آنالیز پدیده وندالیسم در دوره های مختلف تاریخی در تخت جمشید

به گزارش مجله گیتی رو، تخت جمشید و منظر فرهنگی و طبیعی آن در دوره های مختلف تاریخی با پدیده وندالیسم آشنا بوده است و می توان بخشی از تخریب های عمدی در پیکره بناها و نقوش بی بدیل آن را به این پدیده شوم نسبت داد.

آنالیز پدیده وندالیسم در دوره های مختلف تاریخی در تخت جمشید

در حل این معضل فرهنگی و اجتماعی، فرهنگ سازی با انجام برنامه ریزی های آموزشی، ارائه آموزش های پایه ای از سنین پایین، ارتقای آگاهی های عمومی و توجه به موضوع اطلاع رسانی ازجمله مواردی است که به صیانت و حفاظت از فرهنگ و میراث فرهنگی خواهد انجامید و زمینه و شرایط را برای پیوند و آشتی بین انسان حاضر با تاریخ و گذشته خود فراهم خواهد آورد؛ در چنین محیط و چنین شرایطی است که زمینه برای عبرت آموزی از میراث فرهنگی فراهم خواهد شد.

از منظر دیگر بهره برداری از میراث فرهنگی و حضور گردشگران در آن بدون رعایت شرایط و ضوابط محوطه، چالشی اساسی در نگاهداری درازمدت مواریث فرهنگی محسوب می گردد و ضمن بروز آسیب های فیزیکی در آن، به مرور ارزش های مختلف محوطه مخدوش شده و اصالت آن به مخاطره خواهد افتاد.

بنابراین ضرورت دارد توجه به موضوع نگهداری و حفاظت از میراث فرهنگی و ارزش های ویژه آن در رأس تمامی برنامه های آموزشی، فرهنگ سازی و مالی محوطه های میراثی قرار گیرد و شرایط بهره برداری ایمن از آثار را فراهم و ضمانت کند.

توجه هم زمان به همه این نکات باعث اهمیت یافتن تاریخ و مواریث فرهنگی نزد جوامع محلی و جامعه جهانی خواهد شد و صندلی مالی ویژه ای را نیز برای جامعه رقم خواهد زد که خود مبنایی برای توسعه پایدار خواهد بود.

طی دهه های گذشته با ساختارمند شدن موضوع مدیریت حفاظت، توسعه و بهره برداری از آثار میراث فرهنگی در سطح جهانی، به تدریج ضوابط و قوانین گوناگونی در قالب منشورها، قطعنامه، دستورالعمل و توصیه نامه در مجامع مختلف بین المللی و ملی مطرح و تصویب شده که از سوی کشورهای عضو مورد الگوبرداری و ملاک عمل قرارگرفته است و توجه به این چارچوب ها سهم عمده ای در حفاظت از محوطه های میراثی دارد و شرایط توسعه را فراهم خواهد آورد.

می توان حفاظت از ارزش ها و توسعه پایدار میراث فرهنگی را از رویکردهای اساسی در بهره برداری از این ظرفیت های تمدنی و دستاوردهای بشری پنداشت.

در موضوع میراث فرهنگی نکته ای که اهمیت پیدا می نماید و به حفاظت از ارزش ها منجر خواهد شد، گزینش شیوه های مدیریتی با تأکید بر رویکردهای فرهنگی و ارزیابی بازخوردهای حاصل از آن در جامعه است.

امروزه به منظور ارائه برنامه های هدفمند با رویکرد فرهنگی به شدت احتیاجمند همکاری مشترک با همه بخش ها و دستگاه های متولی آموزش، پژوهش و اطلاع رسانی در حوزه فرهنگ هستیم که ضمن معرفی آثار و ارزش های آن بتوانیم با ارتقای آگاهی های عمومی، زمینه را برای بهره مندی ایمن از میراث فرهنگی به عنوان راهکاری در توسعه پایدار جوامع محلی بیش ازپیش فراهم سازیم. نباید فراموش کرد که به موازات توجه به برنامه های فرهنگی و آموزشی، امروزه میراث فرهنگی بیش از هر زمان دیگر احتیاجمند حفاظت فیزیکی است و این خود به دلیل کالبد رنجور و آسیب پذیر میراث فرهنگی است که احتیاج به تیمار و مراقبت همیشگی دارد.

منبع: گردشبان
انتشار: 31 خرداد 1400 بروزرسانی: 31 خرداد 1400 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1747

به "آنالیز پدیده وندالیسم در دوره های مختلف تاریخی در تخت جمشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز پدیده وندالیسم در دوره های مختلف تاریخی در تخت جمشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید