روش های انتخاب تایر مناسب برای خودرو

به گزارش مجله گیتی رو، بعد از هزاران کیلومتر رانندگی باید از تایر هایی که حالا فرسوده شده اند دل بکنید و آن ها را با تایر های نو و سالم تعویض کنید.

روش های انتخاب تایر مناسب برای خودرو

به گزارش، انتخاب تایر یکی از مواردی است که ممکن است افراد را با سردرگمی روبرو کند و به دلیل ارتباط با ایمنی راننده و سرنشینان امری مهم بشمار می آید.

بهترین تایر های چهارفصل این تایر ها هستند و به هر نوع تایرچهار فصل دیگر ترجیح داده می شوند چراکه با داشتن نماد دانه برف و کوه صلاحیت خود را در شرایط برف شدید نشان می دهند. اگر به دنبال کارایی بهتری در برف هستید تنها گزینه بهتر تایر های زمستانی است. در شرایط آب وهوای گرم این تایر ها الگویی مناسب دارند، اما بی نقص نیستند و اگر شما به دنبال دوام و سروصدای کمتر هستید این تایر ها برای شما مناسب نیست.

این نوع از تایرها، تایر های اصلی چهار فصل شماست، این تایر ها دوام زیادی دارند و احساس راحتی را در حین رانندگی به شما القا می نمایند. تایر های چهارفصل تورینگ و گرند تورینگ هندلینگ بهتری دارند و سروصدای کمتری فراوری می نمایند. هر تایر چهار فصل با علامت M+S معین می گردد که این علامت از کلمه های گل و برف خلاصه شده است.

این تایر ها مثل تایر های با کارایی بالا هستند و تفاوت آن ها در این است که برای سرعت های بالاتر طراحی شده اند. این تایر ها رطوبت را منتقل می نمایند تا با کشش بهتر در شرایط برف و یخ عملکرد بهتری داشته باشند.

اگر به دنبال کشش بیشتر در هر نوع آب و هوایی هستید مدل های با عملکرد بالا نسبت به لاستیک های مسافرتی چهارفصل انتخاب بهتری هستند. ترکیبات ویژه لاستیک های با عملکرد بالا انعطاف پذیری لاستیک را در آب وهوای سرد حفظ می نماید و در سخت ترین شرایط لاستیک چسبنده باقی می ماند.

فصل سرما

این نوع از لاستیک های زمستانی از ترکیب مشابه لاستیک های بدون میخ استفاده می نماید، اما این نوع می تواند با میخ های فلزی همراه باشد. استفاده از این نوع از لاستیک ها در برخی از مناطق به خاطر تخریب جاده غیرقانونی است. رانندگی با این لاستیک ها در شرایط تگرگ، یخ مرطوب، انجماد و زمستان شدید بسیار مطلوب است.

این لاستیک ها، مرسوم ترین لاستیک های زمستانی هستند و در جاده های لغزنده چسبندگی خود را نشان می دهند. آج این تایر ها الگوی خاصی دارد که باعث خرد شدن تکه های یخ و برف و ریختن لجن و برف آر لاستیک می گردد که درنهایت با سطح بیشتری که در اختیار لاستیک قرار می دهد کشش بیشتری در آب وهوای سرد ایجاد می نماید. این لاستیک ها در آب هوای گرم و مرطوب نسبت به دیگر لاستیک های زمستانی هندلینگ پایین تری دارد.

این تایر ها بعد از پنچر شدن قادرند مسافتی 80 کیلومتری را طی نمایند. معمولاً این تایر ها از تایر های معمولی گران تر و سخت تر هستند که سخت بودن آن ها باعث می گردد تا رانندگی با آن ها حس راحتی کمتری داشته باشد و به همین دلیل بین مشتریان محبوب نیستند. ضمن اینکه این تایر ها زودتر از تایر های معمولی فرسوده می شوند.

این لاستیک های بدون میخ زمستانی در شرایط خشک و مرطوب نسبت به لاستیک های زمستانی معمولی هندلینگ بهتری دارد و برای بزرگراه هایی که با برف پوشیده شده و ثبات نهایت سرعت مهم است طراحی شده است. اگر برای شما رانندگی با سرعت بیشتر نسبت به کشش در برف اولویت بیشتری دارد این تایر های با عملکرد بالا مناسب خودروی شما است.

فصل گرما

بهترین عملکرد را از بین هم رده های خود دارند و در آب وهوای گرم، چسبندگی و فرمانپذیری فوق العاده ای دارند، اما به شدت سخت و پر سروصدا هستند و زودتر از لاستیک های تابستانی دیگر فرسوده می شوند. ماشین های اسپرت معمولاً از این لاستیک ها استفاده می نمایند. حتی فراتر از این تایرها، خریداران می توانند از میان تایر های تابستانی، تایر های مکس و اکس تریم را انتخاب نمایند که چسبندگی و پاسخ دلخواه هر راننده ای را به وجود می آورد و رانندگی دیوانه وار را ممکن می سازد.

تایر های تورینگ و گرند تورینگ تابستانی به هیچ وجه مناسب رانندگی در شرایط برف و یخ نیست، اما در شرایط جاده ای خشک هندلینگ بهتری ایجاد می نماید و از لاستیک های تابستانی دیگر سروصدایی کمتر فراوری می نماید. تایر های با عملکرد بالا این لاستیک ها از لاستیک های تورینگ تابستانی مرسوم هندلینگ بهتری ایجاد می نمایند و فرمان پذیرترند، اما نسبت به دیگر لاستیک های این نوع زودتر فرسوده می شوند و می توانند سخت تر و پرسروصداتر باشند و راحتی کمتری داشته باشند.

منبع: خودروکار

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 27 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1221

به "روش های انتخاب تایر مناسب برای خودرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش های انتخاب تایر مناسب برای خودرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید