مقاله: ارکان نماز چیست؟

به گزارش مجله گیتی رو، واجبات نماز شامل 11 مورد است که 5 مورد از آن ها شامل ارکان نماز می شود. به عبارت دیگر ارکان نماز واجباتی از نماز هستند که کم و زیاد کردنشان چه از روی عمد و چه به صورت سهوی نماز را باطل می کند. در حالی که واجبات غیررکنی اگر به سهواً کم و زیاد بشوند نماز باطل نخواهد شد.

مقاله: ارکان نماز چیست؟

بنابراین می توان نتیجه گرفت که ارکان نماز، واجباتی از نماز هستند که حتی اگر آن ها را سهواً هم کم و زیاد کنید نمازتان باطل خواهد شد، یعنی اگر فراموش کردید که رکوع را بجا بیاورید و به سجده رفتید نماز شما باطل است و باید آن نماز را مجدداً بخوانید. نکته دیگر این که موقع نماز خواندن، قیام ها را دست کم نگیرید و حواستان خصوصاً به قیام های رکنی (قیام هنگام گفتن تکبیرة الاحرام و قیام قبل از رفتن به رکوع) باشد.

البته بعضی از علما رکن های دیگری را هم برای نماز تعریف کرده اند که قرائت و رو به قبله بودن در حال اختیار از آن جمله هستند.

اگر نمازگزار سهواً رکنی از نماز را ترک کند تا زمانی که وارد رکن دیگری نشده باید آن را ادا کند.

انسان باید نماز را به قصد قربت و برای انجام فرمان خدا بجا بیاورد. البته لازم نیست که نیت را به زبان بیاورید، اما اگر خواستید لفظی را به عنوان نیت به زبان بیاورید مثلا می توانید بگویید: چهار رکعت نماز ظهر می خوانم قربة الی الله

منبع مقاله: ارکان نماز چیست؟

انتشار: 21 آبان 1400 بروزرسانی: 21 آبان 1400 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1942

به "مقاله: ارکان نماز چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقاله: ارکان نماز چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید