قلعه پاقلاع هزارانی در ایلام؛یادگار دوران ساسانیان، عکس

به گزارش مجله گیتی رو، شهر ایلام تاریخی غنی در ایران دارد و از دیرباز گهواره فرهنگ ایران زمین بوده است، و با اینکه شهر پیشرفته ای نیست اما به دلیل داشتن مناظر طبیعی و زیبا و آثار باستانی به یک مقصد گردشگری و توریستی در ایران تبدیل شده است.

قلعه پاقلاع هزارانی در ایلام؛یادگار دوران ساسانیان، عکس

قلعه هزارانی، یکی از آثار تاریخی ایلام در امتداد جاده آبدانان و ابتدای روستای هزارانی بر فراز تپه ای طبیعی قرار گرفته است و از قلوه سنگ و ملات گچ نیم کوب ساخته شده است و تاریخ ساخت آن مربوط به دوران ساسانیان است. این قلعه که به قلعه پاقلاع هزارانی نیز معروف است، دارای دالان های مستطیلی شکل و طویل، سه اتاق بزرگ در قسمت جنوبی و بناهای جانبی ساختمان در سطح شمالی تپه است. در قسمت غربی قلعه نیز اتاق های کوچک دیده بانی و طاق های قوسی شکل قرار گرفته است.

قلعه پاقلاع هزارانی متاسفانه به مرور زمان به دلیل عدم حفاظت، تغییرات جوی و طبیعی و نیز عوامل انسانی تخریب شده و به صورت نیمه مدفون و مخروبه درآمده است و از ساختمان ها و اتاق های آن تنها سه اتاق مستطیل شکل باقی مانده است. این قلعه قبل از اینکه به طور کامل خراب شود توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری سال 1378 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 16 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1107

به "قلعه پاقلاع هزارانی در ایلام؛یادگار دوران ساسانیان، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلعه پاقلاع هزارانی در ایلام؛یادگار دوران ساسانیان، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید