ابداع سلول های خورشیدی فوق نازک و کارآمد

به گزارش مجله گیتی رو، این سلول های خورشیدی به صورت اتصال سه و چهار طرفه تولید شده اند. این بدان معناست که آن ها از سه یا چهار لایه مختلف از مواد تشکیل شده اند که برای استفاده از طول موج های مختلف نور طیف خورشیدی بهینه شده اند.

ابداع سلول های خورشیدی فوق نازک و کارآمد

محققان آژانس فضایی اروپا (ESA) پیروز به ساخت سلول های خورشیدی فوق نازکی با تنها 0.02 میلی متر ضخامت شده اند که از بهترین سلول خورشیدی حال حاضر، 32 درصد بهره وری بیشتری دارد.

آژانس فضایی اروپا از ایجاد این سلول خورشیدی انعطاف پذیر و فوق العاده نازک حمایت کرده است تا بتواند بهترین نسبت قدرت به جرم را برای ماموریت های فضایی فراهم کند.

این سلول های خورشیدی فوق العاده نازک تا حدود 32 درصد راندمان بالاتر نسبت به بهترین نمونه های موجود، با استفاده از تکنیکی به نام epitaxial lift-off دارند. به این معنی که آن ها دارای زیرلایه ساخته شده از ژرمانیوم هستند و می توان از این مواد گران قیمت مجددا استفاده کرد. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀

این سلول های خورشیدی به صورت اتصال سه و چهار طرفه تولید شده اند. این بدان معناست که آن ها از سه یا چهار لایه مختلف از مواد تشکیل شده اند که برای استفاده از طول موج های مختلف نور طیف خورشیدی بهینه شده اند.

این سلول ها که نازک تر از کاغذ و حتی موی انسان هستند، می توانند برای ماهواره های آینده یا برای ماهواره بر ها در ارتفاع بالا (HAPS) استفاده شوند. HAPS ها هواپیما ها یا بالن هایی هستند که برای انجام کار های شبیه به کار ماهواره ها از بالای جو استفاده می شوند.

نمونه های اولیه این سلول های خورشیدی توسط شرکت انرژی خورشیدی فضایی Azur در آلمان و شرکت tf 2 در هلند ساخته شده اند. سلول خورشیدی قابل مشاهده در عکس فوق متعلق به شرکت tf 2 است. این پروژه توسط بخش توسعه فناوری ESA پشتیبانی شده که فناوری های جدید را برای به کار بردن در فضا بررسی می کند.

منبع: فرادید
انتشار: 16 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 975

به "ابداع سلول های خورشیدی فوق نازک و کارآمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابداع سلول های خورشیدی فوق نازک و کارآمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید