شفاف سازی مسعود مرادی از پشت پرده خط خوردن نام علیرضا فغانی

به گزارش مجله گیتی رو، به گزارش خبرنگاران، مسعود مرادی درباره شرایط داوری فوتبال ایران با توجه به اتفاقات هفته اول و دوم لیگ برتر گفت: انتظارم از داوری فوتبال کشورمان خیلی بیشتر از این است. آنچه که در یکی دو سال اخیر شاهدش بودیم این است که سطح داوری در حد انتظار نیست. احتیاج به برنامه ریزی قوی تری داریم. در آغاز لیگ هستیم ولی اشتباهات یاری داوران ما در همین هفته های ابتدایی واضح بوده است.

شفاف سازی مسعود مرادی از پشت پرده خط خوردن نام علیرضا فغانی

اشتباهات ادامه داشته باشد سمت داوران قدیمی برمی گردیم

وی اضافه نمود: ترسی از اعلام اشتباه نداریم. در آغاز لیگ از داوران جوان استفاده می کنیم و شاید اشتباهاتی داشته باشند ولی اگر این اشتباهات ادامه دار باشد به سمت داوران قدیمی تر می رویم. در یک جمله می گویم که داوری ما باید خیلی بهتر از این باشد.

علیرضا فغانی پدیده بود

کارشناس داوری فوتبال ایران درباره دلیل اشتباهات داوران تاکید نمود: علتش عدم پشتوانه سازی است. یک خلاء عظیم در داوری کشورمان ایجاد شده است. منوچهر نظری نسلی را وارد داوری کرد که حتی به جام جهانی رفتند. بعد از آن نسل داوران ما متاسفانه نتوانستند خلاء را پر نمایند. یک پدیده داشتیم به نام علیرضا فغانی که با شایستگی شخصی خودش و حمایت فدراسیون توانست به جام جهانی برسد. بعد از ایشان پشتوانه ای برای داوری نمی بینم.

فغانی از همان ابتدا نفر اول لیست کمیته داوران بود

مرادی در مورد حذف نام فغانی از لیست بین المللی و سپس بازگشت نام وی گفت: در روندی که از سوی دوستان و در فضای مجازی صورت می گیرد، قضیه را معکوس نشان می دهند. یعنی می گویند کمیته داوران لیستی به فیفا داده و اسم فغانی را حذف نموده است. بنده به عنوان عضو کمیته داوران از همان ابتدا در جلسات کمیته حضور داشتم. در لیست ما برای فیفا و با تایید تمام اعضای کمیته، علیرضا فغانی نفر اول داوری بوده است. اینکه می گویند کمیته این کار را ننموده و فدراسیون گفته جلسه بگذارید که چرا اسم فغانی رد نشده است برایم سئوال است. من خودم سال ها داور فوتبال بوده ام و آدم بی تجربه ای نیستم. فغانی دو یاری داور ایرانی دارد و می تواند به جام جهانی برود. مگر می گردد اسمش را در لیست نگذارند؟

توپ را به زمین کمیته داوران انداختند

وی ادامه داد: صورت جلسه کمیته داوران موجود است. یک بندی بود که می گفتند فغانی باید در ایران قضاوت نموده باشد. فکر می کنم روی این بند اشراف نداشتند و منِ کمیته داوران در جریان نبودم. بعداً این بند را آنالیز و استعلام کردیم که دیدیم شامل حال فغانی نمی گردد. اینجا اختلافی ایجاد شد. با درخواست بنده از اصفهانیان دوباره جلسه گذاشتیم تا ببینیم چرا نام فغانی در لیست نیست. اینکه توپ در زمین کمیته داوران است و کسی صحبت نمی نماید باعث ایجاد هجمه می گردد. اگر قرار است بنده سه چهار ماه هم در فدراسیون باشم بهتر است بهترین تصمیم را بگیریم که جوابگوی مردم باشیم.

بحث فغانی و عرب براقی از هم جدا است

عضو کمیته داوران فدراسیون فوتبال در ادامه در مورد خروج نام عرب براقی از لیست داوران به دلیل آنچه که نسبت فامیلی اش با علیرضا فغانی عنوان می گردد، اظهار کرد: من صادقانه شرح می دهم. هر زمانی بخواهید صورت جلسه موجود است. اینکه بعدها گفتند چون فغانی را آوردند، عرب براقی را از لیست خارج کردند، درست نیست. این دو قضیه از هم جدا است. صورت جلسه موجود است. قرار شد فغانی به عنوان نفر اول ایران معرفی گردد. کمیته داوران تصمیم گرفت براقی از لیست خارج گردد و این موضوع ارتباطی به فغانی ندارد. اینها باید گفته می شد. چطور می گردد مدام سکوت کنیم.

نبود فغانی در لیست فاجعه بود

مرادی که با برنامه ورزش و مردم مصاحبه می کرد، اضافه نمود: برای فغانی احتیاج به استعلام نبود. اگر او به جام جهانی نرود دو یاری داور ایران هم جام جهانی را از دست می دهند. ما وظیفه خود را انجام دادیم. شاید فدراسیون دچار اشتباه در استعلام شده است. مجدداً درخواست جلسه دادیم. با اینکه زمانش تمام شده بود ولی با فیفا و کنفدراسیون آسیا هماهنگ کردیم. نبود فغانی در لیست فاجعه ای برای داوری ایران بود. داوران امارات و بحرین به جام جهانی بروند ولی ایران داور نداشته باشد؟

علیرضا فغانی داور بین المللی ایران

چرا منت فیفا بر سر ما باشد؟

وی در واکنش به این کنایه که فغانی آنقدر داور عظیمی هست که حتی ما اگر او را در لیست نگذاریم فیفا خودش انتخاب می نماید، گفت: چرا برای کاری که خودمان می توانیم انجام بدهیم منت فیفا سر ما باشد؟

عرب براقی بعداً الیت می گردد

عضو کمیته داوران فدراسیون فوتبال در شرح بیشتر ماجرای خط خوردن عرب براقی از لیست داوران بین المللی و اعتراض این داور گفت: دو داور ما در آسیا گرید A هستند یعنی فغانی و بنیادی فر. کمیته داوران خودزنی ننموده است. یک تصمیم جمعی گرفتیم. کسی که از لیست خارج شده داور الیت ما نبوده است. قرار بود فرایند ادامه پیدا کند و عرب براقی بعداً الیت گردد.

دنبال تسویه حساب شخصی و خودزنی نیستیم

مرادی اعلام کرد: مومنی که جایگزین شده هم روندی را می رود که عرب براقی می رود. من خودم کارشناس ارزیاب داوری و کار بلد هستم. خط خوردن عرب براقی تسویه حساب شخصی نیست. عرب براقی کلاس می رود و شرایطش را هم دارد. به او گفتم هفت، هشت ماه دیگر دوباره لیست اعلام می گردد و شما داور ما هستید. خودزنی نمی کنیم.

بحث چِک اصفهانیان برای دو سال و نیم پیش بود

وی درباره ابهامات و شائباتی که پیرامون رد و بدل شدن چک بین فریدون اصفهانیان (رئیس کمیته داوران) با مومنی (داوری که نامش وارد لیست شده است) و ارتباط آن با خط خوردن عرب براقی گفت: این چک متعلق به دو سه فرد بوده است. هم از داور و هم از کمیته داوران خواستم که این ماجرا شفاف سازی گردد. شاید ما در رسانه همکار باشیم ولی خارج از رسانه هم با برخی از همکارانمان کار دیگری انجام بدهیم. از کمیته حقوقی فدراسیون خواستیم که به این بحث رسیدگی کند چون هم شخصیت داور و هم کمیته داوران زیر سئوال بود. بحث من شخص اصفهانیان نیست. ما بحث را در اختیار کمیته حقوقی قرار دادیم که آنالیز شد و بیانیه هم صادر کردند. آن یک کار شخصی و برای دو سال و نیم پیش بوده است.

شاید فرصت دیگری نصیب مومنی نمی شد

مرادی ادامه داد: به نمایندگی از طرف کمیته داوران می گویم صورت جلسه این کمیته برای ارسال اسامی داوران به فیفا در فدراسیون موجود است. مومنی هم کلاس های مورد احتیاج داوری را گذرانده بود و شاید فرصت دیگری نبود که به وی بدهیم. چرا عرب براقی می گوید من سال بعد 29 ساله می شوم و نمی توانم داور الیت شوم؟ او همین الان هم خیلی جلو است.

وی در مورد اینکه احتمال الیت شدن مومنی کمتر از عرب براقی است چون سن بیشتری دارد؟ توضیح داد: بله؛ صد درصد. همان شرایطی که برای عرب براقی فراهم نموده بودیم برای مومنی هم فراهم است.

برخی ها طوری حرف می زنند انگار سونامی شده است!

به گزارش خبرنگاران، مسعود مرادی در ادامه در واکنش به گلایه عرب براقی مبنی بر اینکه هیچکس با او درباره این تصمیم و خط خوردن اسمش از لیست داوران صحبت ننموده بود، گفت: من تصمیم گیرنده نیستم ولی تلفنم برای جوابگویی به روی همه باز است. عرب براقی با من هم تماس گرفت. گفتم هفت هشت ماه بعد دوباره به لیست بر می گردی. فاجعه ای در داوری کشور رخ نداده است. برخی ها جوری حرف می زنند انگار سونامی اتفاق افتاده است. چند سال پیش چهار داور الیت ما از لیست خارج شدند و اتفاقی هم رخ نداد.

چقدر داوران را محروم کنیم؟ VAR می خواهیم

عضو کمیته داوران فدراسیون فوتبال در مورد استفاده از تکنولوژی یاری داور ویدئویی (VAR) در ایران گفت: VAR احتیاجمند هزینه بالایی است که در خیلی از کشورها انجام می گردد. در ترکیه خود باشگاه ها هزینه VAR را متقبل شدند. در ایران نه فدراسیون قبول نموده و نه باشگاه ها می توانند هزینه هایش را تامین نمایند. اگر هم تصمیم به استفاده از VAR گرفته گردد، هفت، هشت ماه طول می کشد. برای پرهیز از اشتباهات باید در داوری سرمایه گذاری کنیم و VAR را به خدمت بگیریم. چقدر می توانیم داوران را محروم کنیم؟

گل سپاهان آفساید واضح بود

مرادی اضافه نمود: با احترام به داوران باید بگویم پشتوانه سازی خوبی در این بخش ننموده ایم. دو هفته از لیگ گذشته ولی در سه بازی این هفته ها اشتباهات تاثیرگذار داوری اجرا شده است. مثلاً گل سپاهان واضح آفساید بود. اگر یک هفته دیگر این اشتباهات ادامه داشته باشد، درخواست جلسه فوری می کنم. تیم ها که گناهی ننموده اند. الان کرونا است و تماشاگران در استادیوم نیستند. انتظار دارم داوران راحت تر قضاوت نمایند.

داوران حق خواهی نمایند نه سهم خواهی

عضو کمیته داوران فدراسیون فوتبال در خاتمه گفت: داوران حقشان است به آنچه که می خواهند برسند ولی نباید سهم خواهی گردد بلکه حق خواهی نمایند. ما حق داوران را می دهیم. حق فغانی است در جام جهانی باشد. این را می فهمم. نمی خواهم برای عرب براقی یک طرفه به قاضی بروم. تمام جوانب را در نظر گرفته ایم. نمونه اش کامرانی فر بود که چند سال پیش به اشتباه از لیست داوران ایران خارج شد ولی برگشت و به جام جهانی هم رفت. فرصت برای داوران ما تمام نشده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 دی 1399 بروزرسانی: 1 دی 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1416

به "شفاف سازی مسعود مرادی از پشت پرده خط خوردن نام علیرضا فغانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شفاف سازی مسعود مرادی از پشت پرده خط خوردن نام علیرضا فغانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید