مصباح را از ایتالیا پس می گیریم، قرار نیست ماهواره ای به موزه برود

به گزارش مجله گیتی رو، وزیر ارتباطات خبر ارسال ماهواره مصباح به موزه را تکذیب کرد گفت: اصلا ما موزه ای برای ماهواره نداریم.

مصباح را از ایتالیا پس می گیریم، قرار نیست ماهواره ای به موزه برود

با تور ارزان مالزی از توسعه یافته ترین کشور شرق آسیا دیدن کنید.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرنگاران، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران درخصوص ارسال ماهواره مصباح به موزه گفت: ماهواره مصباح به عنوان اولین ماهواره سنجشی، 13 سال پیش ساخته شد و 10 سال پیش فرایند ساخت آن به انتها رسید.

وی اضافه نمود: در آن برهه چون خودمان در داخل پرتاب نماینده نداشتیم، دولت وقت آن را به ایتالیا فرستاد، اما آنها پس از مدتی خاطرنشان کردند که ما این کار (پرتاب ماهواره) را انجام نمی دهیم. لذا ماهواره همانجا ماند و پس از دو سال رئیس جمهور وقت خاطرنشان کرد که خودمان برای ساخت ماهواره اقدام می کنیم و آن را پرتاب می کنیم. بر همین اساس هم در دولت قبل و در همین دولت ماهواره های پیشرفته تری ساخته شدند و به فضا پرتاب شدند.

وزیر ارتباطات ادامه داد: ما پس از برجام، کار مذاکره را برای تحویل ماهواره مصباح شروع کردیم، تا بتوانیم آن را تحویل بگیریم. اما ماهواره ها معمولا با انتها عمر باتری شان عمرشان نیز تمام می گردد؛ به هرحال 10 سال این ماهواره دست ما نبوده و نمی دانیم چه بلایی سر آن آمده است. بنابراین باید آن را تحویل بگیریم، به دست کارشناسان متخصص در این زمینه بدهیم تا ببینیم در چه وضعیتی است.

واعظی گفت: اینکه مطرح شده است ماهوره ای به موزه می رود اصلا درست نیست چرا که ما چیزی به اسم موزه ماهواره نداریم، ما حتما ماهواره را برمی گردانیم. کارشناسان ما آن را آنالیز می نمایند و پس از آن تصمیم می گیریم چکار باید کنیم.

منبع: تسنیم
انتشار: 17 بهمن 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 726

به "مصباح را از ایتالیا پس می گیریم، قرار نیست ماهواره ای به موزه برود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصباح را از ایتالیا پس می گیریم، قرار نیست ماهواره ای به موزه برود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید