هند، شایعه درمان کرونا با مدفوع گاو

به گزارش مجله گیتی رو، در میانه بحران کرونا در هند، بسیاری از افراد برای در امان ماندن از شر کرونا به کارها و درمان های عجیب و غریب بر پایه مذهب یا خرافات روی آورده اند.

هند، شایعه درمان کرونا با مدفوع گاو

مردی در یک ویدیو که این روزها به وسیله پیغام رسان واتس اپ در کشور دست به دست می گردد، می گوید تنها چکاندن چند قطره آب لیمو در بینی کووید 19 را درمان می نماید. او گفته است که خودش این کار را نموده و کارکرد آن را دید است. این مرد که لباس سنتی مذهبی پوشیده، می گوید: اگر آنچه را می گویم با ایمان و اعتقاد انجام بدهید در عرض 5 ثانیه از کرونا خلاص خواهید شد زیرا لیمو مانند واکسن از شما در برابر ویروس محافطت می نماید.

در هند درمان های کاذب زیادی برای کرونا اعلام می گردد. همچنین داستان هایی ترسناک درباره عوارض جانبی واکسن و شایعات و ادعاهایی بی اساس مانند بر دست داشتن مسلمانان در گستروش کرونا بین مردم می چرخد. سرخوردگی، ناامیدی و بی اعتمادی به دولت باعث شده که چنین شایعاتی دهان به دهان یا از راه رسانه های اجتماعی در کشور پخش گردد.

راهول نامبوری، یکی از بنیانگذاران فکت کرشندو، سازمان مستقل راستی آزمایی اخبار و اطلاعات در هند می گوید: وحشت گسترده منجر به فراوری انبوه اطلاعات غلط در کشور شده است.

او می گوید: اگر چه ممکن است درمان هایی مانند آبلیمو بی ضرر به نظر برسد، اما اگر این چیزها سبب گردد که افراد به سمت واکسیناسیون سوق داده نشوند یا سایر دستورالعمل های بهداشتی را نادیده بگیرند، این ادعاها ممکن است عواقب مهلکی داشته باشند.

بعضی از کاربران فضای مجازی در هند حتی هشدارها در این زمینه را هم باور نمی نمایند. شهروندی 51 ساله به نام پراساد به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: دولت تشویق به واکسن زدن می نماید چون اگر قطره لیمو را به عنوان درمان کرونا تصویب کند، روپیه هایی که برای واکسن هزینه نموده اند هدر خواهد رفت.

باور به خاصیت معجزه آسای آبلیمو حتی در میان هندی های مقیم خارج از کشور نیز به شدت در حال گسترش است.

ویتامین ث برای سلامتی و ایمنی بدن انسان لازم است، اما هیچ مدرک علمی وجود ندارد که نشان دهد مصرف لیمو برای مبارزه با ویروس کرونا کافی است.

در روزهای اخیر همچنین در بعضی ویدیوهایی که در شبکه های اجتماعی و رسانه های هند همرسان می گردد، مردانی با تن برهنه در حال مالیدن مدفوع تازه گاو به تمام بدن و حتی سر و صورت شان دیده می شوند. این افراد بر این باورند که مدفوع گاو آنها را از خطر ابتلا به ویروس کرونا در امان نگه می دارد.

با این حال پزشکان و کارشناسان بهداشت عمومی در هند با هشدار نسبت به استفاده از مدفوع گاو، گفته اند که نه تنها هیچ مدرک علمی برای اثربخشی این ماده در مبارزه با ویروس کرونا وجود ندارد، بلکه این کار خطر ابتلای افراد به بیماری های دیگر و گسترش آن را نیز به دنبال دارد.

منبع: عصر ایران
انتشار: 19 خرداد 1400 بروزرسانی: 19 خرداد 1400 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1728

به "هند، شایعه درمان کرونا با مدفوع گاو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هند، شایعه درمان کرونا با مدفوع گاو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید