ارتقای درک مفاهیم اقتصادی در سطح جامعه را دنبال می کنیم

به گزارش مجله گیتی رو، به همت مرکز پژوهش های اتاق ایران، مراسم رونمایی از کتاب اقتصاد برای سیاست گذاران؛ راهنمایی برای غیراقتصادی ها با حضور مترجم این اثر برگزار شد.

ارتقای درک مفاهیم اقتصادی در سطح جامعه را دنبال می کنیم

ترجمه کتاب اقتصاد برای سیاست گذاران؛ راهنمایی برای غیراقتصادی ها با هدف آشنایی بیشتر فعالان بخش خصوصی، صاحبان بنگاه ها، سیاست گذاران و آحاد مردم با مفاهیم اقتصادی به همت مرکز پژوهش های اتاق ایران، منتشر شده و در این راستا مراسم رونمایی از آن نیز با حضور مترجم اثر در اتاق ایران برگزار گشت.

نویسنده این کتاب گوستاوو رینالدی و مترجم آن به زبان فارسی، جعفر خیرخواهان است.

در مراسم رونمایی کتاب، حسین سلاح ورزی، نایب رئیس اتاق ایران با انتقاد از بی توجهی جامعه چه در سطح سیاست گذاران و چه مردم به مفاهمیم اقتصادی، گفت: بی اطلاعی و نبود درک درست از موضوعات اقتصادی، اثرات منفی بر نوع سیاست ها و برنامه های اقتصادی کشور داشته و از سویی باعث شده تا مردم نیز به دلیل آشنا نبودن با این مفاهیم خواسته ها و انتظارات نادرستی از برنامه ریزیان کشور داشته باشند.

بر اساس اظهارات او حتی در 50 سال اخیر گروهی از صاحبان بنگاه ها نیز به جای تلاش برای رقابتی کردن تولید و ارتقای بهره وری در پی استفاده بیشتر از فضای رانتی بودند که در این سال ها به دلیل نبود آشنایی لازم با موضوعات اقتصادی از سوی سیاست گذاران کشور ایجاد شده است.

نایب رئیس اتاق ایران، بی توجه بودن به اصول پایه ای اقتصاد در فرایند مذاکرات و چانه زنی ها را نیز مورد توجه قرار داد و گفت: متاسفانه این موضوع در بین افراد سیاسی کشور هم وجود دارد و در عین حال گزارش هایی از جایگاه ایران از نظر شاخص های اقتصادی در مقایسه با دیگر کشورها تهیه می شود که مبتنی بر واقعیت نیستند.

سلاح ورزی ادامه داد: کتاب اقتصاد برای سیاست گذاران؛ راهنمایی برای غیراقتصادی ها به دلیل نگارش روان و ساده ای که دارد در کنار چندین کتاب دیگر از سوی آقای خیرخواهان پیشنهاد شد و به همین دلیل ترجمه آنها را در دستورکار قرار دادیم. امروز که ترجمه این کتاب منتشر شده، توصیه می کنم که به همت معاونت استان ها و تشکل های اتاق ایران برای برخورد مناسب با تعارض منافع و پرهیز از تک بعدنگری، کتاب در اختیار کلیه تشکل ها و اتحادیه ها قرار گیرد. بدون شک توجه به آنچه در این کتاب ها آمده بسیار ضروری است.

ناسازگاری با دانش بشری نتیجه اش اتخاذ سیاست های نادرست است

در ادامه جعفر خیرخواهان، مترجم کتاب اقتصاد برای سیاست گذاران؛ راهنمایی برای غیراقتصادی ها با تاکید بر این جمله که هرکس تاریخ را فراموش کند محکوم به تکرار آن است، دانش را به نور شمعی شبیه دانست که اگر از خود به شمع دیگری منتقل کند، چیزی از آن کم نمی شود.

بر اساس اظهارات او توجه تصمیم سازان کشور به دانش اقتصاد و درک نسبی از مفاهیم این علم و نگاهی به تاریخ از طریق این افراد موجب می شود تا آنها از تکرار اشتباهاتی که در گذشته شاهد آنها بودیم، اجتناب کنند. از اینکه به کمک آمار، مرتب دروغ گفته می شود و اینکه نسبت به شاخص های اقتصادی بی توجه هستیم باید متوقف شود؛ ناسازگاری با دانش بشری نتیجه اش همین می شود که امروز می بینیم.

خیرخواهان ویژگی نوشتاری این کتاب را ساده، گویا و روان بودن آن برشمرد و گفت: خوشبختانه مباحث اقتصادی در این کتاب با مثال های ساده شرح داده شده و این نقطه قوت آن است. همچنین سعی شده با بیان سئوالات و ارائه پاسخ ها، فهم موضوعات را تسهیل کند.

بر اساس گفته های مترجم کتاب کتاب اقتصاد برای سیاست گذاران؛ راهنمایی برای غیراقتصادی ها نگاه خوب به سود و خلق ارزش، تشریح بروز تورم و روش های مقابله با آن از دیگر موضوعاتی است که در این کتاب، تشریح شده است.

خیرخواهان خواندن این کتاب و کتاب های مشابه آن را به همه مردم توصیه کرد و افزود: تجربیات پیروز چین و هند در مباحث اقتصادی ناشی از تغییر رویکرد و نگاه آنها نسبت به اقتصاد و مفاهیم آن است. بنابراین استفاده از این کتاب می تواند به بهبود شرایط کمک کند. شاید لازم باشد اردوی دو هفته ای برای مقامات، کنندگان مجلس و غیره گذاشته شود تا با مفاهیم و دانش اقتصادی آشنا شوند و بدین ترتیب با سیاست ها و تصمیمات نادرست کمتری روبه رو شویم.

آشنایی با مفاهیم اقتصادی به زبان ساده را دنبال کنیم

علی سرزعیم، استاد علم اقتصاد نیز با حضور در این مراسم، متن روان و درک آسان این کتاب را مورد توجه قرار داد و با ابراز خرسندی از فعالیت اتاق ایران در عرصه توسعه دانش اقتصاد و ترجمه کتاب های اقتصادی، شرح داد: نباید از آنچه در پشت تریبون ها گفته می شود، نگران بود، چراکه فرهنگ ها در مدارس، دانشگاه ها، انجمن ها و نشست هایی از این دست ساخته می شود.

او ارائه کتاب هایی درباره علم اقتصاد با زبان ساده را یک ضرورت در جامعه دانست و تاکید کرد: چون سیاست مداران تصمیم می گیرند و اثرات آن را مردم شاهد هستند بنابراین هم سیاست مداران و هم مردم باید از اقتصاد درک درست و شفافی داشته باشند. اقتصادانان باید به کمک جامعه بیایند تا مفاهیم پیچیده را ساده بیان کنند و درک افراد را بالا ببرند.

استاد علم اقتصاد ترجمه کتاب هایی که سعی دارند با نگارشی ساده و قابل درک برای همه مردم، شاخص های اقتصادی را تشریح کنند، مهم دانست و ادامه داد: این فرایند از آمریکا آغاز و به تدریج همه گیر شد. در زبان فارسی هم تلاش هایی صورت گرفته و خوشبختانه همچنان ادامه دارد.

سرزعیم با بیان این نکته که نویسنده کتاب اقتصاد برای سیاست گذاران؛ راهنمایی برای غیراقتصادی ها فرد اقتصاددانی است و در عین حال با مسائل اهل کار آشنایی کامل دارد، افزود: به نظر می رسد درباره طرح کتابی که منتشر شده می توانستیم تا حدودی زیباتر و مجذوب کننده تر کار کنیم. از سویی برای برخی معادل ها هم می شد از واژه های مفهوم تری استفاده کنیم. بهره گیری از پی نوشت به جای پانوشت نیز می توانست کار را برای خوانندگان آسان تر کند. از سویی می شد فارسی پیراسته تری را هم به کار بگیریم.

فایل کتاب به صورت رایگان در دسترس است

محمد قاسمی، رئیس مرکز پژوهش های اتاق ایران از دسترسی رایگان به فایل کتاب اقتصاد برای سیاست گذاران؛ راهنمایی برای غیراقتصادی ها مشابه سایر کتاب هایی که از سوی اتاق ایران منتشر شده است در وب سایت مرکز پژوهش ها خبر داد.

او در ادامه یکی از ویژگی های کتاب را نگاه نظام مند در کلیه فصل ها دانست و تاکید کرد: این کتاب به صورت شفاف و دقیق صحبت می کند و سیاست گذاران را بسیار گسترده دیده و بنگاه ها را هم به عنوان سیاست گذار در نظر می گیرد و درباره آنها تحلیل ارائه می دهد.

متن کامل کتاب را از اینجا بخوانید.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 2 اسفند 1400 بروزرسانی: 2 اسفند 1400 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 2050

به "ارتقای درک مفاهیم اقتصادی در سطح جامعه را دنبال می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتقای درک مفاهیم اقتصادی در سطح جامعه را دنبال می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید