و مردمی که در هنگ کنگ زندگی می نمایند را با چین مطرح نموده است.

وی به مخاطبان گفت: از چشم هیچ یک از شما پوشیده نیست که همزمان با رشد و تغییر نقش چین در دنیا، مسامحه در خصوص اختلافات بین سیستم های ما- و منافع و ارزش هایی که به آن سیستم ها شکل می دهد- دشوارتر شده است.

استفن نوآکس، مدیر مرکز مطالعات چین در دانشگاه آوکلند گفت حتی چند سال پیش هم انتظار نداشته چنین لحنی را از نیوزیلند بشنود. وی گفت این لحن مانند چشمکی به اتحاد فایو آیز (اتحاد بین نیوزلند، آمریکا، استرالیا، بریتانیا و کانادا موسوم به پنج چشم) به نظر می رسد تا به آن ها بفهماند اگرچه نیوزیلند ممکن است دارای وابستگی های مالی به چین باشد، اما نسبت به این کشور آسان نگرفته است.

روابط فرهنگی و مالی نیوزیلند با چین، در میان اتحاد 5 چشم، دارای قدرتمندی خاصی است. نیوزیلند نخستین کشور توسعه یافته ای بود که در سال 2008 با چین پیمان تجاری آزاد امضا کرد که به رونق صادرات پودر شیر نیوزیلند و دیگر محصولات این کشور انجامید. چین در حال حاضر دو برابر استرالیا- دومین بازار عظیم نیوزیلند- از این کشور خرید می نماید.ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 26 خرداد 1400 بروزرسانی: 26 خرداد 1400 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1738

به "انتقاد بی سابقه نخست وزیر نیوزیلند از چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد بی سابقه نخست وزیر نیوزیلند از چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید