واکنش سعدالحریری به استعفای دولت و شکست مکرون

به گزارش مجله گیتی رو، ایسنا نوشت:نخست وزیر سابق لبنان از استعفای نخست وزیر مکلف این کشور و شکست ابتکارعمل رئیس جمهوری فرانسه ابراز تاسف کرد. در همین حال رئیس مجلس و رئیس جمهوری این کشور نیز بر پایبندی خود به ابتکار عمل مذکور تأکید کردند.

واکنش سعدالحریری به استعفای دولت و شکست مکرون

خبرگزاری اسپوتنیک، به دنبال استعفای مصطفی ادیب، نخست وزیر مکلف لبنان از تشکیل دولت جدید، سعد حریری، نخست وزیر سابق این کشور از این اتفاق و شکست ابتکارعمل امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه ابراز تاسف کرد.

وی در توییتی در این باره نوشت: کسانی که امروز شکست ابتکارعمل فرانسه برای سوق دادن رهبران لبنان به سمت تشکیل دولت جدید را جشن می گیرند به دلیل از دست دادن این فرصت پشیمان خواهند شد.

این در حالی است که نبیه بری، رئیس مجلس و میشل عون، رئیس جمهوری لبنان بر پایبندی خود به ابتکارعمل امانوئل ماکرون تأکید کردند.

ریاست جمهوری لبنان در بیانیه ای در این باره تأکید کرد: میشل عون استعفای ادیب را پذیرفت و از تلاش های او برای تشکیل دولت لبنان تشکر و قدردانی کرد و دو طرف در دیدار امروز مسائل موجود در راستا تشکیل دولت را بررسی کردند.

در این بیانیه آمده است: میشل عون بر تداوم و حمایت از ابتکار عمل ماکرون طبق اصول اعلام شده از سوی وی تأکید میکند.

نبیه بری هم در سخنانی در واکنش به استعفای ادیب بر پایبندی به ابتکار عمل ماکرون برای تشکیل دولت جدید لبنان تأکید کرد و گفت: هیچ طرفی به اندازه پایبندی ما به ابتکار عمل فرانسه به آن متعهد نیست.

وی افزود: روح و ماهیت این ابتکار عمل، اصلاحات است و دولت ابزاری است که باید این اصلاحات را پس از تصویب اجرا کند و من معتقدم که همه فراکسیون ها موافق اصلاحات هستند.

به همین دلیل، هیئت سیاسی جریان آزاد ملی لبنان نیز در بیانیه ای بر پایبندی به ابتکار عمل فرانسه و تسریع در فرایند معین یک فرد برای تشکیل دولت جدید لبنان تأکید کرد.

هیئت سیاسی جریان آزاد ملی لبنان در این بیانیه از ماکرون خواست که این ابتکار عمل را بر اساس اصول اصلی آن برای تشکیل یک دولت قادر به انجام اصلاحات ادامه دهد.

جریان آزاد ملی در ادامه از تلاش مصطفی ادیب برای تشکیل دولت لبنان تشکر تاکید کرد که این جریان ماموریت وی را تسهیل کرد و هیچ شرط و خواسته ای را در مقابل وی قرار نداد.

در این بیانیه آمده است: امروز زمان تسهیل فرایند تشکیل دولت است نه تحمیل شروط غیر قانونی جدید. ما اکنون نیازمند گفت وگو با سعه صدر هستیم که در آن هیچ طرفی برای دیگران شروطی را وضع نکند.

مصطفی ادیب، نخست وزیر لبنان امروز از تشکیل دولت لبنان استعفا داد؛ اقدامی که می تواند لبنان را وارد شرایط جدیدی از بحران سیاسی کند.

وی در سخنرانی کوتاهی از کاخ بعبدا گفت: می روم از مردم لبنان عذرخواهی کنم.

ادیب افزود: طرح فرانسه باید ادامه یابد زیرا بیانگر نیت صادقانه فرانسه است.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 11 آبان 1399 بروزرسانی: 11 آبان 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1311

به "واکنش سعدالحریری به استعفای دولت و شکست مکرون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش سعدالحریری به استعفای دولت و شکست مکرون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید