افراد بی علامت هم ماسک بزنند

به گزارش مجله گیتی رو، یک متخصص بیماری های عفونی با اشاره به اینکه زمان بروز موج دوم و سوم کرونا به رفتار مردم وابسته خواهد بود، گفت: اگر مردم فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نکنند، ماسک استفاده نکنند، اعتقادی به رعایت مسائل بهداشتی نداشته باشند و...، مطمئنا با اوج مجدد بیماری در کشور رو برو می شویم.

افراد بی علامت هم ماسک بزنند

دکتر مسعود مردانی در مصاحبه با ایسنا، با تاکید بر اینکه موج دوم کرونا هنوز آغاز نشده است، گفت: باید ببینیم دقیقا چه اتفاقی رخ داده است. در اسفند ماه سال گذشته در اهواز روزانه حدود پنج تا هفت بیمار کرونایی داشتیم. در حالی همان زمان در قم، گیلان، تهران و... تعداد بیشتری بیمار داشتیم. این موضوع نشان می دهد که اوایل شیوع کرونا، اهواز تحت الشعاع بیماری قرار نگرفت. اما اکنون با برگزاری جشن ها، عروسی ها، مراسم عزاداری و... ابتلای افراد به ویروس افزایش یافته است. در واقع طبق مشاهدات ما در آن منطقه، وضعیتی که در اهواز ایجاد شده، همان موج اول بیماری است که با تاخیر آغاز شده است.

کرونا تمام نشده است

وی با بیان اینکه موارد جدید بیماری کووید-19 رو به افزایش است، اضافه کرد: این موضوع سه علت دارد؛ اولا بهبود سیستم بیماریابی در کشور را شاهد هستیم، ثانیا مراجعه مردم به آزمایشگاه های تشخیصی برای انجام تست PCR بیش از گذشته شده است. به طوری که در ابتدای شیوع بیماری سه آزمایشگاه در کشور در این بخش فعال بودند، اما اکنون بیش از 60 مرکز اخذ تست را انجام می دهند. در وهله سوم نیز که اهمیت بسیار زیادی دارد افزایش تحرکات اجتماعی است. در عید نوروز و سیزده بدر رعایت خوبی صورت گرفت، اما اکنون می بینیم حضور و تحرک در خیابان ها حتی نسبت به قبل از شیوع کرونا در کشور بیشتر است. این نشان می دهد مردم به این تصور دچار شده اند که کرونا تمام شده است.

وی با ابراز تاسف نسبت به عادی انگاشتن بیماری کووید-19 توسط مردم، ادامه داد: در روز های گذشته چندین مشاوره پزشکی عفونی پیش از انجام اعمال جراحی به بیمارانم ارائه دادم و مشاهده کردم بیشتر مراجعین طی دو هفته اخیر به شهر های شمالی سفر کرده اند. به طور مثال خانم های باردار پیش از ورود به اتاق زایمان مشاوره می شوند و تمامی خانم های بارداری که بنده مشاهده کردم طی دو هفته قبل به شمال سفر کرده بودند. آیا برای یک خانم بارداری که 9 ماه از فرزند خود مراقبت کرده و در ماه آخر باردری است، سفر به شهر های شمالی ضرورتی دارد؟ همین افراد در صورت ابتلا به کرونا یک بیمارستان را درگیر می کنند، زنحیره انتقال بیماری را تقویت می کنند و ...

این متخصص بیماری های عفونی اضافه کرد: بی مهابا شدن مردم نسبت به بیماری به سه علت رخ داده است؛ اول آنکه ترس شان از کرونا ریخته است. در حال حاضر مردم به این آگاهی رسیده اند که هرکس به کرونا مبتلا شود، قرار نیست بمیرد؛ بنابراین این تصور برایشان به وجود آمده که حتی اگر مبتلا شوند، حتما بهبود خواهند یافت. دوم آنکه اعتقاد به فاصله گذاری اجتماعی به کمتر از 30 درصد کاهش پیدا کرده است و سومین علت، افزایش سفر ها است. سفر هایی که در فروردین ماه و عید نوروز تا 80 درصد کاهش یافته بود، اکنون حتی بیش از زمانی شده است که کرونا در کشور شیوع نداشت. نمونه شاخص آن تعطیلات آخر هفته است که آمار روانه شدن مردم به شهر های شمالی را افزایش داد.

مردانی با بیان اینکه اعتقاد به در خانه ماندن نیز در میان مردم کاهش داشته است، گفت: در تمام اپیدمی های عفونت های ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی، اولین جایی که تعطیل می شود مدارس و دانشگاه ها است و آخرین جایی که بازگشایی در آن انجام می گیرد نیز مدارس و دانشگاه ها هستند؛ اما در حال حاضر اصرار می شود که دانشگاه های شهریه ای باز شود، زیرا شهریه ها عقب افتاده. درست است که موضوعات این چنینی برای اقتصاد مملکت موثر است، اما وقتی شما سلامت نداشته باشید، اقتصاد به چه درد می خورد؟.

وی اضافه کرد: با برداشتن طرح ترافیک، افزایش تردد در مناطق مرکزی شهر تهران وحشتناک بود و تردد افزایش یافته بود. یکی از علل اجرای طرح ترافیک، کنترل این موضوع بود، اما مقرر شده است طرح ترافیک دو هفته به صورت آزمایشی اجرا شود و اگر ببینند این آزمون تجربی منجر به افزایش موارد ابتلا می شود، مطمئنا دوباره آزاد خواهد شد.

حتی افراد بی علامت هم ماسک بزنند

مردانی در خصوص استفاده از ماسک، اظهار کرد: سازمان بهداشت جهانی بویژه برای کشور هایی مانند ما که برخی مردم فاصله گذاری اجتماعی را مضحکه قرار دادند توصیه می کند حتی مردم بدون علامت هنگام خروج از منزل از ماسک استفاده کنند.

اگر مردم هشدار ها را جدی نگیرند، با اوج مجدد کرونا در کشور روبرو می شویم

وی در پاسخ به این سوال که آیا به دنبال همزمانی اجرای طرح ترافیک، سفر رفتن مردم در روز های اخیر، برگزاری امتحانات نهایی مدارس و...، امکان افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا طی روز های آینده وجود دارد یا خیر؟ شرح داد: اگر مردم فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نکرده، ماسک استفاده نکنند، اعتقادی به رعایت مسائل بهداشتی نداشته باشند و... مطمئنا ما با اوج مجدد بیماری در کشور روبرو خواهیم بود. هنوز موج دوم کرونا آغاز نشده است، اما هم موج دوم و هم موج سوم اتفاق می افتد، اما زمان آن بستگی به رفتار مردم خواهد داشت، امیدواریم هشدار ها را جدی بگیرند.

منبع: فرارو
انتشار: 16 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1135

به "افراد بی علامت هم ماسک بزنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افراد بی علامت هم ماسک بزنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید