افزایش 50 درصدی قیمت دخانیات در راه است

به گزارش مجله گیتی رو، تاجدار رئیس انجمن دخانیات کشور در نشست خبری این انجمن اظهار کرد: بازار مملو از سیگار های قاچاقی است که در هر استان و بر اساس طبع ساکنان منطقه وارد می شوند که در مجموع بیش از 500 نوع محصول دخانیات قاچاق داریم.

افزایش 50 درصدی قیمت دخانیات در راه است

به گزارش خبرنگاران، او افزود: این در حالی است که کمیسیون تلفیق به دنبال افزایش عوارض و مالیات دخانیات است. در سال 99 مالیات شرکت های دخانی از 10 تا 40 درصد بود؛ مالیات بر ارزش اضافه کرده هم 15 درصد و حق انحصار آن هم 2 درصد بود،البته عوارض کالا های آسیب رسان هم که یکی از آن ها دخانیات است به آن اضافه شد.

او با اشاره به کاهش 20 درصدی تولید سیگار در کشور از افزایش قیمت سیگار های داخلی داد و گفت: در مجموع مالیات صنعت دخانیات در سال 99 بالغ بر 3 هزار و 600 میلیارد تومان پیش بینی شده بود که با افزایش قیمت ها این مقدار افزایش هم پیدا کرد. در چند ماه اخیر بانک مرکزی و وزارت صمت هم همکاری مناسبی داشتند.

تاجدار با اشاره به حجم بالای قاچاق و تفاوت کالا های قاچاق با تولیدات داخل بیان کرد: آنچه که به صورت آشکار در کف بازار های تهران و سایر شهر ها به فروش می رسد تنها بخشی از سیگار های با گرید a و b هستند و ما بقی آن ها کیفیت پایین تری از سیگارهای داخلی دارند. گرید های پایین تر به شدت تحت تاثیر قیمت بوده و با افزایش قیمت به سرعت مصرف کننده را به سمت کالا های قاچاق می کشند.

بیش از 500 نوع سیگار به کشور قاچاق می شود

این مقام مسئول اظهار کرد: مالیات برای هر نخ سیگار برند بین المللی 50 تومان و برای هر کارتن 500 هزار تومان می شود. قیمت پایه سیگار تولیدات داخل 2 میلیون تومان و برای سیگار خارجی 5 میلیون تومان است. با دریافت مالیات از هر نخ سیگار تولیدکنندگان داخلی به شدت آسیب خواهند دید. پیش از این نرخ 4 و 200 برای عوارض گمرکی در نظر گرفته می شد و حالا با حذف این مقدار و افزایش هزینه های تولید، برند های داخلی حدود 50 درصد افزایش قیمت خواهند داشت. این به معنای فراهم شرایط برای ورود کالای قاچاق به بازار است.

تاجدار گفت: تولید برند های قاچاق به شدت افزایش پیدا کرده و فاصله قیمت تولیدات داخلی با برند های قاچاق تهدیدی برای تولیدگنندگان در سال 1400 است. ادامه این فرایند منجر به ایجاد هپکو و هفت تپه ای جدید خواهد شد و باعث نابودی شرکت های تولیدی می شود.

او با اشاره به مسائل کنترل قاچاق بیان کرد: گاهی مجلس به جای مبارزه با مصرف دخانیات با صنعت دخانیات مبارزه می کند. ترکیه را به عنوان نمونه مالیات بالا بر سیگار مثال می زنند در حالی که امسال ترکیه برای مبارزه با قاچاق 7 درصد مالیات سیگار را کاهش داد. استرالیا که گران ترین سیگار دنیا را دارد و هر پاکت سیگار به اندازه یک ساعت کار یعنی حدود 20 دلار است در حالی که در کشور ما هر پاکت سیگار معمول حدود 17 هزار تومان و هر ساعت کار کارگر 11 هزار تومان است.

تاجدار درباره تعریف برند های داخلی و بین المللی بیان کرد: برخی از برند های بین المللی سوء استفاده کرده و با تغییر در فرایند ثبت، مالیات 10 درصدی پرداخت می کنند.

رئیس انجمن دخانیات کشور بیان کرد:م تولی آمار یعنی مرکز آمار باید مصرف کل سیگار را معین کند تا در مقایسه با 55 میلیارد نخ تولید داخل میزان قاچاق معین شود. مصرف سیگار 75 تا 85 میلیارد نخ اعلام شده است یعنی حدود 20 میلیارد نخ به صورت قاچاق وارد کشور می شود که معادل 2 هزار کانتیانر سیگار می شود که بعید است این مقدار از طریق کولبری وارد کشور شده است. شکل و شمایل سیگار های قاچاق آسیب دیده نیست و به نظر می رسد از طریق های دیگری و از طریق مجاری قانونی وارد کشور شده است. در 9 ماه ابتدای امسال بالغ بر 41 میلیارد نخ وارد کشور شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 30 بهمن 1399 بروزرسانی: 30 بهمن 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1527

به "افزایش 50 درصدی قیمت دخانیات در راه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 50 درصدی قیمت دخانیات در راه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید