چرا تخم مرغ دوباره گران شد؟

به گزارش مجله گیتی رو، قیمت مصوب شانه تخم مرغ 43 هزار تومان است. اما مشاهده میدانی نشان می دهد که قیمت هر شانه تخم مرغ به 58 تا 60 هزار تومان رسیده است. مسئولان جهاد کشاورزی و فعالان صنفی معتقدند که رفتار های هیجانی تولیدکنندگان و پخش کنندگان تخم مرغ و احتکار عامل گرانی این کالای اساسی است. اما به نظر می رسد که این نوسان قیمت تخم مرغ، به خاطر دعوای میان، تولیدکنندگان مرغ و تخم مرغ و وارد کنندگان نهاده های دامی و دولت بر سر سیاست قیمت گذاری ها و حذف ارز ترجیحی 4200 تومانی باشد.

چرا تخم مرغ دوباره گران شد؟

به گزارش خبرنگاران، رئیس سازمان جهادکشاورزی تهران معتقد است که عامل گرانی تخم مرغ و نوسان قیمت آن رفتار های هیجانی فراورینمایندگان و توزیع نمایندگان در واکنش به شایعات مربوط به ارز ترجیحی است. او می گوید که نهاده های مورد احتیاج دامداران و مرغداران با ارز ترجیحی تهیه نموده اند و با هرگونه گرانفروشی مرغ و تخم مرغ برخورد جدی می نمایند.

ناصر نبی پور، رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران هم اعتقاد دارد که پس از اعلام احتمال حذف ارز ترجیحی 4200 تومانی از نهاده های دامی، تعدادی از واردنمایندگان از عرضه نهاده ها به بازار خودداری نموده اند.

علاوه بر این او می گوید که بعضی فراورینمایندگان هم از عرضه تخم مرغ به بازار خودداری کردند چرا که احتمال می دادند قیمت آن افزایش یابد. هر چند او معتقد است که آن ها نمی توانند این محصولات را مدت زیادی انبار نمایند، بنابراین با عرضه آن ها قیمت متعادل می گردد.

طبق لایحه بودجه سال آینده، دولت قرار است که در سال آینده ارز ترجیحی 4200 تومانی کالاهای اساسی را حذف و مابه ازای ریالی آن را به مردم پرداخت کند.

دعوای فراورینمایندگان با دولت بر سر قیمت گذاری و ارز ترجیحی؟

از اظهارات حبیب اسدالله نژاد، نایب رئیس انجمن صنفی مرغداران گوشتی و ناصر نبی پور، رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران، این گونه می توان برداشت کرد که فراوری نمایندگان مرغ و تخم و واردنمایندگان نهاده ها نگران حذف ارز ترجیحی و سرکوب قیمت ها هستند. برای همین وارد جدل با دولت شده اند، تا تکلیف سیاست قیمت گذاری قیمت مرغ و تخم پس از ارز ترجیحی را معین کند. به نظر می رسد که آن ها از ابزار کاهش عرضه و افزایش قیمت برای جوابگو کردن دولت استفاده نموده اند.

حبیب اسدالله نژاد می گوید که اگر ارز 4200 تومانی قطع گردد ارز تخصیصی برای واردات نهاده ها ارز نیمایی است، بنابراین کالا هایی مانند مرغ و تخم مرغ مشمول سیاست قیمت گذاری یا قیمت گذاری مشمول عرضه و تقاضا خواهد بود. قطعاً با توجه به اینکه اوایل اجرای سیاست نو، بازار کشش افزایش قیمت مرغ را نخواهد داشت قیمت بر اساس عرضه و تقاضا معین می گردد.

طبق گفته نایب رئیس انجمن صنفی مرغداران گوشتی، در این صورت اگر قیمت از عددی که مد نظر دولت است عبور کند، دولت در پی این خواهد بود که سیاست اعمال قیمت را اجرا کند. دغدغه فراورینمایندگان این است که در دوران گذار از حذف ارز دولتی و واردات با ارز نیمایی، واحد های مرغداری به خاطر عدم کشش بازار آسیب ببینند و از چرخه فراوری خارج شوند.

او بعلاوه به روزنامه ایران گفته که از دولت تقاضا نموده اند که تمهیداتی برای جلوگیری از زیان فراورینمایندگان بیاندیشد. بعلاوه در انتظار اطلاع رسانی دولت هستند تا معین آیا ارز دولتی حذف می گردد یا خیر؟

آنالیز ها نشان می دهد که دولت هنوز توضیحی درباره شیوه قیمت گذاری پس از حذف ارز ترجیحی کالاهای اساسی نداده است.

پیش بینی افزایش شش برابری قیمت مرغ و تخم مرغ؟

بعضی واردنمایندگان نهاده های دامی و فراورینمایندگان مرغ و تخم مرغ معتقدند با حذف ارز ترجیحی، قیمت نهاده های دامی به 6 برابر قیمت کنونی می رسد و در این صورت قیمت مرغ و تخم مرغ به همین مقدار مشمول افزایش قیمت خواهد شد.

اما روزنامه ایران وابسته به دولت، این موضوع را رد نموده و گفته که قیمت هایی که در حال حاضر برای مرغ یا تخم مرغ در صورت حذف ارز دولتی واردات نهاده عنوان می گردد، مبنای درستی ندارد، چون بازار کشش قیمت های چند برابری را ندارد.

با این حال، فعالان حوزه فراوری مرغ و تخم مرغ معتقدند اگر دولت برنامه جایگزینی برای حذف ارز ترجیحی نداشته باشد، ضربه بزرگی به فراورینمایندگان و معیشت مردم وارد خواهد شد.

شرایط تخم مرغ در سطح بازار چگونه است؟

یکی از خرده فروشان منطقه 10 تهران که به شکل معمول تخم مرغ تنظیم بازاری عرضه می نماید، به خبرنگاران می گوید که در حال حاضر تخم مرغ تنظیم بازاری ندارد و قرار است توزیع نماینده دو کارتن (24 شانه تخم مرغ) به دست اش برساند. اما با این وجود چند روز است که شانه تخم مرغ تنظیم بازاری هم کمتر به دست شان می رسد. شانه تخم مرغ با نرخ آزاد هم در طول یک هفته اخیر با نرخ بالای 50 هزار تومان میان خرده فروش ها توزیع می گردد.

این خرده فروش در خصوص مقدار توزیع تخم مرغ تنظیم بازاری هم می گوید که هر روز توزیع نماینده یک یا دو کارتن میان خرده فروش های آشناتر پخش می نماید. اما عملا جوابگوی احتیاج بازار نیست. برای همین مجبور هستیم از پخش نماینده ها، شانه تخم مرغ را با قیمت 56 تا 58 هزار تومان خریداری کنیم.

سراغ یکی دیگر از خرده فروشان این منطقه رفتیم. او هم تخم مرغ تنظیم بازاری نداشت و تاکید نمود که بیشتر بازار تخم مرغ تنظیم ندارند و همگی شانه تخم مرغ را به قیمتی بالاتر از 50 هزار تومان از پخش نماینده خریداری نموده اند؛ بنابراین مجبور هستند با در نظر گرفتن تخم مرغ های شکسته، شانه تخم مرغ را 59 تا 60 هزار تومان بفروشند.

او می گوید که فروش تخم مرغ شان در طول روز های اخیر کاهش یافته است، اما وقتی تخم مرغ تنظیم بازاری نباشد، مردم چاره ای ندارند و مجبور هستند با این قیمت ها تخم مرغ بخرند.

منبع: فرارو
انتشار: 20 بهمن 1400 بروزرسانی: 20 بهمن 1400 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 2037

به "چرا تخم مرغ دوباره گران شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا تخم مرغ دوباره گران شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید