پرتاب دوباره قدرتمندترین موشک دنیا

به گزارش مجله گیتی رو، دومین کوشش ایلان ماسک برای پرتاب قدرتمندترین موشک دنیا اکنون یک تاریخ رسمی دارد.

پرتاب دوباره قدرتمندترین موشک دنیا

به گزارش ایسنا، موشک استارشیپ 2 (Starship 2.0) در روز 15 ژوئن (25 خرداد) یعنی حدود دو ماه پس از انفجار اولین ماموریت مداری استارشیپ، به پرواز در خواهد آمد. به گفته ایلان ماسک دنیا شاهد پرتاب دومین استارشیپ چند ماه پس از اولین پرواز آن که در ماه آوریل انجام شد، خواهد بود.

اسپیس ایکس در روز دوشنبه مجوزی را به کمیسیون ارتباطات فدرال ارائه کرد و درخواست مجوز برای انجام عملیات در اسرع وقت در روز 15 ژوئن را داد. با این وجود امکان پرتاب آن در بازه زمانی 15 ژوئن تا 15 دسامبر وجود دارد.

این سند بیان می نماید که هدف از این ماموریت انجام آزمایشی مداری است که نشان می دهد دنیا می تواند شاهد خروج این فضاپیما از سیاره ما باشد. این هدف برای اولین پرتاب نیز در نظر گرفته شده بود، اما این موشک 120 متری در اولین آزمایش مداری خود تنها چهار دقیقه پس از بلند شدن، منفجر شد.

اگرچه پرتاب ماه آوریل موفقیت آمیز تلقی می گردد و ایلان ماسک تنها امیدوار بود که بتواند استارشیپ را از سکوی پرتاب بلند کند.

این انفجار بزرگ باعث ایجاد آسیب هایی شد که باید قبل از کوشش بعدی اسپیس ایکس ترمیم شوند.

این موشک بزرگ 120 فوتی، متشکل از پیشران سوپر هوی و فضاپیمای استارشیپ، در ساعت 9:33 صبح به وقت منطقه زمانی شرقی (17:03 به وقت ایران) برای انجام اولین پرتاب مداری خود به فضا پرتاب شد، اما چهار دقیقه پس از برخاستن، آتش گرفت. جدا نشدن دو بخش موشک از یکدیگر باعث شروع چرخشی مرگبار برای استارشیپ شد.

نتیجه کار ایده آل نبود، اما ایلان ماسک، ناسا و تیم اسپیس ایکس این موفقیت را جشن گرفتند، زیرا هدف اصلی این بود که استارشیپ از روی سکوی پرتاب بلند گردد.

روند عملکرد اسپیس ایکس از آوریل تا به امروز نامشخص بوده است، اما این شرکت گفته بود که مهندسانش تمام داده های جمع آوری شده از پرتاب اولیه را برای بهبود پرتاب دوم تجزیه و تحلیل خواهند کرد.

ماسک بعلاوه فاش کرد که چندین موشک استارشیپ منتظر فرصت پرتاب هستند. تنها مانعی که اسپیس ایکس هنوز باید از آن عبور کند آسیب وارد شده به سکوی پرتاب است که پس از بلند شدن استارشیپ شبیه به یک منطقه جنگی به نظر می رسید.

وب سایت Spaceflight Now در توییتی که شامل چندین عکس از سکوی پرتاب بود، نوشت: فضاپیما یک دهانه بزرگ را در بتن زیر پایه پرتاب به جا گذاشته است.

مکس ایوانز، عکاس این سایت نیز بعضی از آسیب ها را مستند نموده است. ایوانز در توییتی نوشت: تصور این که این مکان دوباره در یک جدول زمانی 12 ماهه قابل استفاده باشد سخت است، اما او راضی می گردد اگر در این مورد اشتباه نموده باشد.

این ماموریت قرار بود با سقوط موشک استارشیپ در اقیانوس به خاتمه برسد. این موشک قرار بود حدود یک ساعت قبل از سقوط در اقیانوس آرام به دور زمین بچرخد. هرگونه شکست بسیار گران خواهد بود. ماسک گفته است که کل این برنامه بین سه تا 10 میلیارد دلار هزینه خواهد داشت.

اما خود او برای پرتاب ناموفق آماده شده بود و ماه گذشته ادعا کرد که احتمال انفجار فضاپیمای او در طول پرواز آزمایشی 50 درصد است.

منبع: فرارو
انتشار: 28 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1402 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 2329

به "پرتاب دوباره قدرتمندترین موشک دنیا" امتیاز دهید

2 کاربر به "پرتاب دوباره قدرتمندترین موشک دنیا" امتیاز داده اند | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرتاب دوباره قدرتمندترین موشک دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید