7 خاصیت پنیرک و دمنوش آن

به گزارش مجله گیتی رو، آیا تا به حال درباره خواص پنیرک چیزی شنیده اید؟ گیاه پنیرک با نام علمی Malva sylvestris شناخته می گردد و به طرق مختلفی مانند روغن، ژل، کرم و دمنوش پنیرک از آن استفاده می گردد. پنیرک می تواند به ترمیم سریع تر زخم، تقویت سیستم ایمنی بدن، جلوگیری از خارش پوستی ، جوانی و زیبایی پوست و درمان سردرد یاری کند.

7 خاصیت پنیرک و دمنوش آن

گیاه پنیرک چیست؟

گیاه پنیرک با نام علمی گیاهی گل دار از جنس مالوا (Malva) است. این گیاه با گل های بنفش رنگ خود اغلب در دشت ها می روید و ارتفاع آن معمولا به حدود 60 سانتی متر می رسد. پنیرک، بومیِ غرب اروپا است؛ اما در بخش هایی از مدیترانه و شمال آفریقا هم رشد می نماید و به بیشتر کشورهای انگلیسی زبان وارد شده است.

عجیب ترین بخش گیاه پنیرک، مغز و دانه های آن است (که به خاطر شکل شان به پنیرک معروف شده اند). لُعاب (موسیلاژ) موجود در گیاه پنیرک ارزش دارویی زیادی دارد و در تهیه داروهای مختلف از آن استفاده می گردد.

مردم در قدیم گل پنیرک را هم مصرف می کردند.

از گل و برگ های این گیاهِ منحصربه فرد برای اهداف دارویی استفاده می گردد.

به عنوان مثال روغن به دست آمده از گیاه پنیرک می تواند تأثیر فوق العاده ای روی بدن داشته باشد. از برگ های این گیاه، چای تهیه می گردد و دانه های آن هم قابل خوردن است.

بعلاوه از برگ هایی که سالم هستند و دچار زنگار (نوعی بیماری در گیاهان) نیست، می توان به عنوان ضماد روی زخم ها استفاده کرد. این گیاه عناصر فعال زیادی دارد که برای سلامت انسان بسیار مفید است. در ادامه بیشتر با این خواص آشنا می شوید.

خواص گیاه پنیرک

1. تسکین درد
یکی از رایج ترین کاربرد های گیاه پنیرک برای کاهش درد به خصوص در درمان های موضعی است. اگر زخم یا جراحتی در پوست خود دارید می توانید برگ پنیرک را به صورت ضماد روی محل موردنظر قرار دهید.

مواد شیمیایی موجود در برگ گیاه پنیرک، که دارای ویتامین های بسیار زیادی است، نه تنها سبب بهبودی سریع تر می گردد، بلکه مواد ضددرد خاصی را ترشح می نماید که به کاهش درد و ناراحتی یاری خواهد نمود.

از خاصیت ضددرد گیاه پنیرک می توان برای دردهای داخلی و خارجی استفاده کرد. به خاطر همین ویژگی خاص، از پنیرک می توان به عنوان ماسک صورت یا درمان سردردهای موضعی استفاده کرد.

2. حفاظت از سیستم ایمنیقرار دادن گیاه پنیرک بر روی زخم، از نفوذ عفونت های باکتریایی و سایر عوامل خارجی به وسیله جراحت به بدن جلوگیری می نماید و با این روش سیستم ایمنی را تقویت می نماید. مصرف برگ، دانه ها و سایر بخش های گیاه پنیرک هم به این امر یاری می نماید.

3. فعالیت ضد التهابیبرای تسکین نیش حشره، سوختگی های وسیع، آفتاب سوختگی یا خارش پوستی، استفاده از ژل یا پماد حاوی پنیرک می تواند در کاهش التهاب و وَرَم تأثیر زیادی داشته باشد و همزمان به ترمیم سریع تر آن ناحیه یاری کند.

اگر از روغن پنیرک یا انواع پنیرک خوراکی استفاده می کنید، می توانید آن را روی مفاصل یا مناطقی که درد دارد قرار دهید.

4. بیماری های تنفسیاگر از احتقان سینه یا بیماری تنفسی رنج می برید، مصرف پنیرک پیشنهادی عالی برای شما است. پنیرک نه تنها با تمیز کردن مجاری تنفسی، سینه را صاف می نماید، بلکه با ویژگی ضدالتهابی خود سبب تسکین سینه و غدد می گردد.

بعلاوه به افزایش سلامتی و بهبودی سریع تر یاری می نماید.

5. اثرات ضد پیریاستفاده از پماد پنیرک می تواند تأثیرات چشمگیری روی بدن داشته باشد. در حقیقت اگر نگران افزایش سن تان هستید یا هر روز چین و چروک هایتان را جلوی آینه وارسی می کنید، از ژل یا کِرِم حاوی پنیرک بهره ببرید و پوست تان را جوان نگه دارید.

6. مسائل هاضمهبعضی افراد دچار ناراحتی هایی در قسمت کمر و مسائل تحرک روده هستند. مصرف مُلیِن های قوی می تواند اثرات جانبی دیگری در بدن داشته باشد. اما با خیساندن دانه یا استفاده از برگ خشک پنیرک در چای می توانید یک مُلین ملایم تهیه کنید که علاوه بر تنظیم سیستم گوارش، دردهای مربوط به این سیستم را تسکین می دهد.

7. مسائل خواببسیاری از افراد به سختی می خوابند. استفاده از روغن پنیرک یا نوشیدن یک فنجان چای پنیرک به آرامش فکر و بدن تان یاری می نماید. درنتیجه به راحتی به خوابی عمیق فرو می روید.

هشدارگزارشات زیادی وجود دارد که نشان دهنده تداخل دارویی پنیرک با سایر داروهای مربوط به سیستم گوارشی و مسائل تنفسی است. قبل از مصرف این گیاه داروییِ قوی حتما با پزشک خود دررابطه با تداخل دارویی پنیرک و داروهای مصرفی در مدت بیماری، مشورت کنید.

منبع: سایت چطور

منبع: راسخون
انتشار: 12 آبان 1400 بروزرسانی: 12 آبان 1400 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1931

به "7 خاصیت پنیرک و دمنوش آن" امتیاز دهید

1 کاربر به "7 خاصیت پنیرک و دمنوش آن" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 خاصیت پنیرک و دمنوش آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید