عربستان زیاد نمی تواند با قیمت پایین نفت دوام آورد

به گزارش مجله گیتی رو، کارشناس امور روسیه می گوید که عربستان عکس روسیه نمی تواند مدت زیادی با قیمت پایین نفت دوام بیاورد.

عربستان زیاد نمی تواند با قیمت پایین نفت دوام آورد

به گزارش گروه بین الملل مجله گیتی رو، سمیر ایوب کارشناس امور روسیه معتقد است که عربستان سعودی زیاد در مقابل بحران نفتی ایجاد شده، دوام نمی آورد در عین حال این بحران تاثیر چندانی بر روی روسیه نخواهد گذاشت، زیرا اقتصاد این کشور وابسته به نفت نیست.

وی در مصاحبه با برنامه ژئوسیاسی که از شبکه العهد پخش می گردد، توضیح داد: بحران های زیادی که روسیه با آن روبرو شده، موجب شده تا این کشور قدرتمند تر گردد و اساسا به نفت وابسته نیست. این بحران به وجود آمده به نفع روسیه تمام خواهد شد، زیرا اساسا به نفت وابسته نیست بلکه به منابع دیگر از جمله صادرات گاز و فروش اسلحه دسترسی دارد و به اوپک برنخواهد گشت مگر بر اساس شروطی که بزودی اعلام خواهد نمود.

وی با اشاره به حاشیه های امنیت پایین در سیستم بودجه عربستان گفت که تصمیمات اشتباهی که محمد بن سلمان، ولی عهد سعودی می گیرد و تک روی های او در حکومت سعودی برای نشان دادن خود به عنوان مرد قوی خاورمیانه، به زودی پیامد های خود را نشان خواهد داد. عربستان نمی تواند هزینه های داخلی خود، منابع و جنگ خود علیه کشور یمن را تامین کند.

ایوب شرح داد که عربستان این تصمیمات را به دستور آمریکا اتخاذ نموده تا بر روی روسیه، جمهوری اسلامی ایران و کشور هایی که اقتصاد آن ها وابسته به نفت است، تاثیر بگذارد.

از روز دوشنبه پیش (9 مارس) در پی کاهش تقاضای نفت از طرف چین به دلیل شیوع ویروس کرونا و سپس عدم توافق روسیه و عربستان بر سر تمدید توافق کاهش فراوری نفت اوپک پلاس، قیمت های نفت سقوط کرد. ریاض در اقدامی انتقام جویانه، علاوه بر ارزان کردن قیمت نفت، فراوری خود را به شکل چشمگیری بیشتر کرد. امری که به سقوط بی سابقه قیمت نفت از سال 1991 تا به امروز شد.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، درست است که مسکو و ریاض هیچ کدام از قیمت پایین نفت راضی نیستند، اما در این نبرد نفتی، عربستان بازنده میدان خواهد بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 966

به "عربستان زیاد نمی تواند با قیمت پایین نفت دوام آورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عربستان زیاد نمی تواند با قیمت پایین نفت دوام آورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید