راز های روانشناسی که قلب دیگران را به تسخیر شما در می آورد

به گزارش مجله گیتی رو، اگر دلتان می خواهد در ملاقات با دیگران بلافاصله به یک فرد محبوب تبدیل شوید، باید از ترفند های روانشناسی استفاده کنید.

راز های روانشناسی که قلب دیگران را به تسخیر شما در می آورد

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، اغلب دوستی ها آنقدر به طور طبیعی شکل می گیرند که شما حتی نمی توانید به یاد بیاورید که چطور و از چه زمانی شروع شده اند.

گاهی اوقات شما می خواهید تلاش کنید تا با یک شخص جدید دوست شوید یا به بهترین دوست یک نفر تبدیل شوید که در این صورت، استفاده از ترفند ها و تکنیک هایی مانند رفتار مشابه، لبخند زدن و دیگر رفتار ها می توانند شما را دوست داشتنی تر نشان دهند.

ما برای یافتن راهکار هایی برای این که افراد به شما علاقه مند شوند، تحقیقات روانشناختی در خصوص علم جذب انجام داده ایم.

از دیگران تقلید کنید

این استراتژی روش آینه نامیده می گردد و شامل تقلید از رفتار شخص مقابل است که طی آن، هنگام صحبت کردن با کسی سعی می کنید زبان بدن، حرکات و حالت های صورت او را کپی کنید.

در سال 1999، محققان دانشگاه نیویورک پژوهشی تحت عنوان اثر آفتاب پرست را اثبات کردند که در این اثر، وقتی افراد به طور ناخودآگاه رفتار یکدیگر را تقلید می کنند، این تقلید باعث می گردد که امر دوست داشتن آسان تر گردد.

محققان، 78 زن و مرد را مجبور کردند که با شریک و یا طرف مقابل خود در این تحقیق شرکت کنند که این افراد در سطوح مختلفی حرکات یکدیگر را تقلید کرده و محققان به صورت مخفیانه از این تعاملات، فیلمبرداری می کردند و در پایان این تعاملات، محققان ثابت کردند که افراد، نزد شریک و یا طرف مقابل خود محبوبیت بیشتری پیدا کرده اند.

پس از این تحقیق، شرکت کنندگان به محققان گفتند که وقتی شریک زندگی و یا طرف مقابلشان، از حرکات آن ها تقلید می کردند، از آن ها بیشتر خوششان آمده است.

زمان بیشتری در اطراف دیگران باشید

با توجه به تاثیر در معرض دید قرار دریافت، مردم تمایل دارند چیز هایی که برای آن ها آشناست را دوست داشته باشند.

دانش این پدیده به دهه 1950 بازمی گردد؛ زمانی که محققان دانشگاه MIT دریافتند دانشجویان دانشگاهی که در پروژه های مسکن نزدیک تر به هم زندگی می کردند در مقایسه با دانشجویانی که از هم دورتر زندگی می کردند، از صمیمیت بیشتری برخوردار بودند.

این اتفاق می تواند به این دلیل افتاده باشد که دانشجویانی که نزدیک یکدیگر زندگی می کردند، توانستند به طور منفعلانه تری با یکدیگر تعامل داشته باشند که از آن جمله می توان به سلام و احوالپرسی اشاره کرد که این تعاملات، تحت شرایط خاص، توانستند به دوستی تمام عیار تبدیل شوند.

روانشناسان در یکی از دانشگاه ها، در تحقیق خود، از چهار زن استفاده کردند که به عنوان دانشجویان یک کلاس روانشناسی دانشگاه حضور داشتند و هر یک از آن ها در دفعات مختلفی در کلاس حاضر شدند.

وقتی که محققان، تصاویر چهار زن دانشجو را به دانش آموزان پسر نشان دادند، مردان حتی با وجود این که با زنانی که در کلاس حضور فعال داشتند ارتباط و تعامل نداشتند، اما علاقه بیشتری به آن ها نشان دادند.

روی هم رفته، این پژوهش ها و نتایج نشان می دهد که صرف کردن وقت بیشتر با افراد باعث علاقه مند تر شدن آن ها به شما می گردد. از اینرو، حتی اگر در نزدیکی دوستان خود زندگی نمی کنید، سعی کنید طبق یک روال ثابت با آن ها مراوده و تعامل داشته باشید. به طور مثال؛ حتی شده هر هفته برای قهوه خوردن با یکدیگر بیرون بروید یا با هم به یک کلاسی که هردو دوست دارید، بروید.

از دیگران تعریف کنید

افراد، صفاتی را که شما برای توصیف دیگران استفاده می کنید، به شخصیت شما ربط می دهند و این پدیده انتقال صفات بی اختیار نامیده می گردد.

یک مطالعه نشان داد که این تأثیر حتی زمانی رخ می دهد که افراد می دانند برخی از صفاتی که درباره آن ها بیان شده است هیچ گونه سنخیتی با شخصیت آن ها نداشته است و در حقیقت توصیف واقعی آن ها نیست.

گرچن روبین، نویسنده کتاب پروژه خوشبختی می گوید: هر آنچه در خصوص دیگران می گویید، بر نحوه دید شما تأثیر می گذارد.

اگر شخص دیگری را اصیل و مهربان توصیف کنید، مردم نیز شما را با این ویژگی ها می بینند. عکس این قضیه نیز صادق است. یعنی اگر مرتباً پشت سر آن ها صحبت کنید، آن ها نیز پشت سر شما صحبت می کنند و حتی صفات منفی را به شما می چسبانند.

حوصله داشته باشید

سرایت عاطفی به این موضوع می پردازد که چه اتفاقی می افتد که افراد تحت تأثیر خلق و خوی افراد دیگر قرار می گیرند و طبق یک مقاله تحقیقاتی، از دانشگاه اوهایو و دانشگاه هاوایی، مردم می توانند ناخودآگاه احساسات اطرافیان خود را احساس و لمس کنند.

اگر می خواهید باعث شوید هنگامی که دیگران در اطراف شما هستند، احساس خوشحالی داشته باشند، تمام تلاش خود را برای انتقال احساسات مثبت انجام دهید.

با دوستان دیگران دوست شوید

نظریه شبکه های اجتماعی که پشت این اثر وجود دارد، بسته شدن سه گانه نامیده می گردد و به این معنی است که دو نفر وقتی دوست مشترکی داشته باشند، احتمالاً صمیمی تر خواهند بود.

دانشجویان دانشگاه بریتیش کلمبیای کانادا برای نشان دادن این تأثیر، برنامه ای را طراحی کرده که طی آن به طور تصادفی، افرادی را در فیس بوک دنبال کردند و آن ها بعد از این طرح متوجه شدند که با افزایش تعداد دوستان مشترکشان، احتمال اینکه مردم درخواست دوستی آن ها را بپذیرند، بیشتر است.

همیشه از دیگران تعریف نکنید

اگرچه گفتیم که از دیگران تعریف کنید، اما این کار، به صورت افراطی نباشد چرا که نظرات مثبت و تعریف کردن از دیگران زمانی تأثیر بیشتری می گذارد که فقط هر از گاهی مورد استفاده قرار گیرند و به صورت افراطی نباشند.

محققان دانشگاه مینه سوتا در سال 1965 مطالعه ای انجام دادند که نشان می دهد چگونه می توان این تئوری را به صورت عملی و کاربردی مورد استفاده قرار داد.

محققان، 80 دانشجوی دختر را به صورت گروه های دونفره انتخاب کرده و شرایطی برقرار کردند تا آن ها حرف های شریک زندگی خود را به صورت مخفیانه گوش کنند. در حالی که، محققان به مرد ها گفته بودند که در خصوص چه موضوعی صحبت کنند.

اگرچه در سناریوی اوّل، نظرات همه مثبت بود، امّا در سناریوی دوم، نظرات، منفی بودند و در سناریوی سوم نیز، نظرات از مثبت به منفی تبدیل شدند و در سناریوی چهارم، این بار، نظرات از منفی به مثبت تبدیل شدند.

همانطور که به نظر می رسید، وقتی که نظرات از مثبت به سمت منفی سوق پیدا می کرد، دختران شرکت کننده در این پژوهش، شریک زندگی خود را بیشتر دوست داشتند و این نشان می دهد افراد دوست دارند که احساس کنند در برخی از مسائل به طرف مقابل خود حس خوب فزونی بخشیده اند و حرف آخر این است که سعی کنید کمتر از دوستانتان تعریف کنید.

خونگرم باشید

سوزان فیسکه، روانشناس اجتماعی، مدل محتوای کلیشه ای را ارائه داد؛ نظریه ای که مردم بر اساس خونگرمی و شایستگی، دیگران را قضاوت می کنند.

بر اساس این مدل، اگر بتوانید خود را خونگرم و صمیمی و در عین حال فردی شایسته نشان دهید، مردم حس می کنند که می توانند به شما اعتماد کنند. به عنوان مثال؛ اگر از نظر اقتصادی یا تحصیلی در سطح بالایی قرار داشته باشید آن ها تمایل بیشتری دارند تا به شما احترام بگذارند.

امی کودی، روانشناس دانشگاه هاروارد می گوید در محیط های کاری، مهم است که ابتدا صمیمیت و سپس صلاحیت را نشان دهیم.

گاهی اوقات نواقص و عیب های خود را نشان دهید

اگرچه، با توجه به اثر پرَتفال، افراد، بعد از اشتباه، شما را بیشتر دوست خواهند داشت، اما این موضوع، فقط در صورتی اتفاق می افتد که آن ها باور کنند شما معمولا فرد با کفایتی هستید و البته آشکار کردن اینکه شما فردی بی عیب نیستید، باعث نزدیک تر شدن شما به اطرافیان می گردد.

الیوت آرونسون به عنوان یک محقق، هنگامی که بررسی کرد چگونه اشتباهات ساده می توانند بر جذابیت درک شده تأثیر بگذارند، از دانشجویان پسر دانشگاه مینه سوتا خواست که فیلم های افرادی که در مسابقه شرکت می کنند را تماشا کنند.

در ارزیابی این دانشجویان مشخص شد افرادی که در مسابقه، نتیجه خوبی دریافتد، اما در هنگام مصاحبه، دستشان به فنجان قهوه خورد و آن را ریختند، محبوبیت بیشتری نسبت به کسانی داشتند که هم در مسابقه و هم در قهوه خوردن بی نقص عمل کرده بودند.

روی ارزش های خود تأکید کنید

بر اساس یک مطالعه کلاسیک توسط تئودور نیوکامب، افراد، بیشتر جذب کسانی می شوند که شبیه خودشان هستند و به همین منظور این نظریه به عنوان اثر جذب شباهت شناخته می گردد.

نیوکامب در پژوهش خود، نگرش افراد شرکت کننده را در خصوص موضوعات بحث برانگیز مانند جنسیت و سیاست اندازه گیری کرد و سپس آن ها را در خانه ای متعلق به دانشگاه میشیگان قرار داد تا با هم زندگی کنند.

در پایان دوره اقامت، افراد مورد مطالعه، هنگام برخورد با یکدیگر، هم خانه خود را نسبت به موضوعاتی که ارزیابی می شدند، بیشتر دوست داشتند.

اگر می خواهید با کسی محبت آمیز رفتار کنید، سعی کنید یک نقطه شباهت بین خودتان و او پیدا کنید و آن را برجسته جلوه دهید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 22 تیر 1400 بروزرسانی: 22 تیر 1400 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1786

به "راز های روانشناسی که قلب دیگران را به تسخیر شما در می آورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز های روانشناسی که قلب دیگران را به تسخیر شما در می آورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید