شرایط دانش بنیانی شدن شرکت های ارائه دهنده خدمات حوزه علوم انسانی

به گزارش مجله گیتی رو، رئیس مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: شرکت های خدماتی حوزه علوم انسانی مورد ارزیابی کارگروه تشخیص و صلاحیت شرکت های دانش بنیان قرار می گیرند.

شرایط دانش بنیانی شدن شرکت های ارائه دهنده خدمات حوزه علوم انسانی

دکتر محمد صاحبکار خراسانی در گفت وگو با مجله گیتی رو در پاسخ به این سوال که آیا شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه علوم انسانی تحت ارزیابی برای احراز دانش بنیانی قرار می گیرند، شرح داد: این دسته از شرکت ها تحت عنوان خدمات تجاری سازی به شرکت های دانش بنیان در حوزه علوم انسانی مورد ارزیابی قرار می گیرند.

وی فعالیت این شرکت ها را در حوزه هایی چون حقوقی، ثبت پتنت، بازاریابی و مدیریت فناوری دانست و ادامه داد: این دسته از شرکت ها می توانند در قالب خدمات تجاری سازی به عنوان شرکت های دانش بنیان تحت ارزیابی احراز صلاحیت دانش بنیان کارگروه ارزیابی معاونت علمی قرار گیرند و در صورت احراز دانش بنیانی آنها، مورد تایید قرار خواهند گرفت.

صاحبکار با بیان اینکه شرکت هایی که در حوزه ثبت پتنت فعالیت دارند، می توانند در قالب شرکت های ارائه دهنده خدمات دانش بنیان در این کارگروه مورد ارزیابی قرار گیرند، خاطر نشان کرد: ثبت اختراع داخلی فرآیندی است که در حال اجرا است، ولی اگر شرکتی در حوزه ثبت پتنت خارجی فعال است، می تواند به ما مراجعه کند و ما آنالیز های لازم برای احراز دانش بنیانی آنها را انجام دهیم.

رییس مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در مورد نحوه رسیدگی به شرکت های ارائه دهنده خدمات مسایل حقوقی حوزه دانش بنیان ها، گفت: مسایل حقوقی دارای طیف گسترده ای است، ولی شرکت هایی که در حوزه هایی چون آنالیز و رسیدگی به دعاوی ثبت پتنت در خارج فعال هستند، می توانند مشمول شرکت های دانش بنیان قرار گیرند.

به گزارش مجله گیتی رو، بر اساس آیین نامه قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان، شرکت های حوزه علوم انسانی و اجتماعی مورد ارزیابی احراز دانش بنیانی قرار خواهند گرفت. در این آیین نامه آمده است:

در این حوزه وجود قابل ملاحظه ای از عنصر نو بودن یا برطرف ابهامات علمی یا فنی، معیار پذیرش یک پروژه به عنوان یک فعالیت R&D است. این عنصر ممکن است در هر یک از بخش های مفهومی، روش شناختی و یا تجربی پروژه مورد نظر وجود داشته باشد. فعالیت های مرتبطی که دارای ماهیتی معمولی (و بدون نو بودن یا برطرف ابهامات علمی یا فنی) هستند، را فقط زمانی می توان R&D حساب کرد که بخش جدایی ناپذیری از یک پروژه خاص R&D باشند یا به منظور یاری به چنین پروژه ای انجام شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 402

به "شرایط دانش بنیانی شدن شرکت های ارائه دهنده خدمات حوزه علوم انسانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط دانش بنیانی شدن شرکت های ارائه دهنده خدمات حوزه علوم انسانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید