تشدید تدابیر امنیتی در هند همزمان با ادامه اعتراضات سراسری

به گزارش مجله گیتی رو، همزمان با ادامه اعتراضات عمومی به قانون جدید شهروندی در هند، دولت این کشور تدابیر امنیتی را تشدید نموده و میخواهد راهپیمایی هایی را در حمایت از این قانون سازماندهی کند.

تشدید تدابیر امنیتی در هند همزمان با ادامه اعتراضات سراسری

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ما را تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، در حالی که اعتراضات سراسری در هند علیه قانون جنجالی شهروندی در این کشور همچنان ادامه دارد، دولت هند تدابیر امنیتی تازه ای برای آرام کردن اعتراضات عمومی در دستور کار قرار داده است.

به نوشته خبرگزاری رویترز، دولت هند امروز اینترنت را در بخش هایی دیگر از این کشور قطع نموده است. همزمان حزب حاکم هند قرار است راهپیمایی هایی را در حمایت از این قانون، سازماندهی کند.

یک منبع در وزارت کشور هند به این خبرگزاری گفته است که انتظار می رود تمام نیروهای امنیتی در روز کریسمس و یک هفته تعطیلات پس از آن، همچنان در محل خدمت خود حاضر باشند.

یک مقام ارشد امنیتی در این مورد گفته است: می خواهیم پلیس از گسترش خشونت جلوگیری کند، اما در عین حال می دانیم که این احتمال وجود دارد که اوضاع از کنترل خارج گردد، به همین دلیل نیروهای شبه نظامی در بازارها و محوطه های عمومی مستقر خواهند بود.

در حال حاضر دستکم 20 تظاهرات تازه علیه قانون شهروندی در شهرهای مختلف هند برنامه ریزی شده است. این قانون که با هدف اعطای سریع شهروندی به پناهجویان سه کشور افغانستان، بنگلادش و پاکستان وضع شده، از سوی بسیاری از منتقدان گامی در جهت منزوی کردن اسلام در هند توصیف شده است.

بر اساس این قانون، تابعیت هندی تنها به آن دسته از پناهجویانی اعطا می گردد که هند، پارسی، سیک، بودایی، جینی یا مسیحی باشند و تا پیش از سال 2015 وارد هند شده باشند. منتقدان می گویند دولت هند به دلیل گرایش های ضداسلامی، پناهجویان مسلمان را از این قانون مستثنا نموده، اما دهلی نو مدعی است که این اقلیت ها در کشورهای خود که اکثریتی مسلمان دارند در خطر هستند و به همین دلیل از امتیاز دریافت تابعیت برخوردار می شوند.

نارندرا مودی نخست وزیر هند دیروز اتهام ضدیت با اسلام را تکذیب کرد و گفت روابط خوب او با کشورهای اسلامی نشان می دهد که این اتهامات کذب است. وی گفت: چرا من از این میزان حمایت در کشورهای اسلامی برخوردارم؟ من در سال 2014 از نخست وزیر وقت پاکستان دعوت کردم که در مراسم تحلیف من حضور پیدا کند. من به لاهور رفتم. اما در پاسخ، [از سوی پاکستان] به من خیانت شد... امروز، هند، بهترین روابط تاریخ را با کشورهای خلیج [فارس] دارد. (جزئیات بیشتر)

هم حزبی های مودی هم نقدها از این قانون را نابجا توصیف نموده و وعده داده اند که در حمایت از این قانون به خیابان بیایند. گوپال کریشنا آگاروال سخنگوی حزب بهاراتیا جاناتا در این مورد گفته است: می خواهیم شرح دهیم که این قانون ضد مسلمان ها نیست. می خواهیم نشان دهیم که کسانی که این اعتراضات علیه این قانون را رهبری می نمایند، دارند مسلمان های معصوم و تحصیل ننموده را فریب می دهند.

بر اساس اعلام منابع محلی، از ابتدای اعتراضات عمومی علیه قانون شهروندی، تاکنون دستکم 26 نفر کشته و صدها نفر بازداشت شده اند. (جزئیات بیشتر)

دیدبان حقوق بشر که در نیویورک مستقر است، اقدامات پلیس علیه معترضان را مورد انتقاد قرار داده و از نیروهای امنیتی هند خواسته از استفاده نابجا از زور و گلوله جنگی علیه اعتراضات، خودداری نمایند.

ق

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 3 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 688

به "تشدید تدابیر امنیتی در هند همزمان با ادامه اعتراضات سراسری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشدید تدابیر امنیتی در هند همزمان با ادامه اعتراضات سراسری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید