9 اشتباه معمول در عکاسی چشم انداز و چگونگی جلوگیری از آن

به گزارش مجله گیتی رو، اشتباهات عکاسی چشم انداز و چگونگی جلوگیری از آن ها

چه چیزی یک عکس را خوب می نماید؟ این سوالی است که می توان در موردش روزها بحث کرد اما چه چیزی عکس را بد می نماید؟ این به مراتب مهم تر است! مایکل لگرو در این رابطه می گوید:

9 اشتباه معمول در عکاسی چشم انداز و چگونگی جلوگیری از آن

در این لیست، من اصلی ترین اشتباهات عکاسی چشم انداز را که در طول 20 سال آموخته ام، بیان می کنم؛ اشتباهاتی که من، خود بارها مرتکب شدم و بعد از سال ها آن ها را فهمیدم. امیدوارم این توصیه ها برای گرفتن عکس های بهتر به شما یاری کند، به خصوص اگر عکاسی چشم انداز را تازه آغاز نموده اید. البته، بدانید که هنر ذهنی است؛ اشتباه من ممکن است شاهکار شما باشد، پس طور دیگر به این موضوع نگاه کنید. همواره به یاد داشته باشد که شکستن قوانین، به ایجاد خلاقیت بیشتر منجر خواهد شد.

1- افق کج

هیچ چیز بدتر از خط افقی کج در عکس نیست! دوربین را صاف نگه دارید. به همین منظور اغلب دوربین ها، دارای خطوط راهنمای مشبک هستند که از طریق آن می توان مرتکب این اشتباه نشد و یا عکس هایی که دارای افقی کج هستند، می گردد در بخش انتهای ویرایش عکس، آن را تصحیح کرد. البته در این روش، باید بخشی از تصویر را کراپ کنید که ممکن است با حذف بعضی از جزئیات همراه گردد، پس بهتر است از همان ابتدای عکاسی، حواستان به افق کج باشد تا در انتها مجبور نشوید عکس را ویرایش کنید.

2- استفاده از لنز نامناسب

اغلب مردم فکر می نمایند عدسی هایی با زاویه عریض برای عکاسی بسیار مناسب هستند اما هیچ گاه به این موضوع فکر هم نکنید! در واقع لنزهای با فاصله کانونی ثابت به هیچ وجه مناسب نیستند؛ چرا که همه ما به زوم کردن علاقه داریم و تعویض لنز نیز کار آزار دهنده ای است. در واقع، شما باید تصویر مورد نظر خود را پیدا نموده، آن را ترکیب بندی کنید و سپس با دقت به آن نگاه کنید. اغلب در 90 درصد موارد، یک عنصر وجود دارد که اگر بر روی آن زوم کنید، قادر هستید یک پانورامای عریض را به عکسی خاص و با هویت تبدیل کنید. برای مثال، در عکس زیر، این غازهای برفی به صورت نقطه های ریزی دیده می شدند که با زوم کردن، آن ها برجسته تر به نمایش در آمدند.

3- جزئیات مثلثی شکل در گوشه و کنار تصاویر

جزئیات مثلث شکل در تصاویر را می گردد به بوسه به مرگ تشبیه کرد! جایی که یک تخته سنگ یا بخشی از آب و ابر در گوشه تصویر، بخشی مثلثی شکل ایجاد نموده اند، شما می توانید تفسیر خودتان را داشته باشید اما اگر افراد ماهر در عکاسی آن را ببینند، شما را به این دلیل سرزنش می نمایند. بر فرض مثال عکس زیر در یک مسابقه بوده است اما کارشناسان، از این قضیه بر علیه عکس استفاده نموده اند و به همین خاطر، عکاس سرزنش شده است. پس اگر می خواهید عکس هایی مناسب برای یک مسابقه بگیرید، حتماً توجه کنید که جزئیات مثلثی شکل در گوشه و کنار تصاویر نباشد.

4- عکاسی از آسمان صاف و خالی

هیچ چیز خسته نماینده تر از آسمان خالی در عکس نیست. چرا که در آسمان، این ابرها هستند که باعث ایجاد احساس و هیجان در عکس ها می شوند. ما به ابر یا خورشید و ماه برای عکاسی از آسمان احتیاج داریم. آسمان آبی تنها، حواس پرت کن بوده و خصوصیات یک عکس را زیر سوال می برد. اگر چاره ای ندارید، عکس را بگیرید ولی بعدا دوباره به همان محل برگردید و در روزی که ابر است نیز عکاسی کنید و سپس به مقایسه دو عکس بپردازید! خب، معین است که خیلی ساده به تفاوت های دو عکس پی خواهید برد.

5- عبور از کنار سوژه عکاسی و گفتن جمله در راه برگشت از آن عکس خواهم گرفت

تقریباً همه افراد دچار چنین اشتباهی می شوند. همواره این قانون را برای عکاسی رعایت کنید: هیچ وقت عکاسی را برای برگشت، برنامه ریزی نکنید . ماشین را کنار بزنید، و از سوژه مورد نظر همان لحظه عکس بگیرید. در واقع، بعضی از اتفاقات به طور ناگهانی رخ می دهند و اگر همان لحظه نتوانید از آن ها عکس بگیرید، دیگر قابل برگشت نیستند .

مثلاً در تصاویر زیر نیز از قانون فوق بهره برده شده است. در تصویر اول، موقع رفتن صدها گوزن شمالی در کنار جاده قابل مشاهده بودند اما موقع برگشت، تقریباً هیچ یک از آن ها در آن محل نبودند. یا در تصویر دوم، یک بوفالو در کنار دریاچه است که این اتفاق خیلی کم رخ می دهد و در صورتی که همان موقع سوژه را شکار نکنید، دیگر قادر به شکار مجدد نخواهید بود .

6- نور بد

نور بد هر عکسی را خراب می نماید. گاهی اوقات مجبور هستید در هر صورت از چشم انداز مقابل حتی اگر تاریک و گرفته باشد، عکس بگیرید. باید تصمیم بگیرید که از حیوانی که در عکس با ISO 1600 عکاسی کنید یا یک عکس مات داشته باشید.

یک قانون مهم در عکاسی است که طبق آن، یک عکس نویز دار به دلیل ایزوی بالا، بسیار بهتر از عکس نگرفتن است. البته دوربین های امروزی نتایج مناسبی را حتی در ایزوهای بیشتر از 1000 در اختیار شما خواهند گذاشت.

پس اگر شرایط نوری مناسب باشد، یک عکس خوب را می توانید شکار کنید و در غیر این صورت این شما خواهید بود که با خلاقیت باید بر نور بد غلبه کنید.

7- گاهی دوربین را پایین نگه دارید و به پرسپکتیوهای مختلف نیز توجه کنید

اشتباه زمانی رخ می دهد که موج بعدی به دوربین شما برخورد کند اما اگر مراقب باشید، ارزش ریسک کردن دارد. چرا که تصاویر بی نظیری همانند عکس زیر را می توانید ثبت کنید.

8- در نظر نگرفتن یک عنصر اضافی در عکس ها

بسیاری از عکس هایی که ما روزانه ثبت می کنیم، دارای یک پازل گم شده هستند. برای بیان آن، می توانید به تصاویر زیر نگاه کنید. عکس اصلی، عکس اول است که قایق دارد و در عکس بعدی، شما می بینید که چقدر بدون آن عکس کسل نماینده می گردد.

9- سفر به محل عکاسی در زمان بد

قبل از سفر به محل مورد نظر خود، حتما در خصوص آن جا تحقیق کنید و در زمان مناسبی از سال به آن جا سفر کنید. آب و هوا در عکاسی نقش بسیار مهمی را ایفا می نماید. در بهار درختان شکوفه می زنند، درختان در تابستان سبز می شوند، برگ ها در پاییز تغییر رنگ می دهند، در زمستان برف همه جا رو می پوشاند. پس قبل از سفر، ابتدا فکرهای خود را بکنید و باید بدانید که چه جور آب و هوایی برای عکس هایتان مناسب است. در زیر نیز می توانید عکسی از یک منطقه در بازه های زمانی متفاوت ببینید.

یک توصیه بسیار مهم: همواره با خود دوربین داشته باشید! چرا که ثبت لحظه ها از هر چیزی می تواند لذت بخش تر باشد.

منبع: کجارو / iso.500px.com
انتشار: 7 بهمن 1400 بروزرسانی: 7 بهمن 1400 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 2022

به "9 اشتباه معمول در عکاسی چشم انداز و چگونگی جلوگیری از آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "9 اشتباه معمول در عکاسی چشم انداز و چگونگی جلوگیری از آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید