9300 فرصت شغلی جدید در بازار کار کانادا و اقتصاددانان نگران

به گزارش مجله گیتی رو، اداره آمار کانادا می گوید در دسامبر گذشته 9300 فرصت شغلی جدید به بازار کار کانادا اضافه شده است. اما اگر به تفکیک به این آمار نگاه کنیم واقعیت دیگری دستگیرمان می گردد. واقعیت این است که هرچند در دسامبر گذشته حدود 28 هزار شغل پاره وقت به بازار کانادا اضافه شده اما در مقابل حدود 19 هزار فرصت شغلی تمام وقت نیز از دست رفته و به تعداد کسانی که به شغل آزاد و خویش فرما روی آورده اند، 46 هزار نفر افزوده شده است.

9300 فرصت شغلی جدید در بازار کار کانادا و اقتصاددانان نگران

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و آبشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

اقتصاددانان با توجه به این آمار تفکیکی، افزایش 9 هزار تایی فرصت های شغلی در بازار کار کانادا را چندان جذاب نمی یابند.

نرخ بیکاری کانادا در حال حاضر روی عدد 5/6 ثابت باقی مانده که کمترین میزان از سال 1976 تا به امروز است. اما اقتصاددانان نگران تبدیل فرصت های شغلی تمام وقت و تولیدی به شغل های پاره وقت و خدماتی هستند.

با همه این حرف ها نمی توان انکار کرد که نرخ بیکاری در کشور همچنان روی عدد 5/6 ثابت باقی مانده که کمترین میزان از سال 1976 تا به امروز است.

اما داگلاس پورتر، رئیس بانک مونترال این ماجرا را از زاویه دیگری نیز می بیند. او در یادداشتی که روز آدینه منتشر کرد، می گوید درست است که نرخ بیکاری به لطف شغل های پاره وقت ثابت باقی مانده اما نباید از نظر دور داشت که دستمزد متوسط حقوق بگیران کانادایی به زحمت روی میانگین 1/5 درصد که اندکی کمتر از نرخ تورم کشور است، رشد نموده و این باید زنگ خطری برای بانک مرکزی کانادا باشد که قرار است به زودی و برای چندمین بار طی یک سال گذشته روی نرخ پایه بهره تصمیم گیری کند.

کمترین نرخ بیکاری کشور متعلق به استان بریتیش کلمبیا با 4/4درصد است. استان اونتاریو با 5/4 درصد در رتبه دوم و کبک با 5/5 درصد در رتبه سوم کمترین نرخ بیکاری کانادا واقع شده است.

همچنین بخوانید:

  • کبک در سال 2019 شاهد کاهش نرخ بیکاری و افزایش دستمزدها خواهد بود
  • معضل کاریابی مهاجران کبک: ابهام در آینده شغلی

افزایش دستمزد بازار کار حداقل دستمزد فرصت شغلی نرخ پایه بهره بانکی نرخ تورم

منبع: مداد
انتشار: 17 آبان 1399 بروزرسانی: 17 آبان 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1324

به "9300 فرصت شغلی جدید در بازار کار کانادا و اقتصاددانان نگران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "9300 فرصت شغلی جدید در بازار کار کانادا و اقتصاددانان نگران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید