مرکز پژوهش های مجلس ایمنی زیستی محصولات تراریخته را آنالیز کرد

به گزارش مجله گیتی رو، مرکز پژوهش های مجلس ایمنی زیستی محصولات و مقررات بین المللی ایمنی زیستی محصولات تراریخته را آنالیز کرد.

مرکز پژوهش های مجلس ایمنی زیستی محصولات تراریخته را آنالیز کرد

به گزارش گروه سیاسی مجله گیتی رو، دفتر مطالعات زیربنایی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی با موضوع ایمنی زیستی و قوانین و مقررات بین المللی ایمنی زیستی محصولات تراریخته آورده است: در گزارش حاضر کوشش شده است تا به شرایط فراوری و مصرف محصولات تراریخته) تغییر شکل یافته ژنتیکی) در سطح جهانی، نگرانی های موجود و همچنین قوانین و مقررات بین المللی ایمنی زیستی و راه چاره های آن ها برای استفاده ایمن از مزایای محصولات تراریخته پرداخته گردد.

بر اساس این گزارش، فناوری مهندسی ژنتیک یا فناوری ایجاد محصولات تغییر شکل یافته ژنتیکی یکی از فناوری های نوین و تحول ساز در حوزه زیست فناوری، طی 23 سال گذشته است که توانسته فواید و خدمات بسیار ارزشمندی را در بخش های مختلف پزشکی (فراوری دارو های نوترکیب و...)، کشاورزی ایجاد محصولات تراریخته مقاوم به تنش های زنده (آفات و بیماری ها و علف های هرز) و غیرزنده (خشکی و ..)، محیط زیست (کاهش مصرف سموم و کود های شیمیایی) و صنعت (فراوری آنزیم ها و پروتئین های صنعتی نوترکیب) به جامعه بشری ارائه دهد.

همچنین این گزارش می افزاید: برای مثال، کشت بیش از 191/7 میلیون هکتاری گیاهان تراریخته (سال 2018) در جهان در حدود 26 کشور و مصرف آن ها در حدود 70 کشور، نشان از اثر گذاری مثبت و فواید این فناوری است. (ISAAA, 2018)

در این گزارش آمده است: به رغم پتانسیل کاربرد و توسعه بسیار گسترده محصولات تراریخته، با گذشت حدود 23 سال از زمان تجاری سازی این محصولات در جهان، تنها چهار گیاه زراعی (سویا، ذرت، پنبه و کلزا) که مصرف مستقیم غذایی توسط انسان نداشته به طور گسترده در جهان کشت شده اند که یکی از دلایل آن وجود نگرانی هایی درخصوص سلامت انسان بوده است.

براساس این گزارش، از طرفی تنها دو صفت در گیاهان تراریخته تجاری گسترش جهانی پیدا نموده است که یکی مقاومت به علف کش است و دیگری مقاومت به آفات. صفات دیگر در سطح بسیار محدود توسعه یافته اند. در کل، نگرانی هایی درخصوص مخاطرات احتمالی زیست محیطی محصولات تغییر شکل یافته ژنتیکی وجود دارد که شامل احتمال جریان ژن و ایجاد علف های هرز مقاوم به علف کش، اثر بر موجودات غیرهدف، کاهش احتمالی تنوع ژنتیکی و ارقام محلی به دلیل استفاده از ارقام تغییر شکل یافته ژنتیکی، مقاوم شدن آفات و علف های هرز به ژن (ها) منتقل شده، مخاطرات احتمالی بر سلامت انسان و دام و گیاه (مسمومیت زایی و حساسیت زایی احتمالی بر انسان و دام)، مخاطرات احتمالی مالی و اجتماعی وابستگی احتمالی کشاورزان به شرکت های عظیم فراوریکننده بذور محصولات تغییر شکل یافته ژنتیکی است.

این گزارش می افزاید: با توجه به نگرانی های موجود، مبحث جدیدی به نام ایمنی زیستی ایجاد شده که به مجموعه ای از تدابیر، سیاست ها، مقررات و روش ها اطلاق می گردد که سعی در ایجاد راه چاره های استفاده ایمن از فواید مهندسی ژنتیک داشته و از آثار سوء احتمالی کاربرد این فناوری بر تنوع زیستی، سلامت انسان، دام، گیاه و محیط زیست جلوگیری می نماید (پروتکل ایمنی زیستی کارتاهنا).

بر اساس این گزارش، در این راستا، کنوانسیون ها، پروتکل ها، قوانین و استاندارد های مختلف ایمنی زیستی در راستای ارائه راه چاره فراوری، تجارت و استفاده ایمن از محصولات تغییر شکل یافته ژنتیکی در سطح جهان تدوین و به تصویب رسیده اند. در این راستا، مقرراتی در سطح بین المللی و ملی برای استفاده و بهره برداری ایمن از این نوع محصولات طراحی و تصویب شده است که به نام قوانین ایمنی زیستی مشهور هستند.

این گزارش می افزاید: در طی این سال ها کنوانسیون تنوع زیستی، پروتکل ایمنی زیستی کارتاهنا، پروتکل الحاقی ناگویا-کوالالامپور درخصوص مسئولیت پذیری و جبران خسارات، دستورالعمل های کدکس غذایی، دستورالعمل های سازمان بین المللی استاندارد، دستورالعمل های سازمان خواروبار جهانی و سازمان بهداشت جهانی و مقررات سازمان تجارت جهانی درخصوص فراوری، تجارت و استفاده ایمن از این قبیل محصولات تهیه و تصویب شده اند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1197

به "مرکز پژوهش های مجلس ایمنی زیستی محصولات تراریخته را آنالیز کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرکز پژوهش های مجلس ایمنی زیستی محصولات تراریخته را آنالیز کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید