چرا مغز انسان با ویروس کرونا مشکل دارد؟

به گزارش مجله گیتی رو، رابرت ساپولسکی* تحلیلگر ارشد خبرگزاری سی ان ان در یادداشتی، به شرایط مبهم ایجاد شده توسط ویروس کرونا در زندگی اجتماعی انسان ها، و واکنش مغز آن ها به این شرایط پرداخته است.

چرا مغز انسان با ویروس کرونا مشکل دارد؟

وی در این رابطه می نویسد: ویروس کرونا را بایستی از ابعاد مختلف، ویروس و پدیده ای مخرب درنظر گرفت. این ویروس به شیوه های جدیدی در مقایسه با ویروس های گذشته شیوع پیدا می نماید و هزاران نفر را به خود مبتلا می سازد. این ویروس در شرایطی شیوع و گسترش یافته که آمادگی کافی برای برخورد با آن وجود نداشت، زیرساخت های لازم فراهم نبود، و مسائل مرتبط با رهبری سیاسی و مدیریت بحران نیز در روبروه با این مساله (شیوع ویروس کرونا)، قویا وجود داشت.

به گزارش خبرنگاران، به طور طبیعی، نابرابری های اجتماعی موجب شده تا شیوع ویروس کرونا در میان آن دسته از مردم که از نظر مالی ضعیف تر هستند، عمیق تر باشد. بحران شیوع ویروس کرونا، خسارات گسترده ای را با خود به دنبال داشته با این حال، تحلیل این بحران از منظر نوع واکنشی که روان و مغز ما به آن نشان می دهد نیز قابل تامل است. در این زمینه به طور خاص می توان به ضعف عملکرد ساختار مغزیمان در مدیریت ابهام ناشی از بحران شیوع ویروس کرونا اشاره نمود.

ابهام، کاملا با خطر و ریسک متفاوت است. تصور کنید که قرار باشد شما میان دو در یکی را انتخاب کنید: اگر درِ درست را انتخاب کنید، شما برنده یک جایزه خوب خواهد شد و اگر در اشتباه را برگزینید، توسط عده ای از اراذل و اوباش مورد ضرب و شتم قرار خواهید گرفت. این مساله حاکی از نوعی موقعیت است که در آن ریسک و خطر حساب شده حاکم می باشد. حال موقعیتی را در نظر بگیرید که یک بیگانه قرار باشد تصمیم بگیرد که شما یا باید برنده یک جایزه خوب شوید و یا توسط اوباش هدف ضرب و شتم قرار گیرید.

به این شرایط، ابهام می گویند. تفاوت میان ریسک (خطر) و ابهام را می توان از منظر علمی مورد مطالعه قرار داد. در چهارچوب ریسک، شما با شانس یکسان پیروزی و شکست روبرو هستید. با این حال، در چهارچوب یک شرایط مبهم نیز احتمال 50 درصد موفقیت هست، اما این شانس از یک تا 99 درصد متغیر است و به طور دقیق نمی توان گفت که در یک شرایط مبهم تا چه حد امکان موفقیت است. از طرفی، باید به این نکته توجه کرد که شدت نفرت مردم از ابهام، به مراتب بیشتر از یک موقعیت ریسکی است. زیرا در این چهارچوب از اختیار و شناخت کمتری برخوردار هستند. این مساله یک موضوع تاریخی است و (جدای از انسان ها) در ذات بسیار از حیوانات نیز واقع شده است. حتی شامپانزده ها و میمون ها نیز موقعیت های ریسکی را به مبهم ترجیح می دهند.

وقتی ما در یک موقعیت ریسکی قرار می گیریم، در واقع بخش هایی از مغزمان را فعال می سازیم که به ریسک مرتبط هستند و ساختار تصمیم سازی ما را تحریک می نمایند. در این چهارچوب، اگر نتیجه خوبی در انتها کار حاصل گردد، ما حس کسب یک جایزه را خواهیم داشت و در نتیجه بسیار خرسند خواهیم شد. در مقابل، زمانیکه ما با ابهام رو به رو هستیم، بخش هایی از مغزمان فعال می شوند که با اضطراب و نفرت مرتبط هستند و وقتی در انتها، نتیجه خوبی کسب می گردد، ما حس ترس و وحشت کمتری را تجربه می کنیم. به طور کلی، ریسک، مغز ما را در مقایسه با شرایط مبهم، کمتر به خود درگیر می نماید.

در شرایط پاندمی ویروس کرونا، مغز ما بیش از همه با یک موقعیت مبهم رو به رو است. مردم سوال های زیادی در این فضا می پرسند: آیا ویروس کرونا به وسیله هوا، حتی اگر فاصله گذاری اجتماعی به درستی رعایت شده باشد، می تواند انسان ها را مبتلا کند؟ در پاسخ باید گفت هنوز معلوم نیست. چه زمان واکسن ویروس کرونا ساخته می گردد؟ هنوز معلوم نیست. تا چه مدت یک فرد نجات یافته از ویروس کرونا، آنتی بادی های این ویروس را فراوری می نماید؟ پژوهشگران هنوز در مراحل ابتدایی فهم این مساله هستند. آیا موج دوم شیوع ویروس کرونا در زمستان سال جاری، فاجعه ای بزرگتر را خلق خواهد نمود؟ ویروس کرونا چطور توانسته یک جوان سالم و سرحال را از پای درآورد و بکشد؟

وقتی یک پدیده ترسناک در دنیا بیرون وجود داشته باشد، زندگی به نوعی تمرین برای انسان ها تبدیل می گردد که آیا آن ها باید نیمه پر لیوان را ببینند یا نیمه خالی را. در این چهارچوب، شاید شما به اضطراب زیاد دچار شوید و یا حتی به قدری آرام باشید که از اضطراب دیگران تعجب کنید. در شرایط ابهام آمیز ویروس کرونا، اگر به این فکر کنیم که چیز هایی وجود دارند که با تمسک به آن ها می توان در برابر ویروس کرونا شرایط امن تری داشت موجب خواهد شد تا ما احساس امن تری به دست آوریم. با این حال، اگر کنترل ذهنی خود را از دست بدهیم و خود را بدون هرگونه یاری و در احاطه ویروس کرونا تصور کنیم، سیلی از ناامیدی و اضطراب بر ما تحمیل خواهد شد.

زمان های اینچنینی قادرند تا حد زیادی زندگی ما انسان ها را فلج نمایند. ما باید آگاه و آگاه باشیم که موقعیت های مبهم قادرند تا حد زیادی شرایط بد را به بدتر و بحرانی تر تبدیل نمایند. از این رو، مدیریت این شرایط و تسلیم نشدن در برابر عوارض موقعیت های مبهم، از جمله مهمترین راه حل هایی هستند که بایستی حتما به آن ها توجه کنیم.

*نویسنده: رابرت ساپولسکی، وی تحلیلگر ارشد خبررگزاری سی ان ان است.

منبع: فرارو
انتشار: 21 مهر 1399 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1271

به "چرا مغز انسان با ویروس کرونا مشکل دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا مغز انسان با ویروس کرونا مشکل دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید