آموزش نحوه قلمه زدن سانسوریا ابلق

به گزارش مجله گیتی رو، برای قلمه زدن سانسوریا ابلق (Sansevieria) در ابتدا، برگ هایی از گیاه سالم و بالغ را انتخاب کنید که تازه و بلند باشند و انتهای برگها را به صورت هشت ببرید. در این مطلب شما را با تمام نکات کلیدی و روش قلمه زدن سانسوریا آشنا خواهیم کرد.

آموزش نحوه قلمه زدن سانسوریا ابلق

خبرنگاران | سرویس گیاهان و حیوانات - سانسوریا ابلق یکی از بهترین گیاهان برای نگهداری در محیط کار و آپارتمان است. اصول اولیه برای نگهداری از گیاهان آپارتمانی برای تمام گیاهان یکسان است، اما هر یک تکنیک ها و نکته های خاصی برای نگهداری و تکثیر دارند. بیشتر افراد نکته طلایی مربوط به قلمه زدن سانسوریا را نمی دانند؛ در نتیجه بعد از تکثیر، گیاه جدید به صورت ابلق (یعنی دارای نوارهای طلایی رنگ حاشیه) از آب در نیامده و تماما سبز رنگ می شود! با ما در خبرنگاران همراه باشید تا شما را با تمام نکات کلیدی برای قلمه زدن سانسوریا ابلق آشنا کنیم.

نحوه قلمه زدن سانسوریا ابلق

برای قلمه زدن سانسوریا ابلق ابتدا برگ هایی از گیاه سالم و بالغ را که تازه و بلند هستند، انتخاب کنید. در نظر داشته باشید که برگ های کوچک، سبز نشده و جوانه نمی زنند. بنابراین بهترین برگ برای قلمهگیری، برگهای بلند (در حدود 30 سانتیمتر و بیشتر) بالغ هستند. حال برای قلمه زدن، مراحل زیر را دنبال کنید:

  • برگ انتخاب شده را به طول های 8 سانتیمتری برش بزنید.
  • برای اینکه گیاه سانسوریای شما ابلق (با نوارهای حاشیه طلایی رنگ) بماند، باید پایین برگ را به صورت عدد هشت برش دهید، در واقع یک مثلث از پایین برگ (قلمه 8 سانتیمتری) جدا کنید. اگر این کار را انجام ندهید گیاه شما ساده و سبز رنگ خواهد شد!
  • حال برگ ها را 2 یا 3 روز کنار گذاشته تا آماده کاشت شوند.
  • قلمه های گیاه را تا نصف ارتفاع آن در بستر کاشت سبک (مخلوط 3 قسمت پیت خزه اسفاگنوم و 1 قسمت شن درشت) تا حدی که قسمت هشت شکل زیر خاک رود، بکارید .

چند نکته کلیدی در قلمه زدن سانسوریا

  • توجه کنید که برگ ها را سر و ته (بر عکس) نکارید چرا که در این صورت گیاه، اصلا ریشه نمی دهد.
  • لازم است بستر کاشت و همچنین هوای اطراف قلمه ها به طور دائم مرطوب نگهداشته شوند، البته دقت کنید که این بستر به هیچ عنوان غرقابی نشود.
  • قلمه های کاشته شده را در محیطی با دمای در حدود 23-21 درجه سانتیگراد نگهداری کنید .
  • مناسب ترین خاک برای گیاه سانسوریا مخلوطی از 2 قسمت خاک برگ پوسیده و 1 قسمت خاک لومی است.

ریشهدهی قلمه ها 3 تا 4 هفته طول می کشد و ظهور و رشد برگ های جدید نیز 3 تا 4 ماه زمان می برد. اما برای ریشه دهی سریع تر و راحت تر می توانید بعد از قلمه زدن سانسوریا، قلمههای برگ گیاه را با هورمون های ریشه زایی آغشته کنید. البته بدون مصرف هورمون نیز ریشه میدهند، اما کمی بیشتر زمان میبرد .

خرید کود و هورمون های ریشه زایی

برای خرید از دیجی کالا اینجا کلیک کنید

در مورد قلمه زدن سانسوریا، تعداد برگهای انتخاب شده اهمیتی ندارد و می توان آن ها را به صورت فشرده در حدود 10 عدد در یک گلدان با قطر دهانه 20 سانتی متر کاشت. گلدان را در محلی با دمای 18 تا 20 درجه سانتی گراد نگهداری کنید. پس از گذشت 3 هفته برگ ها شروع به ریشه دار شدن می کنند و در هفته چهارم جوانه می زنند. این زمان بهترین زمان برای جدا کردن برگ ها است و می توان آن ها را در گلدان های مجزا قرار داد.

شرایط محیطی مورد احتیاج نگهداری سانسوریا

خاک: سانسوریا نسبت به خاک سختگیر نیست و خاکی با بافت متوسط و زهکش خوب برای آن مناسب است. بهترین خاک برای نگهداری گیاه سانسوریا ترکیبی از خاک معمولی، خاک برگ و مقداری شن یا پرلیت است.

آب: احتیاج آبی این گیاه پایین است و به آبکمک زیاد حساس است. در ماه های گرم سال نیز هفته ای 1 الی 2 بار آبکمک کافی است و هر چه هوا خنک تر و نور کمتر باشد، آبکمک را باید کاهش داد. آبکمک در زمستان هر 3-2 هفته یکبار کافی است. به مه پاشی هم احتیاج ندارد.

نور: هر چه محیط پر نورتر باشد رشد این گیاه بهتر خواهد بود. لازم به ذکر است در نور کم برگ های گیاه رنگ پریده می شوند و در نمونه های سانسوریای ابلق، طرح روی برگ ها کم رنگ خواهد شد .

دما: بهترین دما برای نگهداری سانسوریا دمای 18 تا 27 درجه سانتیگراد است.

کوددهی: گیاه سانسوریا احتیاج به کوددهی زیاد ندارد و در صورت کوچک ماندن برگ ها، در فصل رشد ماهی یکبار تغذیه کودی با کودهای گیاهان آپارتمانی انجام شود.

برای آشنایی با روش نگهداری و تکثیر برخی دیگر گیاهان آپارتمانی، از لیست زیر اقدام نمایید:

کلام آخر

داشتن گل و گیاه در منزل علاوه بر ایجاد فضای سالم و پر انرژی به پاکیزگی هوای منزل شما کمک می کند. در میان تمام گیاهان آپارتمانی نگهداری و تکثیر بامبو و نگهداری گیاه فردوس به دلیل تطبیق پذیری بالا با تمام شرایط نور و همچنین نگهداری ساده با کمترین امکانات و ... راحت تر است. شما چه گیاهی در منزل نگهداری می کنید؟ از چه روشی برای هر چه بهتر و سالم تر نگهداشتن گیاهان خود استفاده می نمایید و با چه روش آن ها را تکثیر می کنید؟ نظرات و راهکارهای خود را با ما و سایر همراهان مجله خبرنگاران به اشتراک بگذارید.

منابع: کتاب راهنمای کاشت گیاهان زینتی در منزل، سایت باغبانی سبز، گل و گیاه

منبع: setare.com
انتشار: 1 بهمن 1399 بروزرسانی: 1 بهمن 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1468

به "آموزش نحوه قلمه زدن سانسوریا ابلق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش نحوه قلمه زدن سانسوریا ابلق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید