اعتراض به ساخت مجسمه برنده نوبل ادبیات

به گزارش مجله گیتی رو، پروژه ساخت مجسمه پیتر هاندکه، نویسنده اتریشی برنده نوبل ادبیات در یکی از شهرهای کشور بوسنی و هرزگوین جنجال برانگیز شده است.

اعتراض به ساخت مجسمه برنده نوبل ادبیات

به گزارش مجله گیتی رو به نقل از بالکان اینسایت، پیتر هاندکه که اعطای جایزه نوبل ادبیات 2019 به او به سبب حمایت های پیشینش از اسلوبودان میلوشویچ، رئیس جمهور سابق صربستان و همچنین انکار نسل کشی سربرنیتسا (قتل بیش از هشت هزار نفر از ساکنان بوسنیایی شهر مسلمان نشین سربرنیتسا) مورد اعتراض بازماندگان جنگ بوسنی قرار گرفته بود، حالا قرار است صاحب یک مجسمه در شهر صرب نشین بانیالوکا گردد.

مجسمه هاندکه 77 ساله توسط بوژان میکولیچ در حال ساخت است و پیش بینی می گردد تا ماه سپتامبر تکمیل گردد.

با این وجود، ایگور رادوژسیچ شهردار بانیالوکا در بوسنی اعلام نموده مسئولان شهری و شورای شهر در جریان ساخت این مجسمه قرار نگرفته اند، اما بوژان میکولیچ، سازنده این مجسمه اعلام نموده که قرار است این مجسمه 220 سانتی متری در محوطه یک مجموعه هتل در حال ساخت نصب گردد.

تصمیم آموزشگاه سوئدی نوبل در دسامبر سال گذشته برای اعطای جایزه نوبل ادبیات سال به هاندکه با انتقادها و خشم بسیاری از افراد از جمله فعالان حقوق بشر، مورخان و چهره های برجسته کشور بوسنی روبرو شد که هاندکه را به سبب مواضع سیاسی اش شایسته دریافت مهم ترین جایزه ادبی دنیا نمی دانند.

ترس دروازه بان از ضربه پنالتی، داستان بچه ها، بر فراز دهکده ها، پیمودن دریاچه کنستانس، نامه کوتاه، وداع طولانی، ماجراهای مداد و زن چپ دست مهمترین کتاب های پیتر هاندکه هستند که جایزه های متعدد و مهمی چون جایزه گئورگ بوشنر (1973) و جایزه فرانتس کافکا در سال 2009 را برای به او به ارمغان آورده اند. این نویسنده در سال 2004 نیز جایزه بین المللی ایبسن را برای نمایشنامه نویسی دریافت نموده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1175

به "اعتراض به ساخت مجسمه برنده نوبل ادبیات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراض به ساخت مجسمه برنده نوبل ادبیات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید