کیست سینه و بارداری، راه های تشخیص و درمان

به گزارش مجله گیتی رو، از شروع بارداری، تغییراتی در پستان ها رخ می دهد. بروز کیست سینه و بارداری به طور همزمان برای مادران بسیار نگران کننده است. اما خبر خوب این است که راه های تشخیصی و درمانی بدون آسیب رساندن به جنین وجود دارد.

کیست سینه و بارداری، راه های تشخیص و درمان

خبرنگاران | سرویس مادر و کودک - تغییرات در ظاهر و احساس پستان ها یکی از اولین نشانه های بارداری است. این تغییرات را هورمون هایی که در دوران بارداری و پس از زایمان در بدن آزاد می شوند، به منظور آماده سازی بدن برای شیردهی به نوزاد، در پستان ها ایجاد می نمایند.

هر یک از پستان ها دارای 15-20 لوبول است. لوبول ها سلول های فراوری شیر هستند که توسط کانال هایی به نوک پستان وصل می شوند و شیر را انتقال می دهند. هاله تیره اطراف نوک پستان آرئول نامیده می گردد. در آرئول، برجستگی های کوچکی، به نام غده های مونتگومری وجود دارند که مایعی برای مرطوب کردن نوک پستان ترشح می نمایند. در دوران بارداری زمانی که سطوح استروژن، پروژسترون و پرولاکتین در بدن شما افزایش می یابد، تغییراتی در پستان ها رخ می دهد.

در ادامه با نگرانی های مرتبط با پستان مانند کیست سینه و بارداری و همچنین تغییرات نرمالی که در پستان ها در دوران بارداری ایجاد می گردد، بیشتر آشنا خواهیم شد.

چنانچه مطالعه قسمتی خاص مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده به موضوع دلخواه خود برسید:

 • نگرانی های شایع پستان در بارداری
 • تشخیص کیست سینه و بارداری
 • تغییرات پستان ها در دوران بارداری
 • چگونگی کنترل تغییرات پستان در بارداری

نگرانی های شایع پستان در بارداری

درد پستان

رشد پستان ها در دوران بارداری باعث ایجاد حساسیت یا حتی درد می گردد. این حساسیت یا درد را می توان با استفاده از یک سینه بند محافظ مناسب، کاهش داد. استفاده از سینه بند راحت در هنگام خواب به کاهش درد یاری شایانی می نماید.

توده های پستان، کیست و بارداری

ممکن است در دوران بارداری توده های پستانی فراوری شده و رشد نمایند. شایعترین توده های پستان در زنان باردار عبارتند از:

 • کیست سینه - کیسه های پر شده با مایع
 • گالاکتوسل - کیسه های پر شده با شیر
 • بافت فیبروآنتیوم

تغییر در اندازه توده های پستانی در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی رخ می دهد. اگرچه بیشتر توده های پستانی در زنان باردار خوش خیم هستند، اما در صورت مشاهده آن ها بایستی با پزشک خود در میان بگذارید. تصورنکنید که ایجاد توده پستانی یک تغییر طبیعی در بارداری است، و اجازه ندهید که پزشک بدون معاینه و آنالیز بیشتر از آن بگذرد.

پزشک باید اندازه و موقعیت توده، نرمی یا سختی آن و اینکه آیا توده حرکت می نماید یا نه، را آنالیز کند. توده پستانی می تواند یک کیست پر از مایع یا یک توده جامد باشد. اگر متحرک باشد و به دیواره قفسه سینه متصل نباشد، ممکن است یک کیست یا تومور خوش خیم بنام فیبروآنتیوم باشد.

بیشتر بخوانید: علائم سرطان سینه چیست؟

تشخیص کیست سینه و بارداری

پزشک گاهی اوقات، با معاینه سرپایی می تواند وجود کیست سینه را تشخیص دهد. سونوگرافی مرحله بعدی تشخیص است. در سونوگرافی معین می گردد که توده پستانی کیست خوش خیم و یا تومور جامد است. گاهی اوقات با سوزن از توده نمونه برداری (بیوپسی) می گردد تا معین گردد که درون توده مایعی وجود دارد (کیست سینه) یا خیر.

اگر سونوگرافی دقیقا معین نکرد که توده از چه نوعی است، مرحله بعدی انجام ماموگرافی است. از آنجایی که ماموگرافی با استفاده از پرتو ایکس انجام می گردد، برای بسیاری از زنان باردار ممکن است نگران نماینده باشد. نگران نباشید، زیرا بدن شما در هنگام ماموگرافی به طور صحیح از تابش پرتو ایکس محافظت می گردد و خطر تابش پرتو ایکس به جنین وجود ندارد. البته پیش از انجام آزمایش حتما تکنسین پرتو ایکس را از بارداری خود مطلع سازید.

اما به دلیل بروز تغییرات در پستان ها، تا 25 درصد از تمام ماموگرافی های گرفته شده در دوران بارداری، نتایج منفی کاذب دارند، به این معنی که حتی اگر سرطان وجود داشته باشد آن نشان نمی دهد. به همین دلیل شما نمی توانید تنها بر روی نتیجه منفی یک ماموگرافی تکیه کنید. در طول بارداری برای تشخیص توده های پستانی احتیاج به بیوپسی برای تشخیص درست است. در بیوپسی، پزشکان با استفاده از یک سوزن مخصوص یا با برش کمی از بافت تحت بی حسی موضعی، نمونه ای از توده بر می دارند که به جنین نیز آسیبی نمی رساند.

تغییرات پستان ها در دوران بارداری

در دوران بارداری، به طور طبیعی تغییراتی در پستان ها رخ می دهد. بعضی از آن ها به توضیح زیر است.

 1. رشد و عظیم شدن پستان ها
 2. حساسیت زیاد، خصوصا در نوک پستان
 3. تیره تر شدن نوک پستان ها و آرئول ها، به دلیل ترشح هورمون هایی که رنگ پوست را تحت تاثیر قرار می دهند.
 4. برجستگی رگ های تیره رنگ در طول پستان ها (به دلیل افزایش خون رسانی به پستان ها)
 5. ترشح و نشت مایع زرد رنگ غلیظ، بنام آغوز (کلستروم) از پستان ها
 6. برجستگی نوک پستان ها و آرئول ها
 7. برجستگی غدد کوچک بر روی سطح آرئول ها به نام غدد مونتگمری

هورمون های ترشح شده در دوران بارداری موجب بروز این تغییرات می شوند و در بعضی افراد ممکن است شدت این تغییرات بیشتر باشد.

چگونگی کنترل تغییرات پستان در بارداری

در این بخش برای پذیرش این تغییرات در دوران بارداری، راه چاره های مفیدی را به شما ارائه می دهیم.

 • رشد و عظیم شدن پستان ها: سینه بندی تهیه کنید که به شما احساس راحتی دهد و فضا برای رشد پستان های تان فراهم می نماید. استفاده از سینه بند های معمول در هنگام خواب به شما احساس ناراحتی می دهد. از نیم تنه های ورزشی نخی بهره ببرید.

  نکات مهم هنگام خرید سینه بند:

  • پوشش حمایتی خوب از پستان ها
  • باند پهن در زیر کاپ پستان
  • تسمه شانه ای عظیم
  • بستن قابل تنظیم (سینه بند هایی که در پشت بسته می گردد احساس راحت تری به شما می دهند)
  • عدم استفاده از جک و فنر در سینه بند
 • حساس شدن پستان ها: در دوران بارداری هورمون هایی در بدن شما ترشح می شوند تا شما را برای شیردهی آماده نمایند. کانال های شیر رشد می نمایند و در طول پستان کشیده می شوند همه این ها باعث می گردد پستان های شما حساسیت بیشتری داشته باشند، خصوصا نوک پستان ها.
 • ترشح کلستروم: کلستروم یا آغوز؛ مایعی شیرین، رقیق و با هضم آسان است. در طول سه ماهه دوم، پستان های شما آغاز به فراوری آغوز می نمایند. در ابتدا آغوز غلیظ و زرد رنگ است و هنگام تولد نوزاد تقریبا رقیق و بی رنگ است.

  نشت آغوز ممکن است در هر زمانی رخ دهد، هنگامی که پستان های خود را ماساژ می دهید و یا از لحاظ جنسی تحریک می شوید. وقتی این اتفاق می افتد دلیلی برای نگرانی نیست. هم چنین عدم ترشح آغوز در دوران بارداری به معنای عدم فراوری شیر هنگام تولد نوزاد نیست.

سخن آخر...

اگر در دوران بارداری تشخیص داده شد که سرطان سینه دارید، خبر خوب این است که احتمالا هیچ تاثیر مخربی روی جنین ندارد. مواردی از انتقال سلول های سرطان پستان بین مادر و جنین گزارش نشده است. گزینه های درمان نیز به پیشرفت سرطان بستگی دارد که در زمان بارداری تشخیص داده می گردد. درمان در سه ماهه دوم و سوم بارداری شبیه به بیمارانی که باردار نیستند انجام می گردد و معمولا شامل جراحی و شیمی درمانی است.

برگرفته از: babymed، breast360 و americanpregnancy

منبع: setare.com
انتشار: 12 اسفند 1399 بروزرسانی: 12 اسفند 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1552

به "کیست سینه و بارداری، راه های تشخیص و درمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کیست سینه و بارداری، راه های تشخیص و درمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید