آشنایی با حیات وحش جزیره بورنئو

به گزارش مجله گیتی رو، بورنئو جزیره ای عجیب و غریب است، سومین جزیره از نظر وسعت در جهان میباشد و تنها جزیره ای است که بین سه کشور تقسیم میشد، کشورهای مالزی، اندونزی و برونئی مالکین این جزیره هستند، اما نکته اصلی این جزیره حیوانات خاص و بعضا منحصر به فرد این جزیره است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید.

آشنایی با حیات وحش جزیره بورنئو

اگر در تور مالزی هوس سفر به جزیره ای عجیب نمودید به این منطقه سفر کنید، پستانداران شناخته شده و گونه های تازه کشف شده قلب جنگل های گرمسیری بورنئو خاستگاه بسیاری از پستانداران شناخته شده و نیز گونه های کمتر شناخته شده ای است که هر روزه تعداد بیشتری از آنها کشف می شوند. این جنگل ها سرپناه و خوراک بسیاری پستانداران از کرگدن های سوماترایی گرفته تا فیل های کوتاه و بیش از 13 گونه دیگر از راسته پستانداران نخستین من جمله اورانگوتانها و میمونهای پوزه دراز را تأمین می‌کند. در میان پستانداران بورنئو، خفاش ها با حدود 90 گونه متفاوت، در کنار جوندگان معمول ترین گونه های بومی این جنگل های بارانی اند. این دو گونه بیش از 40 تا 50 درصد از جوامع پستانداران منطقه گرمسیری را تشکیل داده و در نقش شکارچیان، گرده افشانان و دانه پراکن ها سهم بسزایی را در اکولوژی جنگل برعهده دارند. این حیوانات همچنین از مهم ترین شاخص های سنجش سلامت جنگل نیز به شمار میروند.

اورانگوتان، تنها بوزینه بزرگ آسیا اورانگوتان بزرگترین پستاندار درختی و تنها بوزینه شناسایی شده در آسیاست. بر اساس تخمین های صورت گرفته، حدود یک سوم از جمعیت آنها در بورنئو بر اثر آتش سوزی سالهای 98/1997 در سراسر کشور اندونزی و از جمله منطقه Kalimantan (بورنئوی اندونزی) از میان رفتند.

در این جنگل ها، اورانگوتانها در کنار 12 گونه دیگر از نخستی‌ها زندگی می کنند؛ از جمله این گونه ها می توان به: میمونهای درازدست، لانگورها، ماکاک، میمونهای شبگرد هندی (Tarsius bancanus)، لوریسهای آرام بورنئو (Nycticebus menagensis) و گونه در خطر انقراض میمونهای پوزه دراز (Nasalis larvatus) اشاره کرد.

کرگدن ها و فیلها: در خطر انقراض منتهی الیه شمال شرقی مرکز بورنئو، محل اسکان کرگدنهای سوماترایی (Dicerorhinus sumatrensis harrissoni) است که به شدت در خطر انقراض اند. گونه ای خاص از کرگدنهای سوماترایی در این جزیره زندگی می کند که زمانی در سرتاسر بورنئو به چشم میخوردند، اما در حال حاضر تنها 50 راس از آنها در ایالت Sabah (مالزی) زندگی می کنند. قلب (مرکز) بورنئو محل زندگی فیلهای کوتاه قد بورنئو نیز (Elephas maximus) هست. محل زندگی این فیلها محدود به بخش شمال شرقی بورنئو است، منطقه ای که کشیدگی آن از شرق و مرکز ایالت Sabah تا منطقه Sebuku-Sembakung در شرق کالیمانتان (اندونزی) است.

پنهان در سایه ها: پستانداران کوچک بورنئو پوشش متراکم جنگلها در سرتاسر بورنئو باعث تکامل گونه های بسیاری از سنجاب کوتوله آسیایی (گونه هایExilisciurus) به اندازه موش معمولی، گرفته تا سنجابهای غول پیکر (Ratufa affinis) به اندازه گربه خانگی، شده است. غیرمعمول ترین پستانداران، سنجابهای پرنده هستند که 13 گونه از آنها در بورنئو شناسایی شده است. این حیوانات دارای پرده ای بین پاهای جلویی و عقبی خود هستند که به آنها امکان پرش میان درختان بلند و پرواز در هوا از طریق اندام کشیده وباریکشان را می دهد.

حیات وحش جزیره بورنئو

چندین گوشتخوار متوسط جثه در زمین های پست این جنگلها حکمرانی می کنند؛ از جمله آنها می توان به: گونه در معرض خطر پلنگهای ابری (Neofelis diardi)، گربه خلیجی بورنئو (Pardofelis badia)، شنگ‌زباد سوندایی(Cynogale bennettii) و راسویان اشاره کرد. گربه خلیجی بورنئو یکی از نادر ترین گونه های گربه در جهان است. گوشتخوارهای کوچکتر دیگر پستانداران بورنئو هستند که بدلیل جمعیت زیاد خود نقش بسزایی را در اکوسیستم جنگلهای بارانی ایفا میکنند. در تور مالزی این جزیره را از دست ندهید.

انتشار: 26 اردیبهشت 1397 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 2

به "آشنایی با حیات وحش جزیره بورنئو" امتیاز دهید

1 کاربر به "آشنایی با حیات وحش جزیره بورنئو" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با حیات وحش جزیره بورنئو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید