تلسکوپ کپلر قبل از مرگ 2 سیاره مینی نپتون رصد کرد

به گزارش مجله گیتی رو، به گزارش خبرنگاران به نقل از اسپیس، گروهی از فیزیک اخترشناسان و شهروند ستاره شناسان با ترکیب آخرین بخش از داده هایی که کپلر به زمین فرستاده بود، در فاصله 400 سال نوری زمین، متوجه دو سیاره نو و یک سیاره احتمالی شدند که دور 3 ستاره کم نور مدار می زنند.

تلسکوپ کپلر قبل از مرگ 2 سیاره مینی نپتون رصد کرد

تا به امروز این سیاره های خارج از منظومه شمسی فقط در آخرین مجموعه از داده های تلسکوپ کپلر رصد رشده اند و به همین دلیل می توان آنها را آخرین سیاراتی دانست که کپلر قبل از تمام شدن سوخت و خاموش شدن درسال 2018 میلادی، مشاهده کرد.

الیاس اینچا از دانشگاه ویسکانسن- مدیسون مؤلف ارشد پژوهش تازه در بیانیه ناسا در این باره می نویسد: این اکتشافات سیاراتی معمولی در مشاهدات بزرگ و گسترده کپلر به حساب می آیند. اما از آن جهت هیجان انگیز هستند که تلسکوپ در آخرین روزهای فعالیت خود آنها را رصد کرده است. این امر نشان می دهد کپلر در ردیابی سیارات، حتی در اواخر فعالیت خود عملکرد خوبی داشته است.

محققان در یک مجموعه محدود از داده ها که شامل 33 هزار ستاره اضافی بود با 3 ستاره کم نور، 3 سیاره خارج از منظومه شمسی را رصد کردند. دو سیاره دور ستارگان کوتوله سرخ و سردی مدار می زنند که ستاره شناسان آنها را مینی نپتون می نامند.سیاره K2-416b که 2.6 بار عریض تر از زمین است و مدار آن دور ستاره اش معادل 13 روز زمینی است. سیاره دیگر K2-417b نام گرفته و عرض آن 3 برابر زمین ومدار آن معادل 6.5 روز زمینی است.

هر دو سیاره کوچک تر از نپتون هستند و اتمسفری بسیار داغ آنها را فراگرفته است بنابراین احتمالاً حیات درآنها وجود نداشته باشد.

سومین سیاره که دور یک ستاره خورشید مانند مدار می زندEPIC 245978988 نام دارد و هنوز تأیید نشده است. محققان برای آنکه مطمئن شوند آنچه رصد کرده اند واقعاً سیاره بوده، داده های با کیفیت پایین تری را که کپلر بیش از یک هفته قبل از خاموش شدن، جمع آوری کرده بود، بررسی کردند.

تلسکوپ کپلر در سال 2009 میلادی به فضا ارسال شد تا 150 هزار ستاره درنظر گرفته شده در صورت فلکی ماکیان را در مأموریت اولیه خود رصد کند. پیش بینی می شد این مأموریت 3.5 سال طول بکشد. اما این ابزار فضایی مواردی از کم شدن نور ستارگان را نیز ثبت کرد که نشان می داد سیاراتی دور آنها مدار می زنند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 16 خرداد 1402 بروزرسانی: 16 خرداد 1402 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 2337

به "تلسکوپ کپلر قبل از مرگ 2 سیاره مینی نپتون رصد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلسکوپ کپلر قبل از مرگ 2 سیاره مینی نپتون رصد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید