ستاره های کوچکی که دارو را به بدن می رسانند!

به گزارش مجله گیتی رو، پژوهشگران آمریکایی، ابزارهای کوچکی شبیه به ستاره ابداع نموده اند که می توانند دارو را به تدریج در بدن منتشر نمایند.

ستاره های کوچکی که دارو را به بدن می رسانند!

به گزارش خبرنگاران و به نقل از مدیکال اکسپرس، پژوهشگران دانشگاه جانز هاپکینز(Johns Hopkins University) با الهام از یک کرم انگلی که دندان های خود را در روده میزبان فرو می نماید، ابزارهای کوچک و ستاره شکلی ابداع نموده اند که به مخاط روده متصل می شوند و دارو را در بدن منتشر می نمایند.

این ستاره های کوچک، از یک لایه فلزی با قابلیت تغییر شکل ساخته شده اند که پارافین حساس به حرارت، سطح آنها را پوشانده است. این ابزارهای کوچک می توانند هر نوع دارویی را با خود به داخل بدن ببرند و آن را به تدریج منتشر نمایند.

انتشار تدریجی یا بلندمدت دارو، یک هدف بلندمدت در رشته پزشکی است. فلورین سلارو(Florin Selaru)، سرپرست این پژوهش گفت: مشکل انتشار بلندمدت دارو این است که اغلب آنها پیش از انتشار کامل در بدن، به طور کامل از دستگاه گوارش عبور می نمایند.

وی اضافه نمود: انقباض طبیعی و شل شدن عضلات دستگاه گوارش باعث می گردد داروها برای انتشار بلندمدت در روده نمانند و بیمار نتواند دوز کامل را دریافت کند. ما کوشش نموده ایم تا این مشکل را با طراحی حاملان کوچک دارو رفع کنیم که به صورت اتوماتیک به مخاط روده متصل می شوند و دارو را در زمان مطلوب به بدن می رسانند.

سلارو ادامه داد: ما شاهد معرفی ابزارهای هوشمند و پویایی بوده ایم که با سیگنال های الکتریکی یا شیمیایی کنترل می شوند اما این ابزارها آنقدر کوچک هستند که اجزایی مانند باتری و آنتن روی آنها جا نمی گیرند.

این پژوهش، در مجله Science Advances به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 آذر 1399 بروزرسانی: 12 آذر 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1377

به "ستاره های کوچکی که دارو را به بدن می رسانند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ستاره های کوچکی که دارو را به بدن می رسانند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید