خبرنگاران طرح هادی و جامع روستای کندوان تجمیع می گردد

به گزارش مجله گیتی رو، تبریز-خبرنگاران- مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی گفت: طرح های جامع و هادی روستای تاریخی کندوان تجمیع می گردد.

خبرنگاران طرح هادی و جامع روستای کندوان تجمیع می گردد

احمد حمزه زاده روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران تجمیع این 2 طرح را عاملی مؤثر در پیشبرد اهداف توسعه ای این روستای تاریخی عنوان و اضافه نمود: این اقدام گامی مفید و مؤثر در راستای تسهیل امور زیرساختی و حفاظتی این روستای بی نظیر است.

وی با بیان اینکه حفظ اصالت و تمامیت روستای کندوان از مهم ترین اهداف میراث فرهنگی آذربایجان شرقی است، گفت: این روستا از جمله روستاهایی است که تنها 2 مورد مشابه آن در دنیا وجود دارد و باید تمام کوشش، اقدامات و توجه خود را در راستای تقویت ظرفیت ها، برطرف مسائل و در نهایت ثبت دنیای این اثر منحصربه فرد، معطوف کنیم.

حمزه زاده اضافه نمود: طی سال های گذشته دو طرح جامع و هادی روستای کندوان به صورت جداگانه در حال انجام بودند که به دلیل تفاوت در نحوه اجرا، عملیات ساماندهی و حفاظتی، اقدامات ثبت دنیای روستای کندوان نیز به تعویق افتاده بود.

وی ادامه داد: در حال حاضر با تجمیع 2 طرح جامع و هادی روستای کندوان و اجرای آن توسط مشاور میراث فرهنگی، امور مربوط به ساماندهی و حفاظت از این روستای کم نظیر شامل اجرای ضوابط بافت تاریخی، حفاظت از کران ها، همسان سازی ساختمان ها با بافت تاریخی، به کارگیری مصالح همگون با بافت روستای کندوان با همکاری اهالی روستا در حال انجام است.

حمزه زاده گفت: در این راستا به صورت هم زمان مراحل ثبت دنیای این روستای ارزشمند نیز توسط میراث فرهنگی آذربایجان شرقی در حال پیگیری است.

به گزارش خبرنگاران، روستای تاریخی و زیبای کندوان در فاصله 60 کیلومتری تبریز و 18 کیلومتری شهر اسکو، دارای 151 خانوار و 450 نفر جمعیت است که اغلب آنها به کار کشاورزی و دامداری و صنایع دستی اشتغال دارند.

این روستا که در 15 اردیبهشت 1376 با شماره 1857 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، به عنوان یکی از عجایب گردشگری ایران با آب هوای دلپذیر جزو آثاری است که پرونده آن از چند سال گذشته در نوبت ارسال برای ثبت دنیای واقع شده است.

روستای صخره ای کندوان با قدمت بیش از هفت هزار سال در میان دره ای باصفا و کنار رودخانه پرآبی به همین نام واقع شده و ظرفیت های فراوانی برای بازدید گردشگران داخلی و خارجی دارد؛ این مکان جزو یکی از سه روستای شگفت انگیز دنیا است که فقط 2 نمونه از آن در آمریکای شمالی و کاپادوکیای ترکیه وجود دارد.

منبع: ایرنا
انتشار: 19 اسفند 1399 بروزرسانی: 19 اسفند 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1566

به "خبرنگاران طرح هادی و جامع روستای کندوان تجمیع می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران طرح هادی و جامع روستای کندوان تجمیع می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید