میراشرفی: کالا های اساسی بدون کد رهگیری ترخیص می شوند

به گزارش مجله گیتی رو، رئیس کل گمرک ایران با بیان اینکه 6 میلیارد دلار مواداولیه، واسط و ماشین آلات خط تولید در گمرک دپو شده است، گفت: کالا های اساسی بدون کدرهگیری از گمرک ترخیص می شوند.

میراشرفی: کالا های اساسی بدون کد رهگیری ترخیص می شوند

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران به نقل از گمرک، مهدی میراشرفی، گفت: از دو هفته قبل و با تصمیم دولت، واردکنندگان کالا های اساسی که ارز آن ها تأمین نشده و کد رهگیری دریافت نکرده اند، اما کالایشان به مبادی ورودی و گمرکات رسیده باشد در صورتی که سایر اسناد و مدارک آن ها آماده باشد کالا های اساسی شان بدون کدرهگیری از گمرک ترخیص می شود.

رئیس کل گمرک ایران اضافه نمود: بخشنامه این تصمیم هم ناظر بر کالا هایی است که در گمرکات است و هم کالا هایی که وارد می شوند بنابراین درخصوص کالا های اساسی چنانچه وارد کننده مایل باشد بدون کد رهگیری بانک، کالایش ترخیص شود گمرک کالا را ترخیص می کند و معطل کد رهگیری بانک نمی ماند.

وی گفت: درخصوص کالا های غیراساسی که بیشتر مواد اولیه و ماشین آلات خط تولید است با آخرین تصمیمی که در دولت گرفته شد کالا هایی که تا 20 تیر امسال قبض انبار ورود دارند باید بتوانند با ارز متقاضی و بدون نیاز به کدرهگیری ترخیص شوند که این موضوع درحال سیر مراحل قانونی است و هنوز عملیاتی نشده است امیدواریم در روز ها و هفته های آینده این موضوع نیز عملیاتی شود.

میراشرفی اضافه نمود: از آنجا که ترخیص کالا های غیراساسی مانند مواداولیه و ماشین آلات خط تولید بدون کد رهگیری اجرایی نشده همچنان با دپوی بیش از سه و نیم میلیون تن مواداولیه، واسط و ماشین آلات خط تولید در گمرکات و مبادی ورودی به ارزش بیش از 6 میلیارد دلار روبرو هستیم که اگر مصوبه یاد شده در این باره هم اجرایی شود حجم قابل توجهی از این کالا ها ترخیص خواهد شد.

وی گفت: درخصوص قطعات خودرو با اختیاراتی که سرپرست وزارت صمت و رئیس کل گمرک داشتند این قطعات را بدون دریافت کد رهگیری ترخیص کردیم و در مورد دو خودروساز بزرگ اینکه در شرایط کنونی خودرو معطل قطعاتی باشد که به کشور وارد شده، اما کد رهگیری اخذ نکرده اند موضوعیت ندارد.

رئیس کل گمرک ایران درباره حقوق ورودی اضافه نمود: امسال حقوق ورودی نه تنها افزایش پیدا نکرده بلکه کاهش یافته است طوری که در 5 ماهه نخست سال گذشته حقوق ورودی یا همان تعرفه مؤثر گمرک 9 و 6 دهم درصد بوده، اما امسال با کاهش یک و سه دهم درصدی در مقایسه با سال گذشته به 8 و 3 دهم درصد رسیده است.

میراشرفی اضافه نمود: همچنین در 5 ماهه نخست امسال 13 میلیون و 700 هزار تن کالا وارد کشور شده که از این میزان 10 میلیون تن یعنی برابر سال گذشته، کالای اساسی است ضمن اینکه در کالا هایی مانند ذرت در مقایسه با مدت مشابه قبل افزایش واردات هم داشته ایم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 آبان 1399 بروزرسانی: 8 آبان 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1303

به "میراشرفی: کالا های اساسی بدون کد رهگیری ترخیص می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میراشرفی: کالا های اساسی بدون کد رهگیری ترخیص می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید