میدان حسن آباد ، معماری رنسانس در تهران

به گزارش مجله گیتی رو، کمتر کسی می داند که پیش از ساخت این میدان تاریخی ، باغی بزرگ در این محوطه قرار داشت که متعلق به میرزا یوسف آشتیانی بود. وی پس ازگسترش یافتن تهران ، آن منطقه را به نام پسرش حسن ، حسن آباد نامگذاری کرد که این وجه تسمیه نامگذاری حسن آباد است . هر چند که پیش از آن این محله به هشت گنبد معروف بود.

میدان حسن آباد ، معماری رنسانس در تهران

جهت دریافت خدمات شرکت بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

در حسن آباد چهار ساختمان به شکل قرینه توسط قلیچ باقلیان تحت نظارت معمار و مهندس برجسته ارمنی لئون تادوسیان به سبک معماری غربی ساخته شده است.

حسن آباد امروزه جزئی از منطقه 11 در مرکز شهر تهران و در خیابان منیریه قرار گرفته و از میدان های قدیمی و جزء بافت تاریخی و سنتی تهران قاجاری است.

به تازگی ساختمان های دور تا دور میدان که وضع نامناسبی داشتند مرمت شده و این میدان شکوه نخستینش را تا اندازه ای بازیافته است.

ساختمان های قدیمی بخش جنوب شرقی میدان که شبیه سازه های سه سوی دیگر میدان بوده اند در دوره ای تخریب شده و ساختمان بانک ملی با نمای نوین تمام شیشه ای به جای آن ساخته شده است .

همچنین در پی بازسازی بناهای این میدان در جلوی ساختمان نوین بانک ، سازه ای نمایشی شبیه سازه های قرینه ای که در طرف های دیگر وجود دارند ساخته شده است تا تمامیت فضای معماری میدان تا حدودی باز گردد.

در بازسازی این میدان تاریخی ، تمام خیابان هایی که به میدان وارد می شده اند، سنگفرش و گذر خود روها از آن ممنوع شده است و عبور و مرور خود روها فقط به وسیله زیرگذر شمال به جنوب آن که خیابان حافظ را به خیابان وحدت اسلامی متصل می نماید ، انجام می گردد .

میدان حسن آباد، امروزه با ایستگاه مترو با بقیه نقاط شهر ارتباط دارد.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 24 بهمن 1398 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 747

به "میدان حسن آباد ، معماری رنسانس در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میدان حسن آباد ، معماری رنسانس در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید