معامله سبز کمیسیون اروپایی در انتظار حل مناقشات بودجه ای

به گزارش مجله گیتی رو، کمیسیون اروپایی در حالی هزینه بالایی را برای تحقق پروژه زیست محیطی مد نظر خود پیشنهاد داده است، که کشورهای حامی این طرح از جمله آلمان تمایلی برای بر دوش کشیدن بخشی از این بار اقتصادی را ندارند.

معامله سبز کمیسیون اروپایی در انتظار حل مناقشات بودجه ای

در سفر با تور هلند از کشور گلهای لاله دیدن کنید و آسیاب های بادی آمستردام هلند را نظاره گر باشید.

به گزارش گروه بین الملل مجله گیتی رو، در حالی که اروپا این روزها همچنان درگیر مناقشات درباره بودجه آینده اتحادیه اروپا است و در آستانه مذاکرات در این باره واقع شده است، کمیسیون اتحادیه اروپا روز گذشته برنامه هایی را برای تامین مالی طرح زیست محیطی مد نظر خود موسوم به معامله سبز ارائه داد.

به نوشته روزنامه زوددویچه سایتونگ، کمیسیون اروپایی حدود یک تریلیون یورو را برای تحقق اهداف این پروژه بلند پروازانه خود پیشنهاد داده است.

رئیس کمیسیون اروپایی روز گذشته در استراسبورگ روش های معینی را برای تامین بودجه این طرح بزرگ را اظهار داشت. بر اساس این طرح، اروپا باید تا سال 2050 به وضعیتی برسد که آلاینده های موجود در جو را افزایش ندهد.

اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا اظهار داشت که باید از بودجه اروپا یک برنامه حمایت از سرمایه گذاری و یک صندوق حمایت از مناطقی که همچنان به شدت وابسته به سوخت زغال سنگ هستند ایجاد گردد.

فون در لاین برای اجرای طرح بزرگ موسوم به معامله سبز، خواهان حمایت های مالی بیشتر کشورهای عضو این اتحادیه شد که البته بلافاصله با رد این درخواست خود از طرف آلمان روبرو شد.

آلمان با وجود اینکه با طرح کمیسیون اروپایی برای حفاظت از آب و هوا موافق است، اما پیشنهاد این نهاد اروپایی را به هیچ عنوان دلیلی برای ارائه یاری های مالی بیشتر برای بودجه اروپایی نمی داند.

وزارت امور خارجه آلمان اعلام نموده است که برلین این مسئله را تمجید می نماید که کمیسیون، پیشنهادهای معینی را برای تامین هزینه های این طرح ارائه داده است و این پیشنهادات را به دقت مورد آنالیز قرار می دهد؛ اما این مسئله معین بود که بودجه موجود محدود است.

وزارت خارجه آلمان همچنین اظهار داشت که به مذاکره کنندگان آلمانی توصیه شده که در مذاکرات سخت بودجه ای پیش رو، هیچ گونه تعهدات مالی بیشتری را از طرف آلمان نپذیرند.

این موضع سخت آلمان در مذاکرات بودجه ای کاملا با اظهارات صدر اعظم آلمان متناقض است. مرکل تصمیمات آب و هوایی اتحادیه اروپا را به عنوان نقطه عطفی در راستای حفاظت از محیط زیست تمجید نموده بود. این مسئله که برلین تنها به صورت کلامی حمایت های خود از این طرح را ابراز داشته و حاضر نیست سرمایه بیشتری را برای این منظور در اختیار قرار دهد با انتقاد شدیدی روبرو شده است.

یک کارشناس حزب سبز اروپا از آلمان درخواست نموده که به صورت معین در این باره شرح دهد که در آینده می خواهد در کدام زمینه های بودجه ای صرفه جویی کند تا پول کافی برای اهداف آب و هوایی اروپا تامین گردد.

براساس طرح آب و هوایی کمیسیون اروپایی موسوم به معاهده سبز این اتحادیه باید تا سال 2050 به منطقه ای بی طرف در زمینه زیست محیطی تبدیل گردد و فراوری گازهای گلخانه ای خود را به شدت کاهش دهد .

اگر انگلیس اتحادیه اروپا را ترک کند در این صورت یک پرداخت کننده بودجه قدرتمند از این اتحادیه حذف خواهد شد. در حال حاضر این مناقشات در اتحادیه اروپا وجود دارد که چگونه و چه کسی باید این خلاء بزرگ بودجه ای را پر کند .

حالا کشورهایی که سهم بالایی در پرداخت بودجه اروپایی دارند از جمله آلمان خواهان محدود شدن بودجه هستند و کشورهای شرقی که بیشتر گیرنده بودجه هستند خواهان گسترش بودجه هستند. در این شرایط اگر پول زیادی برای اهداف آب و هوایی اتحادیه اروپا در نظر گرفته گردد کمبودهایی از جمله در زمینه یاری به مناطق فقیر اروپایی به وجود می آید .

کمیسیون اتحادیه اروپا مصمم است در مقابله با تغییرات اقلیمی و فرایند رو به رشد افزایش دمای زمین، با وضع مقررات ویژه شرایطی را فراهم کند که تا 30 سال دیگر اقتصاد این اتحادیه بدون فراوری گازهای گلخانه ای عمل کند .

این به معنای خروج کامل از مصرف نفت ، گاز و زغال سنگ در فراوریات مالی و حمل و نقل کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواهد بود.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 16 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 724

به "معامله سبز کمیسیون اروپایی در انتظار حل مناقشات بودجه ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معامله سبز کمیسیون اروپایی در انتظار حل مناقشات بودجه ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید