اثر دست استاد کاشی تراش بر دیوار تئاترشهر

به گزارش مجله گیتی رو، حوالی سال 1309 شمسی، محل کنونی تئاتر شهر، یکی از تفرجگاه های مردم تهران بود و ساختمانی معروف به نام مهمانخانه بلدیه یا کافه شهرداری در آن قرار داشت.

اثر دست استاد کاشی تراش بر دیوار تئاترشهر

خبرنگاران - مریم قاسمی: در آن روزگار عصرهای پنجشنبه و آدینه گروه های شعبده باز و سیرک بازان و معرکه گیران در فضای باز اطراف این مهمانخانه به اجرای برنامه می پرداختند و تهرانی ها با حضور در این مکان و تماشای هنرنمایی آنها اوقات فراغت خود را می گذراندند.

قصه های خواندنی تهران را اینجا ببینید

یک شاهکار مدور چشمنواز

پای تئاتر و تماشاخانه بعد از شهریور سال 1320 و ورود امریکایی ها به ایران باز شد. تا قبل از دوره مشروطه، ملیجک، تلخک، شیخ شیپور و امثال کریم شیره ای وظیفه سرگرم کردن درباریان را برعهده داشتند و مردم نمایش روحوضی را به عنوان تفریح می شناختند. تئاتر و نمایش بعد از مشروطه از بازار تهران آغاز به رشد کرد و بعد به مولوی رفت و بعد از آن هم سر از لاله زار درآورد. بعدها سالن های نمایش تئاترشهر ساخته شد و محدوده کنونی چهارراه ولی عصر (عج) را به قطب فرهنگ و نمایش و تئاتر در شهر تهران تبدیل کرد. سال 1346 ساخت مجموعه تئاتر شهر با الهام از معماری برج طغرل، تخت جمشید و معماری رم باستان آغاز شد. 5سال بعد این مجموعه فاخر 7بهمن سال 1351 افتتاح شد. نخستین نمایشی که در آن اجرا شد نمایشنامه باغ آلبالو اثر آنتوان چخوف بود.

کاشی های دست ساز هیچ شباهتی با هم ندارند!

علاوه بر اهمیت حضور هنرمندان درجه یک تئاتر در نمایش هایی که در سالن های مجموعه تئار اجرا می گردد بنای تئاترشهر هم دیدنی است. دیوارهای کاشیکاری شده فیروزه ای و سبز در کنار آجرها این بنا را بیش ازپیش چشمنواز نموده. خوب است بدانید کاشی های مجموعه تئاتر شهر به وسیله استاد اصغر کاشی تراش اصفهانی ساخته شده است. تک تک این کاشی ها با دست ساخته شده و هیچ کدام شباهتی به دیگری ندارد. این در حالی است که وقتی نگاه گذرایی به دیوارهای داخلی و خارجی مجموعه تئاترشهر می اندازید تصور می کنید که تمام کاشی ها قرینه یکدیگرند.

گفته می گردد ترکیب انتزاعی و زیبای کاشی های فیروزه ای و سبز و آجر به شکل برجسته یادآور نشانه های معماری دوره ایلخانیان است. ویژگی مهم دیگر تئاتر شهر پلان دایره ای شکل آن است. این پلان ترکیبی از معماری یونان و روم قدیم و بناهای مربوط به نمایش مانند پانئوم و کلوزیوم است. نمای گنبد نیم مدور بام و ستون های قرینه اطراف این مجموعه از دور مثل خیمه ای بر محوطه سنگفرش گسترده بوستان دانشجو سایه انداخته و تا حدودی یادآور تابلوی تکیه دولت اثر کمال الملک است. مساحت بستر طرح بنای تئاترشهر، 3هزارمترمربع و مساحت زیربنای آن 5هزار و 600مترمربع است. با توجه به پلان دایره ای شکل این بنا قطر تقریبی بدنه آن 34متر است. ارتفاع مجموعه هم 15متر است.

سالن های نمایش مجموعه تئاتر شهر اکنون شامل تالار اصلی در طبقه همکف و تالارهای چهارسو، قشقایی، سایه و پلاتو اجرا در طبقه زیرین است. طبقه سوم تئاترشهر هم به طبقه مدیریت معروف است که همواره در طول سال نمایشگاه عکس زیبایی از پوسترهای نمایش های قدیمی در این طبقه، برقرار و تماشای آن برای عموم آزاد است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 14 مرداد 1402 بروزرسانی: 14 مرداد 1402 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 2361

به "اثر دست استاد کاشی تراش بر دیوار تئاترشهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اثر دست استاد کاشی تراش بر دیوار تئاترشهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید