صالحی امیری: حذف کمیته و وزارت ورزش از مجمع فدراسیون فوتبال بی تدبیری بود، شرایط قرمز نباشد میزبان هندبال آسیا می مانیم

به گزارش مجله گیتی رو، رئیس کمیته ملی المپیک گفت: میزبانی هندبال آسیا در ایران خواهد ماند مگر اینکه کرونا در این شرایط بماند و ستاد عالی کرونا هم اجازه برگزاری رویداد ندهد.

صالحی امیری: حذف کمیته و وزارت ورزش از مجمع فدراسیون فوتبال بی تدبیری بود، شرایط قرمز نباشد میزبان هندبال آسیا می مانیم

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرنگاران، سیدرضا صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک در نشست خبری گفت: ارائه گزارشی از مجموعه کوشش یک هفته ای در عرصه دیپلماسی ورزشی مهم ترین محور این نشست خواهد بود. تحلیل غلطی وجود دارد و این است که دیپلماسی در ورزش را کرسی تعریف کردیم. اولین الزام در کسب کرسی قدرت دیپلماسی ورزشی و روابط سیاسی است. عامل دوم قدرت مالی است، چین و ژاپن و کره که هزینه بیشتر و امکانات و زیر ساخت قوی تری دارند امکان دیپلماسی و کسب کرسی بیشتری دارند.

وی تاکید نمود: قطر با جمعیت اندک ولی با امکانات خوب و قدرت مالی دنیا را متقاعد به میزبانی جام دنیای و بازی های آسیایی کرد. نکته سوم در کسب کرسی برنامه ریزی بلند مدت است اگر قرار است در یک دهه دیگر 50 کرسی را بگیریم، باید از همین امروز برنامه ریزی گردد. دانش دیپلماسی و قدرت چانه زنی مورد دیگر برای کسب کرسی است. ما کمتر با خارج از مرزها برای کسب کرسی چانه زنی می کنیم. داشتن یک برنامه و هدف بلند، دانش دیپلماسی و قدرت چانه زنی بسیار اهمیت دارد.

باید فقط به دنبال کرسی اثرگذار باشیم

صالحی امیری اضافه کرد: کرسی به تنهایی مهم نیست، بلکه کرسی موثر اهمیت دارد. 500 کرسی داریم که تنها 10 درصد این کرسی ها اثر بخش است. اگر ما بگوییم در شورای آسیا 12 کرسی گرفتیم مهم نیست، مهم این است که تنها یکی از این کرسی ها موثر است، 11 کرسی دیگر مربوط به کمیسیون هایی است که بعضا در 4 سال یک جلسه هم ندارند. بسیاری از کرسی ها هیچ تاثیری در ورزش ایران ندارد. تنها 10 درصد آنها می توانند به ارتقای صندلی یک رشته و فدراسیون ملی در دنیا، آسیا و عرصه بین المللی یاری نمایند. آنهایی که این توان را ندارند دارای اثر بخشی کم و یا فرمالیته هستند. ما باید فقط به دنبال کرسی اثرگذار باشیم.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

ارتباطات با تلفن و مکاتبه شکل نمی گیرد

وی اضافه کرد: با داشتن روابط سیاسی، قدرت مالی، هزینه در زیر ساخت ها و قدرت ورزشی و داشتن اهداف بلند مدت و دانش سیاسی و قدرت چانه زنی می توانیم در جهت کسب کرسی های بین المللی حرکت کنیم . کرونا در این مدت مانع از ادامه برنامه ها شد و ارتباطات با تلفن و مکاتبه شکل نمی گیرد. شورای المپیک آسیا فرصت دوباره ای برای دیپلماسی ورزشی ایجاد کرد.

رئیس کمیته ملی المپیک گفت: اولین ملاقات ما با وزیر فرهنگ و ورزش و جوانان عمان بود. عمان با ایران روابط قوی، پایدار و بلند مدت دارد و نگاه آنها به جمهوری اسلامی ایران بسیار مثبت است و توافق کردیم روابط ورزشی را به خصوص در رشته های المپیکی و آسیایی توسعه دهیم. پیش نویس تفاهم نامه که راهبردی و 10 ساله خواهد بود، به زودی امضا می گردد.

وی توضیح داد: با رئیس کمیته ملی المپیک عمان نیز ملاقات داشتیم و خواستند در رشته های المپیکی و اعزام مربیان روابط دوجانبه ایجاد گردد در این زمینه آنها بیشتر از ما احتیاج به همکاری دارند. با رئیس آسیایی وزنه برداری نیز ملاقات داشتیم، وی علاقه مند به توسعه روابط و همکاری با وزنه برداری ایران بود و صندلی ایران را در آسیا برجسته توصیف کرد. وی کاندیدای فدراسیون جهاتی است و ما شرط حمایت از وی را منوط به حمایت از ایران برای کسب کرسی آسیایی وزنه برداری عنوان کردیم .

شدیداً به حذف کاراته از المپیک اعتراض کردیم

رئیس کمیته ملی المپیک تاکید نمود: با دبیرکل بین المللی وزنه برداری نیز ملاقات داشتیم. وی راجع به کسب سهمیه ایران ابراز نگرانی کرد. با رئیس آسیایی کاراته ملاقات داشتیم. وی صندلی کاراته را در دنیا اول دانست. کاراته ایران در آسیا و دنیا سرآمد است و ژاپن رقیب اصلی ایران است. ایشان، عملکرد کاراته ایران را قوی دانست. به حذف کاراته در المپیک 2024 پاریس اعتراض کردیم. روز بعد با رئیس دنیای ملاقات داشتیم. وی معتقد بود که حذف کاراته سیاسی است ما شدیدا نسبت به این موضوع معترض شدیم. ما سه میشنهاد داشتیم اول اینکه در شورای المپیک آسیا این موضوع را مطرح کنم ، دوم اینکه اعتراض خود را کتبا اعلام کنیم و با کشورهای صاحب نام برای همراهی در این مورد مکاتبه کنیم و سوم ایجاد کمپین بود که به شدت مورد استقبال رئیس فدراسبون دنیای نهاده شد. در مجمع شورای المپیک آسیا در جمع اعضای هیئت اجرایی این موضوع را مطرح کردم. در این سفر وقت زیادی برای کاراته گذاشتیم و یکی از محورهای صحبت ما اعتراض به این تصمیم بود.

شیخ احمد به همه درخواست های ما پاسخ مثبت داد

وی اضافه کرد: با وزیر ورزش عراق ملاقات داشتیم آنها به شدت نسبت به همکاری با ورزش ایران علاقه مند هستند و قرار شد مشترکا تفاهم نامه ای با وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک ایران و کمیته المپیک عراق داشته باشیم . ملاقات سازنده و خوبی با شیخ احمد داشتیم و به همه درخواست های ما پاسخ مثبت دادند. راجع به هندبال هم پاکدل درخواست داشت که رویداد قهرمانی جوانان آسیا در شیراز بماند البته مشروط به شرایط کرونا است و این موضوع را مطرح کردیم .

صالحی امیری گفت: با وزیر ورزش و رئیس بازی های 2030 قطر جلسه داشتیم. وی پیش از این هیئتی را به ایران اعزام نموده بود و تقاضای رای کردند که ما رای را منوط به آنالیز های ملی کردیم و در آنجا اعلام کردیم که به قطر رای خواهیم داد. با ازبک ها ملاقات داشتیم که برای بازی های جوانان 2025 رای گرفتند. ازبکستان بعد از قزاقستان در جهت توسعه ورزش واقع شده است.

شیخ احمد قول داد اگر شرایط قرمز نباشد میزبانی برای ایران باشد

وی گفت: در حوزه روابط سیاسی دخالت نداریم. در حوزه روابط ورزشی با عربستان قطع ارتباط هستیم ولی در قالب باشگاه ها در آسیا بازی داریم. امیدوارم با گسترش روابط ورزشی بتوانیم زمینه همکاری دو جانبه را افزایش دهیم که منوط به کسب مجوز از مراجع سیاسی است.

صالحی امیری در پاسخ به خبرنگاران مورد کارشکنی عربستانی ها در میزبانی هندبال توضیح داد: اقتضای موضوع را رصد و مدیریت می کنیم. در مورد هندبال مسئله سیاسی نیست و توافق شد مسابقات در شیراز و در اسفندماه برگزار گردد ولی مسئولان آسیایی اعلام کردند، با توجه به شرایط قرمز ایران و شیراز تصمیم داریم میزبانی را به قطر منتقل کنیم. در این سفر طی مذاکره با شیخ احمد و مذاکره با رئیس فدراسیون دنیای توصیه شد این مسابقات در ایران بماند. این رویداد در ایران خواهد ماند مگر اینکه کرونا در این شرایط بماند و ستاد عالی کرونا هم اجازه برگزاری رویداد ندهد. شیخ احمد قول داد اگر شرایط قرمز نباشد میزبانی برای ایران باشد.

وی اضافه کرد: مصوب بود که این نشست شورای المپیک آسیا در ایران باشد اما ایران در شرایطی بود که اجتماع بیش از 10 نفر ممنوع و هتل ها تعطیل بود. ما باید امنیت و سلامت افراد را در نظر بگیریم. ما هم خودمان متقاضی میزبانی نشدیم.

در مناطق آزاد زمین استاندارد دنیای نداریم

رئیس کمیته ملی المپیک در پاسخ به خبرنگاران که آیا در مذاکرات ایران و قطر بحث همکاری در میزبانی جام دنیای، مطرح شد،گفت: در تهران با حضور مشاور رئیس جمهور در مناطق آزاد و نماینده وزارت خارجه جلساتی داشتیم و مسئله مطرح شد و قرار شد یک بند برای استفاده از مناطق آزاد برای اردوی تیم های منتخب جام دنیای گنجانده گردد که مهم ترین آن زیر ساخت های قشم و کیش است که نکته بسیار مهمی است و باید استانداردهای جهاتی را داشته باشد. فعلا زمین استاندارد دنیای نداریم و امیدوارم در این زمان کارهای لازم انجام گردد.

نام کاروان ایران در المپیک در جلسه بعدی ستاد بازی ها انتخاب می گردد

وی توضیح داد: برای شعار کاروان فراخوان دادیم که بیشترین نظر ستارگان ایران و ستارگان ایران زمین است. در جلسه بعدی ستاد نام نهایی خواهد شد.نماد همان جام ارجان است. نامی را انتخاب می کنیم که نماد شهدا، قهرمانان و ایران باشد. ستاد مد و لباس بیش از یک سال کوشش نموده بیش از 200 طرح دریافت شد که به 10 طرح رسیده و طی یک فرایند نهایی و در مرحله پنجم داوری ، انتخاب خواهد شد.

فعلا امکان اعلام بودجه سال بعد را نداریم

صالحی امیری در مورد بودجه کمیته در سال آینده تاکید نمود: هزینه ها را برآورد کردیم و برای ما روشن است. الان کمیسیون فرهنگی مجلس برای بودجه ورزش جلسه دارد. تا زمانی که بودجه ابلاغ نگردد، بودجه رسمیت ندارد و فعلا امکان اعلام نداریم بعد از آن رسما بودجه سال 1400 را اعلام می کنیم.

وقتی امتیاز می دهیم امتیاز هم خواهیم گرفت

وی در مورد نتایج سفر نمایندگان قطر به ایران و رای کشورمان به میزبانی دوحه برای بازی های آسیایی گفت: وقتی امتیاز می دهیم امتیاز هم خواهیم گرفت. جلساتی را در کمیته ملی المپیک با حضور صاحب نظران برگزار کردیم و به این جمع بندی رسیدیم که درخواست غیر مادی باشد. استفاده از زیر ساخت ها، برگزاری اردوها، بازی محبت آمیز، اردوی مشترک، تبادل مربی در پیش نویس تفاهم نامه با قطر عنوان شده است. توافق شفاهی صورت گرفته است و قرار است به امضا برسد.

با 5 کشور در امر ورزش به توافقات خوبی رسیدیم

وی در پاسخ به این سوال که نتایج نشست ها در عمان چه زمانی معین می گردد، توضیح داد: برای رسیدن به هدف گفت وگوهایی با مقامات موثر آسیا و دنیا برای ایجاد فرصت و برطرف تهدید ها انجام دادیم. باید از مجموعه جلسات دریافت هایی داشته باشیم . با 5 کشور در امر ورزش به توافقات خوبی رسیدیم.

هیچ عقل سلیمی سرمایه ها را از دست نخواهد داد

رئیس کمیته ملی المپیک در پاسخ به این سوال که افرادی مانند پیمان فخری در ورزش ساخته می شوند اما با تغییر مدیریت، این افراد کنار گذاشته می شوند، گفت: هیچ عقل سلیمی که منافع ملی را بر منافع شخصی ارجح بداند، سرمایه ها را از دست نخواهد داد. ما حمایت نماینده هستیم و سیستم را راهبری می کنیم ولی فرایند کارشناسی با سایر دوستان است. باید این در کشور جا بیفتد که مدیر، تجمیع همه دانش ها و علوم نیست. وقتی بحث المپیک است، یعنی سجادی، وقتی از نظارت بر تیم ملی صحبت می گردد یعنی فخری، طرح و امید برای آینده و کارهای آکادمیک یعنی قراخانلو.

دغدغه های شورای نگهبان را برطرف می کنیم

وی در مورد اساسنامه کمیته توضیح داد: سیر تصویب اساسنامه صورت گرفته و بین ریاست جمهوری و شورای نگهبان اختلاف حقوقی است که ما وارد آن نمی شویم . اساسنامه بعد از تصویب در هیئت اجرایی، به تصویب مجمع رسید و سپس به تصویب IOC رسید و بین ما و آنها 12 بار رفت و برگشت انجام شد. سپس به دولت رفت و در کمیسیون اجتماعی بعد از چند جلسه کارشناسی تایید و به صحن دولت رفت و تصویب شد و ما جهت قانونی را طی کردیم. بر اساس اصل 85 شورای نگهبان معتقد است باید به تصویب آنها برسد. دولت معتقد است اساسنامه شرکت های دولتی باید به تصویب شورای نگهبان برسد و چون کمیته و فدراسیون ها نهاد عمومی غیر دولتی است لازم نیست به تصویب شورای نگهبان برسد. ما بر اساس اساسنامه کارها را انجام می دهیم و هر چه توافق دولت و شورای نگهبان باشد انجام و در عین حال دغدغه های شورای نگهبان را برطرف می کنیم .

حذف کمیته و وزارت ورزش از مجمع فدراسیون بی تدبیری بود

سیدرضا صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک در مورد حذف کمیته ملی المپیک از مجمع فدراسیون فوتبال گفت: در تمام دنیا کمیته ملی المپیک در مجامع است و در بیشتر کشورها رئیس مجامع است. این یک بی تدبیری است و حرکتی عامدانه برای حذف کمیته و وزارت ورزش از مجمع بود. در صورتی که کمیته ملی المپیک نهادی دولتی نیست. نامه ای اعتراضی به اینفانتینو نوشتم و منتظر پاسخ هستم .

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 3 بهمن 1399 بروزرسانی: 3 بهمن 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1474

به "صالحی امیری: حذف کمیته و وزارت ورزش از مجمع فدراسیون فوتبال بی تدبیری بود، شرایط قرمز نباشد میزبان هندبال آسیا می مانیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صالحی امیری: حذف کمیته و وزارت ورزش از مجمع فدراسیون فوتبال بی تدبیری بود، شرایط قرمز نباشد میزبان هندبال آسیا می مانیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید