مدنی: اشتباهات فنی مانع نتیجه بهتر جودو شد، طلای ملایی مفت از دستمان رفت

به گزارش مجله گیتی رو، کارشناس جودوی ایران با تاکید بر اینکه جودوی ایران می توانست نتیجه به مراتب بهتری را در بازی های آسیایی کسب کند گفت: مربی تیم ملی می توانست با کوچ بهتر باعث نتیجه گیری بهتر جودوکاران گردد.

مدنی: اشتباهات فنی مانع نتیجه بهتر جودو شد، طلای ملایی مفت از دستمان رفت

رضا مدنی در گفت وگو مجله گیتی رو، درباره ارزیابی خود از عملکرد تیم ملی جودوی ایران در بازی های آسیایی اندونزی که با کسب یک مدال نقره و یک برنز توسط سعید ملایی و محمد بریمانلو همراه بود، اظهار کرد: در مجموع 56 مدال در جودوی بازی های آسیایی توزیع شد که ما تنها دو مدال گرفتیم، آیا این عملکرد قابل قبول است؟ قطعا می توانستیم خیلی بهتر از اینها نتیجه بگیریم. ما اشتباه های فنی خیلی زیادی داشتیم. اگر کوچ به خوبی عمل می کرد و به جای فریاد و اخراج عملکرد درستی داشت، مطمئنا نتیجه بهتری نیز حاصل می شد.

کارشناس جودوی ایران با اشاره به حذف زود هنگام علیرضا خجسته در وزن 66 کیلوگرم، گفت : خجسته اشتباه گاردگیری داشت و به همین دلیل نتوانست مقابل حریفش به برتری برسد. کادر فنی نباید اجازه این اتفاق را می داد. او اصلا در مبارزه اش حمله ای نکرد گویی که می خواست هر چه زودتر این مسابقه تمام شود. در مجموع عملکرد خجسته ضعیف بود و کاملا تحت تاثیر جو سالن مسابقه قرار گرفته بود.

وی با بیان این که عملکرد محمد بریمانلو و کسب مدال برنز او در این رقابت ها خوب بود، خاطر نشان کرد: بریمانلو جوان است و زحمت خود را کشید و قطعا در آینده نیز بهتر خواهد شد. به لحاظ فنی از او راضی هستم و برعکس خجسته که تحت تاثیر محیط بود، او شجاعانه مبارزه کرد.

کارشناس جودوی ایران با اشاره به کسب مدال نقره سعید ملایی و تاکید بر این که حق ملایی مدال طلا بود، اما به دلیل اشتباهش از رسیدن به آن باز ماند، گفت : ملایی در 9 ثانیه خاتمهی مبارزه فقط دفاع کرد و فقط در لاک دفاعی فرو رفت و این بهانه را به هیات ژوری داد تا او را بازنده نمایند. به هر حال گوینده تلویزیونی مجبور است جملاتی بگوید که خوشایند مردم باشد، اما واقعیت چیز دیگری است. تصور می کنم برای ملایی سناریو نوشته بودند، چرا که وقتی داوران به دو جودوکا شیدو شیدو می دهند، دو نفر را به لبه مرز می برند و این یعنی این که باید منتظر هر اتفاقی باشیم. اگر داوران جودوکار مدنظرشان پیروز شد که هیچ اگر نه در چنین وضعیتی به طرف مقابل اخطار می دهند و به هر بهانه ای او را دیسکالیفه می نمایند. کوچ نباید به ملایی این اجازه را می داد که در 9 ثانیه آخر به لاک دفاعی برود. او شایستگی پیروزی را داشت و اگر هجومی ادامه می داد قطعا پیروز این مبارزه می شد. متاسفانه طلای ملایی مفت از دستمان رفت و دلیل آن عدم توانایی کوچ در مدیریت ملایی بود.

مدنی در ادامه گفت وگو با مجله گیتی رو، درباره عملکرد جواد محجوب در سنگین وزن نیز، خاطر نشان کرد: محجوب با 112 تا 115 کیلوگرم وزن نمی تواند جلوی جودوکاران 140 تا 150 کیلوگرمی قرار بگیرد و دوام بیاورد. حجم بدن و قدرت محجوب به خاطر کمبود وزن مقابل حریفان بسیار کمتر از آنها است و همین موضوع سبب می شود او نتواند برنامه هایش را پیاده کند. محجوب اگر می خواهد به موفقیت برسد دو راه پیش رو دارد یا باید به همان وزن 100 کیلوگرم سابق خود باز شود و یا این که وزن خود را حداقل به 125 تا 130 کیلوگرم برساند.

وی اضافه نمود: اشتباه محجوب در مبارزه این بود که وقتی حریف او را به سمت خود کشید، او بی محابا به سمت حریف رفت و در حالت بی تعادلی امتیاز وازاری را داد که این هم ضعف کوچ را می رساند. کوچ نباید اجازه می داد محجوب در تله حریف بیفتد. او شایستگی کسب مدال را داشت، اما متاسفانه این اتفاق رخ نداد.

مدنی درباره دو مرتبه اخراج محمد منصوری، سرمربی تیم ملی در این رقابت ها، گفت : برابر قوانین زمانی که مبارزه در حال برگزاری است، مربیان نمی توانند هیچ صحبتی با جودوکارانشان داشته باشند. در صورتی که مبارزه به هر بهانه ای توسط داور متوقف شود، کوچ در فاصله زمانی تا سوت ادامه مبارزه می تواند نکات فنی مورد نظر را به جودوکارش بگوید. اما وقتی مبارزه آغاز شد دیگر حق صحبت کردن با بازیکن ندارد. در چنین شرایطی مربیان نباید احساسی عمل نمایند و تحت شرایط محیط قرار گیرند. این موضوع نیز بسیار به ضرر ما تمام شد و کوچ باید بیشتر به خود مسلط می بود.

وی درباره نظر خود در خصوص ماندن یا رفتن سرمربی تیم ملی با توجه به عملکرد دو ساله اش، گفت : در این باره باید خود فدراسیون تصمیم گیری کند و با گفتن ما چیزی تغییر نمی کند و فکر می نمایند که ما روی فرد خاصی نظر داریم. چه او و چه کسی دیگر سرمربی تیم ملی باشد باید ایرادت حال حاضر را بر طرف کند.

کارشناس جودوی ایران با تاکید بر این که فدراسیون جودو باید از تمام پتانسیل جودوی ایران استفاده کند، گفت : تنها در این صورت است که به موفقیت می رسیم. البته یکی از ایرادات بزرگی که به مسئولان وارد است این است که همیشه سعی می نمایند نفرات دارای شانس مدال را به بازی های آسیایی اعزام نمایند، در صورتی که این یک ایراد بزرگ است و این میدان می تواند تجربه مفیدی برای نفرات دیگر نیز باشد. ما فقط با چهار جودوکار در بازی های آسیایی حاضر شدیم و می توانستیم در سه وزن دیگر نیز نماینده داشته باشیم، اما این فرصت ارزشمند از آنها گرفته شد.

وی در خاتمه درباره عملکرد تیم های جوجیتسو و کوراش نیز، گفت : در هر دو رشته می توانستیم عملکرد بسیار بهتری داشته باشیم. در جوجیتسو خیلی در جریان موضوعات نیستم، اما معتقدم که ما غافلگیر شدیم. ما در باد چند مدال خوابیدیم، در حالی که حریفان ما در این مدت بسیار بهتر از ما کار کردند. وقتی رشته ای وارد بازی های آسیایی می شود، کشورها به خاطر مدال آوری هر چه بیشتر بر روی آن متمرکز می شوند، در حالی که ما نسبت به این موضوع بی توجه بودیم. البته اردوهای خوبی برگزار گردید اما در نهایت نتیجه خوبی حاصل نشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 اسفند 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 130

به "مدنی: اشتباهات فنی مانع نتیجه بهتر جودو شد، طلای ملایی مفت از دستمان رفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدنی: اشتباهات فنی مانع نتیجه بهتر جودو شد، طلای ملایی مفت از دستمان رفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید