دُز بالای دگزامتازون بر بهبود مبتلایان به کرونای شدید تاثیر دارد

به گزارش مجله گیتی رو، تهران (پانا) - تیمی از محققان در تازه ترین مطالعات خود درباره ویروس کرونا دریافتند دوز بالای دگزامتازون می تواند تاثیر قابل توجهی بر بهبود بیماران کرونایی با شدت بالا داشته باشد.

دُز بالای دگزامتازون بر بهبود مبتلایان به کرونای شدید تاثیر دارد

به گزارش خبرنگاران، یک مطالعه بین المللی بزرگ در بیماران بستری شده در بیمارستان با کووید-19 شدید نشان داده است در حالی که دوز بالاتر استروئید ها مرگ و میر را به طور قابل توجهی کاهش نمی دهد، گرایشی به سمت سود بدون افزایش عوارض جانبی وجود دارد.

این مطالعه که در مجله انجمن پزشکی آمریکا منتشر شد، دوز استاندارد 6 میلی گرم استروئید دگزامتازون را با 12 میلی گرم در بیمارانی که برای حفظ سطح اکسیژن خود احتیاج به حمایت بیشتری داشتند، مقایسه کرد. این اولین کارآزمایی کووید-19 است که مرگ و میر طولانی مدت را گزارش می نماید و یکی از معدود مواردی است که کور شده یا به گونه ای طراحی شده است که پزشکان نمی دانند کدام بیمار کدام دوز را دریافت نموده است.

پروفسور بالا ونکاتش، یکی از نویسندگان این مطالعه گفت اگرچه تحقیقات قبلی نشان می داد که دوز های بالاتر دگزامتازون ممکن است برای بیماران مبتلا به کووید-19 شدیدتر مفید باشد، اما نگرانی هایی در خصوص واکنش های نامطلوب بالقوه وجود داشت.

مطالعه ما هیچ تفاوتی در مقدار عوارض جانبی بین دو دوز نشان نداد. در حالی که گزارش هایی از عفونت با اصطلاح قارچ سیاه در بیماران مبتلا به کووید-19 با سیستم ایمنی ضعیف گزارش شده بود، مطالعه ما هیچگونه افزایش در مقدار عفونت را با دوز های بالاتر استروئیدها نشان نداد.

بیماران مبتلا به کووید-19 بحرانی معمولا دارای التهاب شدید ریه و سطوح بسیار پایین اکسیژن هستند که اغلب احتیاج به افزایش اکسیژن، تهویه مکانیکی، حفظ فشار خون و دیالیز کلیه می گردد. دگزامتازون اصلی ترین درمان برای کووید-19 شدید است. در حالی که دوز 6 میلی گرم روزانه تا ده روز توصیه می گردد، نشانه هایی وجود دارد که دوز بالاتر ممکن است برای افرادی که بیماری شدیدتری دارند، مفید باشد. یک عارضه جانبی بالقوه استفاده از استروئید، سرکوب سیستم ایمنی بدن، کاهش توانایی مبارزه با سایر انواع عفونت هاست. گزارش هایی مبنی بر ابتلای بیماران مبتلا به کووید-19 تحت درمان با استروئید گزارش شده است که به عفونت های قارچی جدی، معروف به موکومیکوز یا قارچ سیاه مبتلا شده اند.

در این مطالعه محققان 1000 بیمار بزرگسال مبتلا به عفونت تایید شده سارس-کوو-2 را در 31 سایت در 26 بیمارستان در دانمارک، هند، سوئد و سوئیس بین آگوست 2020 تا مه 2021 مورد آنالیز قرار دادند. بیماران به طور تصادفی به دو گروه تقسیم شدند که یکی از آن ها این دارو را دریافت کرد. دگزامتازون داخل وریدی 12 میلی گرم (503 نفر) و دگزامتازون دیگر 6 میلی گرم روزانه (497=n) تا ده روز. نسبت بیماران زنده و بدون احتیاج به حمایت زندگی پس از 28 روز در گروه 12 میلی گرم 42.6 درصد و در گروه 6 میلی گرم 40.2 درصد بود. مقدار مرگ و میر در بیمارانی که در گروه 12 میلی گرم و 6 میلی گرم قرار گرفتند 27.1 درصد و 32.3 درصد بود.

پروفسور ونکاتش و همکارانش کارآزمایی را در 12 بیمارستان در هند راه اندازی و انجام دادند، او گفت این مطالعه هدایت مفیدی برای پزشکان معالج بیماران کووید-19 در سراسر دنیا ارائه کرد.

او گفت: در حالی که داده ها شواهد مشخصی مبنی بر بهتر بودن دگزامتازون 12 میلی گرم از 6 میلی گرم ارائه نمی دهند، ما شاهد کاهش احتیاج به حمایت از زندگی و مرگ و میر در دوز بالاتر بدون افزایش خطر عفونت های جدی بودیم. از آنجایی که دگزامتازون مقرون به صرفه است، به راحتی در دسترس است و برای درمان بیماران مبتلا به کووید-19 با سطوح اکسیژن بسیار پایین استفاده می گردد، حتی یک تفاوت کوچک در مقدار مرگ و میر یا پیامد های سلامتی می تواند به مزایای بالینی و مالی مهمی در سطح جمعیت منجر گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 24 آبان 1400 بروزرسانی: 24 آبان 1400 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1947

به "دُز بالای دگزامتازون بر بهبود مبتلایان به کرونای شدید تاثیر دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دُز بالای دگزامتازون بر بهبود مبتلایان به کرونای شدید تاثیر دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید