سبد نفتی اوپک در مرز 23 دلار، برطرف تدریجی محدودیت ها قیمت را بالا کشید

به گزارش مجله گیتی رو، قیمت سبد نفتی اوپک با کاهش فراوری آمریکا، افزایش صادرات به چین و بازگشت تدریجی فعالیت های مالی در اروپا به مرز 23 دلار افزایش یافت.

سبد نفتی اوپک در مرز 23 دلار، برطرف تدریجی محدودیت ها قیمت را بالا کشید

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، در معاملات روز پنج شنبه هجدهم اردیبهشت ماه به علت اینکه صادرات به کشور چین افزایش و فراوری نفت آمریکا کاهش یافته بود و همچنین بازگشت تدریجی فعالیت های مالی در اروپا، قیمت نفت در بازار های جهانی افزایش یافت.

به همین دلیل، قیمت سبد نفتی اوپک نیز متاثر از این فرایند افزایش یافت و اوپک در آخرین به روز رسانی سایت خود اظهار داشت هر بشکه سبد نفتی اوپک روز پنجشنبه (18 اردیبهشت) 51 سنت افزایش 22.91 دلار فروش رفته است.

این نوع نفت چهار شنبه (17 اردیبهشت) 22.40 دلار در هر بشکه فروخته شده بود.

همچنین از دیگر عوامل افزایش قیمت نفت در روز پنج شنبه، انتشار گزارش ذخایر نفت آمریکا بیان کرد که کمتر از انتظار افزایش یافته بود.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا در گزارش هفتگی خود در روز چهارشنبه از 15هفته متوالی افزایش ذخایر نفت آمریکا اطلاع داد. هرچند نرخ رشد ذخایر نسبت به زمان رکود ثبت شده 19 میلیون بشکه در اوایل آوریل کند شده است.

* فرایند صعودی قیمت نفت اوپک در هفته گذشته و به طورکلی افزایش 5 درصدی قیمت نفت خام

در معاملات روز آدینه نیز، قیمت نفت 5 درصد افزایش یافت و دومین هفته متوالی افزایشی را ثبت کرد، زیرا فراوریکنندگان آمریکایی فراوری خود را کاهش دادند و تعداد دکل های حفاری نفتی آمریکا کاهش یافت و همچنین بر تعداد ایالت هایی که به سوی کاهش محدودیت ها می فرایند، افزوده شده بود.

با توجه به افزایش 5 درصدی قیمت نفت در هفته گذشته، می بینیم که قیمت سبد نفتی اوپک هم در این هفته فرایند صعودی داشته است.

با توجه به اینکه صنعت انرژی آمریکا فراوری و هزینه ها را برای مدیریت کاهش تقاضا برای سوخت در اثر شیوع کرونا پایین آورده است، تعداد دکل های فعال نفت و گاز طبیعی آمریکا 34 دکل کاهش یافت که کمترین میزان در تاریخ این دکل ها محسوب می گردد و به 374 دکل فعال رسید.

هر بشکه نفت برنت دریای شمال با 1.51 دلار افزایش 30.97 دلار فروخته شد و نفت خام آمریکا نیز با 1.19 دلار افزایش 24.74 دلار معامله شد.

هر دو شاخص نفتی، دومین هفته افزایشی را پشت سر گذاشتند و نفت برنت طی هفته گذشته بیش از 18 درصد و نفت خام آمریکا 33 درصد افزایش ارزش را ثبت کردند.

* فرایند کاهشی قیمت نفت اوپک از کجا آغاز شد

قیمت سبد نفتی اوپک، زخمی از دعوای عربستان و روسیه و پس از آن شیوع ویروس کرونا و اعمال محدودیت ها و کاهش تقاضا، تا 16 دلار هم پایین آمده بود که با امید به زنده شدن دوباره توافق اوپک تا 23.48 دلار بالا رفت.

اما به دنبال منفی شدن قیمت نفت خام آمریکا به علت پر شدن مخازن ذخیره سازی این کشور که سبب شد، تا تاجران به جای دریافت پول از خریداران، مبلغی نیز به آن ها پرداخت هم بکنند، بازار های نفتی به شدت پرنوسان شد.

هرچند نفت اوپک با نفت برنت قیمت گذاری می گردد، اما این اتفاق بر این نوع نفت نیز تاثیر گذاشت و هر بشکه سبد نفتی اوپک در 20 آوریل برابر با اول اردیبهشت 14.19 دلار فروخته شد.

* کمترین قیمت سبد نفتی اوپک

با این حال، کمترین قیمت نفت اوپک تا به امروز در روز چهارشنبه (سوم اردیبهشت ماه) برابر با 12.22 دلار در هر بشکه رقم خود.

پیش از این، کمترین قیمت سبد نفتی اوپک در امسال میلادی در روز پنج شنبه (13 فروردین) با 10 دلار و 44 سنت افت به 16.87 دلار در هر بشکه رسیده بود.

این قیمت، کمترین رقم از زمان معرفی سبد نفتی اوپک در سال 2005 به شمار می رفت. سبد نفتی اوپک در 16 ژوئن 2005 با نفت های نفت سنگین ایران، صحرای الجزایر، گیراسول آنگولا، دجنو کنگو، زفیرو گینه و رابی لایت گابن معرفی گردید.

نفت های عراق کویت، لیبی، نیجریه، عربستان، امارات، نیجریه و ونزوئلا نیز به آن اضافه شدند.

سبد نفتی اوپک متشکل از نفت سنگین ایران، نفت سبک عربستان، نفت سبک بصره عراق، نفت صحرای الجزایر، نفت اورینت اکوادور، نفت صادراتی کویت، سیدر لیبی، بونی لایت نیجریه، نفت موربان امارات، مارین قطر، مِرِی ونزوئلا، گیراسول آنگولا، رابی لایت گابن، نفت دجنو کنگو و نفت زفیرو گینه است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1109

به "سبد نفتی اوپک در مرز 23 دلار، برطرف تدریجی محدودیت ها قیمت را بالا کشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سبد نفتی اوپک در مرز 23 دلار، برطرف تدریجی محدودیت ها قیمت را بالا کشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید