رویترز: اروپایی ها در جلسه امروز فرایند حل اختلاف در برجام را کلید نمی زنند

به گزارش مجله گیتی رو، یک خبرگزاری انگلیسی به نقل از منابع دیپلماتیک مدعی شد اروپایی ها که به دلیل تنش های هفته اخیر، شروع فرایند مکانیسم حل اختلافات برجام را به تعویق انداخته بودند، احتمالا امروز نیز آن را کلید نمی زنند.

رویترز: اروپایی ها در جلسه امروز فرایند حل اختلاف در برجام را کلید نمی زنند

در سفر با تور هلند از کشور گلهای لاله دیدن کنید و آسیاب های بادی آمستردام هلند را نظاره گر باشید.

به گزارش گروه بین الملل مجله گیتی رو، خبرگزاری انگلیسی رویترز در مطلبی به نقل از دیپلمات های اروپایی مدعی شد نمایندگانی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا امروز (آدینه) گردهم می آیند تا راهی برای دور کردن ایران و آمریکا از تقابل پیدا نمایند.

یک دیپلمات ارشد اروپایی به رویترز گفت: تمایل ایران به جلوگیری از افزایش بحران، برای ما مقداری زمان خریده است، اثر آن نیز کمی به آرام کردن اوضاع یاری می نماید.

این خبرگزاری با بیان اینکه اروپایی ها به شدت در کوشش هستند بر هر دو طرف تاثیر گذاشته و نقش میانجی را ایفا نمایند، نوشت: آنها همچنین می خواهند دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا را، که روز چهارشنبه از آنها خواسته بود از توافق هسته ای خارج شوند، قانع نمایند که متحدان مصممی هستند و تهران نمی تواند آنها را فریب دهد.

یک دیپلمات فرانسوی به رویترز شرح داد: ما باید کوشش هایی را که همه برای کاهش تنش آنچه ایرانی ها انجام می دهند، هماهنگ و بیشینه کنیم، البته این موضوع برای آمریکایی ها هم صدق می نماید. چیزی که بیشتر از همه نگران نماینده است، اشتباه محاسباتی است.

رویترز در ادامه این گزارش ضمن اشاره به گام پنجم کاهش تعهدات برجامی ایران، ادعا کرد: سه کشور اروپایی به همراه روسیه و چین... تمایل دارند پیغام محکمی بدهند که این نقض های [برجام] غیرقابل قبول است. آنها توافق کردند فرایند قطعنامه [حل] اختلاف را در این توافق، شروع نمایند که نهایتا می تواند منجر به احیای تحریم های سازمان ملل بر تهران گردد، اما در پی تنش های هفته اخیر و نگرانی از واکنش بد ایران، زمان بندی آن را به تعویق انداختند.

استفاده از مکانیسم حل اختلافات برجام، می تواند زمینه ای برای استفاده طرف اروپایی از مکانیسم ماشه باشد که به بازگشت اتوماتیک تحریم های شورای امنیت علیه ایران منجر می گردد.

این خبرگزاری اما مدعی است وزرای خارجه اتحادیه اروپا در نشست فوق العاده امروز فعلا از هرگونه واکنش دیپلماتیک سخت اجتناب خواهند کرد.

رویترز به نقل از دیپلمات های اروپایی نوشت: ایران هیچ هدف یا ضرب الاجلی درباره غنی سازی اورانیوم اعلام نکرده است، پس این برای ما مقداری زمان فراهم کرد... تصمیم شروع فرایند [حل اختلاف] گرفته شده اما احتمال اعلام آن در روز آدینه نیست.

بر این اساس، دیپلمات های اروپایی با بیان اینکه نگرانی وجود دارد که شروع فرایند حل اختلاف در امروز منجر به تنش ایران گردد، می گویند: ما صراحتاً گفته ایم که هدف ما از انجام این کار، حل اختلافات خود با نقض های ایران در چارچوب توافق هسته ای است. شروع این فرایند، فعلا برای رفتن به سازمان ملل نیست.

رویترز پیشتر هم گزارش داده بود اروپایی ها با هدف به عقب بازگرداندن گام های کاهش تعهدات برجامی ایران، مکانیسم مزبور را فعال می نمایند اما برای احیای تحریم های سازمان ملل علیه ایران که باعث فروپاشی کامل برجام می گردد، عجله نمی نمایند. (جزئیات بیشتر)

مکانیسم ماشه چیست؟

مکانیسم ماشه، بخش نهایی از ساز و کار حل اختلاف ذیل برجام است که می تواند قطعنامه های پیشین سازمان ملل را که بر اساس قطعنامه 2231 تعلیق شده بودند، باز گرداند.

در حقیقت منظور از مکانیسم ماشه بخش پایانی همان ساز و کار حل اختلافات در بندهای 36 و 37 در برجام است. این 2 بند از آنجا که رجوع به آنها می تواند به بازگشت اتوماتیک تحریم های بین المللی علیه ایران بینجامد، به مکانیسم ماشه معروف شده است.

بند 37 برجام عنوان می نماید: متعاقب دریافت ابلاغ طرف شاکی، به نحو مشروح در فوق، به همراه شرحی از کوشش های توأم با حسن نیت آن طرف برای طی فرآیند حل و فصل اختلاف پیش بینی شده در برجام، شورای امنیت سازمان ملل متحد می بایست منطبق با رویه های خود در مورد قطعنامه ای برای تداوم لغو تحریم ها رای گیری کند. چنانچه قطعنامه فوق الذکر ظرف 30 روز از تاریخ ابلاغ به تصویب نرسد، سپس مفاد قطعنامه های سابق شورای امنیت سازمان ملل متحد مجدداً اعمال خواهند شد، مگر اینکه شورای امنیت سازمان ملل متحد به نحو دیگری تصمیم گیری کند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 14 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 720

به "رویترز: اروپایی ها در جلسه امروز فرایند حل اختلاف در برجام را کلید نمی زنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رویترز: اروپایی ها در جلسه امروز فرایند حل اختلاف در برجام را کلید نمی زنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید