گلی که به خاطر چند صدم ثانیه مردود اعلام شد

به گزارش مجله گیتی رو، داور گل زیکو در دیدار برزیل و آرژانتین در جام جهانی 1978 را به خاطر چند صدم ثانیه قبول نکرد.

گلی که به خاطر چند صدم ثانیه مردود اعلام شد

به گزارش مجله گیتی رو، در جام جهانی 1978 آرژانتین به سر می بریم دوباره یک قضاوت جنجالی این بازی ها را تحت تاثیر قرار داد. در رقابت هایی که آلبی سلسلته میزبان بود بعید نبود این تیم به بالاترین رتبه ها برسد. جام جهانی در حالی برگزار گردید که این کشور در زمان دیکتاتوری به سر می برد و شرایط خفقان آوری در آنجا حکم فرما بود. بازی های اصلی در استادیوم مونومنتال ریور پلاته برگزار می شد که فاصله کمی با مدرسه نظامی (یکی از بدترین سرویس های حاکم در آرژانتین) داشت.

در آن سال روند برگزاری جام جهانی به این صورت بود که تیم های صعود نموده از مرحله گروهی یک بار دیگر به صورت گروهی مسابقه می دادند تا تیم های راه یافته به نیمه نهایی معین شوند. در این مرحله تیم های آرژانتین، برزیل، لهستان و پرو در گروه B قرار گرفتند.

برزیل می توانست یک حریف سخت و یک سد برای آلبی سلسته محسوب گردد. این تیم در دیدار نخست برابر سوئد بازی قابل توجهی به نمایش گذاشت. سلسائو مقابل آرژانتین تا دقیقه 90 یک بر یک مساوی بود تا این که داور یک کرنر به نفع این تیم گفت. دیرسئو توپ را ارسال کرد و زیکو با یک ضربه سر آن را به گل تبدیل کرد اما کلیو توماس، داور ولزی سوت زد ...

سرانجام بازی بود و گل؟ داور آن را قبول نکرد چون معتقد بود ضربه سر دقیقا هم زمان با سوت سرانجام زده شده است. اعتراض های بازیکنان برزیل بی فایده بود و داور گل را قبول نکرد. سلسائو با تساوی زمین بازی را ترک کرد.

سپس این تیم مقابل اسپانیا نیز متوقف شد. در آن روز کاردنیوسا نتوانست از یک فرصت خیلی خوب بهره ببرد و در حالی در محوطه جریمه صاحب توپ شد که دروازه خالی بود. سانتیانا توانست از لئائو، دروازه بان برزیل عبور کند و توپ را به کاردنیوسا برساند. بازیکن اسپانیایی تنها باید توپ را کنترل می کرد و سپس به سمت دروازه ای ضربه می زد که آمارال مدافع حضور داشت. با این حال نتوانست توپ را به گل تبدیل کند و بازی با تساوی به سرانجام رسید. برزیل با کسب دو مساوی و پیروزی مقابل اتریش به دور دوم صعود کرد. دو تیم برزیل و آرژانتین دوباره برابر هم قرار گرفتند و باز هم مساوی کردند. هر دو توانستند بازی اول خود را با پیروزی به سرانجام برسانند.

در این شرایط همه چیز در هفته آخر معین می شد و برزیل باید به مصاف لهستان می رفت و آرژانتین مقابل لهستان قرار می گرفت. اگر سلسائو و آلبی سلسته پیروز می شدند تفاضل گل، تیم صعود کننده به فینال را معین می کرد. با وجود اتفاق های پیش آمده مسئولان برگزاری تصمیم گرفتند ابتدا بازی برزیل انجام گردد و سپس دیدار آرژانتین. آلبی سلسته از این طریق می توانست بفهمد با چه نتیجه ای می تواند صعود کند. برزیل 3 بر یک برابر لهستان پیروز شد. به همین خاطر آرژانتین به پیروزی 4 بر صفر یا بیشتر احتیاج داشت و به آن دست یافت. دروازه بان پرو آرژانتینی بود اما به ملیت پرو در آمده بود. بازی با پیروزی 6 بر صفر آلبی سلسته سرانجام یافت. ماریو کمپس و لوکه دبل کردند. اوسمن و تارانتینی دیگر گل های میزبان را به ثمر رساندند.

سپس آرژانتین در فینال به مصاف هلند رفت و با یک نمایش خوب در وقت های اضافه پیروز این دیدار شد. ویدلا با خوشحالی جام قهرمانی را به پاسارلا اهدا کرد. با این حال همه آن لحظه جنجالی را به یاد دارند. توماس با مردود گفتن گل زیکو نخستین تاثیر را در مسیر قهرمانی آرژانتین داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 اسفند 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 90

به "گلی که به خاطر چند صدم ثانیه مردود اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گلی که به خاطر چند صدم ثانیه مردود اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید