کشف آثار دوره سلجوقی تا ایلخانی از مخزن سد عمارت در گرمی

به گزارش مجله گیتی رو، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از کشف آثار دوره سلجوقی تا ایلخانی از مخزن سد عمارت گرمی اطلاع داد.

کشف آثار دوره سلجوقی تا ایلخانی از مخزن سد عمارت در گرمی

به گزارش مجله گیتی رو به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل، نادر فلاحی، امروز یکشنبه 18 آذر در خصوص آخرین وضعیت کاوش ها در قلعه آلاجوق گرمی توضیح داد: در نتیجه کاوش قلعه آلاجوق که همچنان ادامه دارد آثار مهمی از معماری سلجوقی، خوارزمشاهی و اوایل ایلخانی کشف شد.

او اضافه نمود: معماری قرن سه تا هفت ه.ق قلعه آلاجوق به تاسی از اقلیم منطقه و مصالح بوم آورد با سبک زندگی و معیشت مردم که دامداری، باغداری و کشاورز بوده تطابق کامل دارد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان توضیح داد: طبق آنالیز های باستان شناسی که همزمان با کاوش قلعه آلاجوق در مناطق پیرامونی صورت گرفته چندین تاسیسات و بناهای مرتبط با قلعه آلاجوق که در بخش مخزن سد عمارت واقع شده است، کشف شد.

فلاحی با بیان اینکه کاوش در محوطه قلعه آلاجوق در دو بخش استحکاماتی و استقراری و در سه کارگاه تعریف شده است، اضافه نمود: کارگاه شماره 1 بخش استحکاماتی مجموعه است که شامل برجک واقع در کوه آلاجوق، حوضچه های دستکند در دل صخره طبیعی قله، معابر و راه­ و پله های دستکند در صخره طبیعی کوه و دیگر تاسیسات و ساختارهای مرتبط با آن است.

او تاکید نمود: کارگاه شماره 2 بخش استقراری مجموعه که در دره واقع در شرق کارگاه 1 و محصور با کوه های آلاجوق، عباس خان و قره آغاجلی است را شامل می گردد.

به گفته مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کارگاه شماره 3 در قسمت شمالی محوطه و دامنه جنوبی کوه عباسخان واقع شده و کاوش در آن به منظور شناسایی معابر و سازه های احتمالی مرتبط با محوطه استقراری و قلعه در حال اجرا است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 15 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 191

به "کشف آثار دوره سلجوقی تا ایلخانی از مخزن سد عمارت در گرمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف آثار دوره سلجوقی تا ایلخانی از مخزن سد عمارت در گرمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید