آشنایی با شیر یکطرفه چدنی؛ انواع آن و مزیت ها

به گزارش مجله گیتی رو، آشنایی با شیر یکطرفه چدنی؛ انواع آن و مزیت ها

از گذشته های دور تا به امروز شیرآلات از جمله اساسی ترین قطعات در پروژه های پایپینگ یا لوله کشی در صنایع مختلف (آب، گاز، نفت، پتروشیمی و…) محسوب می شوند. شیرآلات با هدف کنترل جریان سیال در سیستم های مختلف لوله کشی مورد استفاده قرار می گیرند. شیر یکطرفه چدنی از جمله کاربردی ترین انواع شیرآلات صنعتی محسوب می گردد که ما در این مقاله به انواع، کاربرد، مزایا و معایب این نوع خاص از شیرهای چدنی خواهیم پرداخت.

آشنایی با شیر یکطرفه چدنی؛ انواع آن و مزیت ها

نگاهی به معینات فنی شیر یکطرفه چدنی

شیر یک طرفه چدنی، نوع مخصوصی از شیرآلات صنعتی است که عموما برای استفاده در صنایع مختلف و سیستم های جریان سیالات متنوع طراحی و فراوری شده است. همان طور که نام این نوع شیر نشان می دهد، این شیر یکطرفه از جنس چدن بوده و به شکلی طراحی شده است که جریان سیال را تنها به یک طرف منتقل کند به طوری که سیال نتواند در جهت مخالف جریان یابد.

این شیرها عموما از جنس چدن بسیار با کیفیت ساخته می شوند و با توجه به ویژگی هایی چون مقاومت بالا نسبت به فشار، خوردگی و دمای بالا از جمله مناسب ترین انتخاب ها برای کاربردهای صنعتی به شمار می روند.

کاربرد شیر یکطرفه چدنی

مهمترین کاربرد انواع شیرآلات چدنی از جمله شیر یکطرفه از جنس چدن در سیستم های آب و فاضلاب است، این شیر در چنین سیستم هایی به عنوان نوعی اتصال به کار برده می گردد. شیر یکطرفه چدنی به جریان آب یا فاضلاب اجازه می دهد که تنها از یک جهت عبور کند و در جهت دیگر قطع می گردد. مهمترین کاربردهای شیر یکطرفه چدنی عبارتند از:

استفاده گسترده در سیستم فاضلاب

شیرهای یکطرفه چدنی در انواع سیستم فاضلاب های شهری و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد تا جریان فاضلاب را از سوی خروجی دهانه ها به خوبی کنترل کند.

استفاده در سیستم های آب رسانی

کاربرد دیگر شیرچدنی یکطرفه در شبکه های توزیع آب شهری یا سیستم های آبیاری است که از این محصول برای کنترل جریان آب و جلوگیری از برگشت آب به منابع اصلی استفاده می گردد.

استفاده در صنایع گوناگون

شیر یکطرفه چدنی در صنایع مختلفی از جمله صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، مواد شیمیایی و… کاربردهای بسیاری دارد.

استفاده در سیستم های تهویه مطبوع

از شیرهای یکطرفه چدنی برای کنترل جریان هوا در سیستم های تهویه مطبوع با مصارف خانگی و صنعتی نیز استفاده می گردد.

استفاده در سیستم های حرارتی

شیرهای چدنی یکطرفه در سیستم های حرارتی به منظرو تنظیم و کنترل جریان آب یا سیال حرارتی مورد استفاده قرار می گیرند. مهمترین کاربرد آن ها در سیستم های حرارتی چون رادیاتورها، چیلرها و سیستم های توزیع حرارت است.

استفاده در تأسیسات موتورخانه

یکی از کاربردهای مهم شیرهای چدنی یکطرفه استفاده از آن ها در تأسیسات موتورخانه با کارکردهای خانگی و صنعتی است.

استفاده در صنایع تصفیه آب و…

با توجه به کاربرد شیر یکطرفه چدنی استفاده از این محصول در تصفیه خانه ها بسیار رایج است.

انواع شیر یکطرفه چدنی

شیرهای چدنی یکطرفه در انواع مختلفی فراوری می شوند که مهمترین دسته بندی آن ها شامل شیر سوپاپی چدنی و شیر اتوماتیک دریچه ای می گردد.

شیر یکطرفه سوپاپی چدنی: نوعی شیر یکطرفه از جنس چدن است که سیال متحرک را در یک جهت معین به جریان انداخته و از برگشت جریان در جهت معکوس پیشگیری می نماید. از این نوع شیرها در سیستم های آب و فاضلاب، تهویه مطبوع و صنایع مختلف شیمیایی، نفت، گاز و پتروشیمی استفاده می گردد.

شیر اتوماتیک چدنی: از نظر عملکرد این شیرها دقیقا شبیه به شیر یکطرفه سوپاپی عمل می نمایند اما عملکرد آن ها کاملا اتوماتیک است. شیرهای اتوماتیک در سایزهای مختلف و با توجه به احتیاج بازار طراحی و فراوری می شوند. این شیرهای یکطرفه با توجه به عملکرد به انواع لولایی و پیستونی با کاربری های متفاوت تقسیم می شوند. از شیر یکطرفه اتوماتیک دریچه ای معمولا بین دو فلنج استفاده می گردد.

انواع شیر یکطرفه بر حسب مکانیزم عملکرد

از نظر مکانیزم عملکرد شیرهای یکطرفه چدنی به دو نوع لولایی و پیستونی تقسیم می شوند که معینات آن ها به این توضیح است:

شیر یکطرفه لولایی: شیر یکطرفه از یک دیسک ساخته شده است که روی پین سوار بوده و با حرکت سیال در جهت مورد نظر، دیسک حول پین چرخیده و به جریان سیال اجازه عبور می دهد و با کاهش یا قطع جریان دیسک به موقعیت قبلی بازگشته و از برگشت جریان جلوگیری می نماید.

شیر یکطرفه پیستونی: در این نوع شیرها از یک پیستون و فنر استفاده شده است و عموما در سرویس هایی با فشار بالا و سرعت بالای جریان سیال مورد استفاده قرار می گیرند. در شیر یکطرفه پیستونی فشار ناشی از جریان به زیر پیستون وارد شده و با غلبه بر نیروی فنر پشت پیستون، پیستون را به سمت بالا حرکت داده و جریان سیال عبور می نماید. با قطع جریان پیستون به موقعیت اولیه بازگشته و از برگشت جریان جلوگیری می نماید. این نوع شیرها عموما در تأسیسات حرارتی، سیستم های هوای فشرده و پمپ ها مورد استفاده قرار می گیرد.

مهمترین ویژگی شیر چدنی یکطرفه

مهمترین مزایا و ویژگی های شیرهای چدنی یکطرفه در مقایسه با انواع شیرآلات صنعتی عبارتند از:

- کارکرد بدون صدای آزار دهنده

- دارای آب بندی کامل بدون هرگونه نشتی

- کارکرد با فشار حداقلی

- مقاومت بالا در برابر ساییدگی، پوسیدگی و خوردگی

- قابلیت نصب سریع و آسان

- قابلیت نصب در جهت های مختلف عمودی و افقی

- قابلیت استفاده برای سیالات غلیظ از جمله فاضلاب یا روغن

قیمت شیر یکطرفه چدنی

قیمت شیر یکطرفه چدنی متأثر از عوامل گوناگونی از جمله نوع شیر، کیفیت ساخت، برند سازنده، سایز و مقدار و… خواهد بود. با توجه به این که استفاده از این نوع شیرآلات باعث افزایش کارایی و کنترل بیشتر در سیستم های صنعتی می گردد خرید شیر یکطرفه چدنی باید با اتکا به معینات فنی قطعه مورد احتیاج صورت گیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه هریک از انواع شیر یکطرفه چدنی و استعلام قیمت این محصولات می توانید با کارشناسان ما در دماجت در تماس باشید.

چقدر می پسندید؟

منبع: اتاق
انتشار: 19 دی 1402 بروزرسانی: 19 دی 1402 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 2389

به "آشنایی با شیر یکطرفه چدنی؛ انواع آن و مزیت ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با شیر یکطرفه چدنی؛ انواع آن و مزیت ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید