بیش از 360 هزار دانشجو در دانشگاه های غیرانتفاعی مشغول به تحصیل هستند

به گزارش مجله گیتی رو، رئیس اتحادیه دانشگاه های غیرانتفاعی کل کشور گفت: بیش از360 هزار دانشجو در دانشگاه های غیرانتفاعی مشغول به تحصیل هستند البته این تعداد در سال های گذشته 480 هزار دانشجو بود.

بیش از 360 هزار دانشجو در دانشگاه های غیرانتفاعی مشغول به تحصیل هستند

علی آهون منش، رئیس اتحادیه دانشگاه های غیرانتفاعی کل کشور در گفتگو با خبرنگار دانشگاه مجله گیتی رو گفت: دانشگاه های غیر انتفاعی هر ساله در دو نوبت از طریق دفتر نظارت و ارزیابی وزارت علوم مورد بررسی قرار می گیرند و بر این اساس تعداد دانشجو، رشته و امکاناتی که ممکن است در اختیارشان قرار گیرد، توزیع می شود.

رئیس اتحادیه دانشگاه های غیرانتفاعی کل کشور ادامه داد: نسبت دانشجو به استاد در دانشگاه های غیرانتفاعی یک به پنجاه است که به نظرمان خوب نیست و باید بهتر شود. اما کاهش تعداد دانشجو ها و افزایش روز افزون هزینه ها ما را به سمت بهبود شرایط سوق نخواهد داد.

وی با بیان اینکه دانشگاه های غیرانتفاعی برای تامین بودجه خود حتی یک ریال از دولت اخذ نمی کنند؛ شرح داد: دولت به هیچ عنوان به دانشگاه های غیرانتفاعی کمک نمی کند. در صورتی که این دانشگاه ها بیش از360 هزار دانشجو را تربیت می کند البته این تعداد در سال های گذشته 480 هزار دانشجو بوده است که به دلیل کاهش تعداد دانشجو به این رقم رسیده است.

آهون منش با اشاره به اینکه 17 هزار کارمند در دانشگاه های غیر انتفاعی مشغول به کار هستند؛ اظهار کرد: دولت تاکید بر اشتغال می کند، اما در این مورد به بخش خصوصی هیچ گونه توجهی ندارد.

رئیس اتحادیه دانشگاه های غیرانتفاعی کل کشور با بیان اینکه در بخش فناورانه و دانش بنیان نیز حرکت کرده ایم؛ شرح داد: فعالیت در این زمینه آن طور که باید چشمگیر نیست، زیرا صنعت همکاری لازم را با دانشگاه ها ندارد در حقیقت صنعت تا زمانی که پول دارد به واردات می پردازد و زمانی که شرایط واردات را از دست می دهد به دانشگاه رجوع می کند و خواستار رفع نیازهایش در مدت زمان اندک می شود، در حالی که فرایند یک تحقیق، ممکن است چند سالی به طول بینجامد.

وی با بیان اینکه دانشگاه های غیرانتفاعی به دلیل هزینه بالای خلق فناورانه به سمت آن حرکت نمی کنند؛ اظهار کرد: هزینه خلق فناورانه در دانشگاه های دولتی توسط دولت تامین می شود، اما دانشگاه های غیرانتفاعی باید این هزینه را از بودجه خود مصرف کنند. اکنون این فرایند در دانشگاه های غیرانتفاعی به ندرت انجام می شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 27 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1004

به "بیش از 360 هزار دانشجو در دانشگاه های غیرانتفاعی مشغول به تحصیل هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیش از 360 هزار دانشجو در دانشگاه های غیرانتفاعی مشغول به تحصیل هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید