ترور هم مانع سفر ایرانی ها به ترکیه نشد!

به گزارش مجله گیتی رو، ترکیه یک بار دیگر دچار آشفتگی شد. سفارت آمریکا از روز سه شنبه در لاک حفاظتی فرو رفته؛ نمایندگی های ایران در این کشور نیز در حالت تعطیلی به سر می برند، روسیه تصمیم گرفته در رژیم لغو ویزا برای اتباع تُرک، تجدیدنظر کند، وزارت خارجه ایران هم اطلاعیه هایی را درباره خودداری از سفرهای غیرضروری به این کشور صادر نموده است، با این حال اما، سفر ایرانی ها به کشور همسایه کم و بیش و بدون توقف ادامه دارد.

ترور هم مانع سفر ایرانی ها به ترکیه نشد!

اگر علاقمند به سفر با بهترین ارزانترین تورهای کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

اگرچه طبق گزارش آژانس های ایرانی، شمار پروازها و تورهای ترکیه این فصل در مقایسه با سال گذشته کاهش چشمگیری داشته، اما ترور سفیر روسیه در آنکارا و التهابات داخلی در این کشور، آن چنان که باید ایرانی ها را از رفتن به ترکیه منصرف ننموده است. قیمت بلیت پروازها و تورهای ترکیه نیز در این چند روز تغییر چندانی نداشته، هرچند آژانس دارها می گویند که این مقصد روزهای زیان دهِ خود را سپری می نماید و تورهایش زیر قیمت عرضه می گردد.

به گزارش خبرنگاران، مدیر فروش تورهای ترکیه در یکی از آژانس های داخلی می گوید: حوادث اخیر در ترکیه آن چنان بازار سفر ایرانی ها را تکان نداده است، چون همه سفرها به این کشور جنبه تفریحی ندارد، خصوصا در این فصل که خیلی ها برای کار و تجارت به ترکیه می فرایند. این قشر معمولا کمتر برنامه سفرشان را تحت الشعاع اتفاقات منطقه ای قرار می دهند. دست کم در یک سال اخیر که این گونه بوده است.

بهروز صفری ـ عضو هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان تهران ـ نیز به خبرنگاران می گوید: تحولات چند روز اخیر ترکیه مقداری در تقاضای سفر به این کشور تاثیر گذاشته، اما آنقدر محسوس نبوده است. البته الان فصل سفر به ترکیه نیست، ولی به هر حال مدتی می گردد که پروازهای این مقصد تحت الشعاع قرار گرفته و تعداد آن ها کاهش یافته است.

او نیز به انگیزه تجاری و کاری بعضی ایرانی ها برای سفر به ترکیه اشاره می نماید و ادامه می دهد: به خاطر نزدیکی تعطیلات نوروز، بسیاری برای خرید پوشاک به این کشور می فرایند و سفر آن ها کاملا جنبه تجاری دارد و معمولا هم اتفاق هایی شبیه آنچه به دنبال ترور سفیر روسیه در آنکارا اتفاق افتاده، برنامه آن قشر را دست مایه تغییر قرار نمی دهد.

هر چند صفری اشاره می نماید که حجم سفر ایرانی ها به ترکیه در چندماه اخیر کاهش داشته و در ادامه اظهار می نماید: تعداد پروازها نسبت به سال گذشته کمتر شده، برای مثال سال گذشته یکی از شرکت های هواپیمایی ایرانی همین موقع هفته ای چهار پرواز به ترکیه داشت و حالا دو پرواز در هفته. البته تورِ کنسل شده مثل زمان کودتا نداشته ایم، اما تعداد سفرهای تفریحی به این کشور کمتر شده است، ما سال پیش همین موقع هفته ای 1500 مسافر به ترکیه می فرستادیم و حالا 300 مسافر.

او در پاسخ به این که چرا با وجود این کاهش تقاضا، قیمت تورها و بلیت پروازها تغییر چندانی ننموده است؟ می گوید: به نظر من قیمت ها همینطوری هم پایین است. بیشتر آژانس ها با ضرر کار می نمایند، شرایط تغییر نموده است، از یک طرف ناامنی کشورها و از سوی دیگر پایین آمدن توان خرید مردم. ما واقعا در حال ضرر دادن هستیم، اما چون سر و کارمان با سفر خارجی است، این چالش برای مسؤولان چندان اهمیتی ندارد.

وی به قیمت تورهای ترکیه، ارمنستان و گرجستان اشاره می نماید و می افزاید: وقتی پیغامی دریافت می کنید که قیمت تور گرجستان را 600 هزار تومان اعلام نموده، مطمئن باشید آژانس برای آن ضرر داده است، چون ما پروازهای این مقاصد را معمولا چارتر نموده ایم و اگر نتوانیم بفروشیم یعنی همه پول مان را از دست داده ایم، پس چاره ای جز فروش زیرقیمت تور نداریم.

اما مدیر یکی دیگر از آژانس های عمده فروش تورهای ترکیه به خبرنگاران می گوید: سفر به ترکیه مدت ها است با کاهش تقاضا همراه شده، برای همین خیلی واضح نمی توان درباره تاثیر مقطعی ترور سفیر روسیه در آنکارا بر تصمیم مسافران ایرانی نظری داد، مخصوصا آن که الان فصل سفر تفریحی به این کشور نیست و بیشتر مردم با انگیزه های کاری و تجاری و یا دیدارهای خانوادگی به این کشور مراجعت دارند که آن ها هم مجبورند به این سفر بفرایند.

ایرانی ها پس از شکرآب شدن روابط روسیه و ترکیه مهم ترین گردشگران این کشور به شمار می آیند، دولت آنکارا در یک سال اخیر همواره مشوق هایی را رو نموده تا گردشگران ولخرج ایرانی را که معمولا تحت تاثیر ناامنی های منطقه ای قرار نمی گیرند، حفظ و حتی رفت وآمدشان را تقویت کند.

آن ها پس از کودتا و برقراری تورهای ایران به مقصد ترکیه که برای یک ماه ممنوع شده بود، نیز وعده هایی دادند که هنوز عملی نشده است، وعده هایی برای تامین امنیت گردشگران و همینطور جبران خسارت آژانس های گردشگری ایران در شب کودتا و تغییر قراردادهای آژانس ها که دست مایه آن خسارت های اقتصادی شد. ترکیه به روسیه نیز اجرای بخشی از این وعده ها را متعهد شده بود، اما دولت روسیه پس از ترور دیپلماتش بیان کرد که ترکیه باید اقدام بیشتری برای تامین امنیت افرادی که به این کشور سفر می نمایند، انجام دهد، برای همین هم تا زمان فراهم شدن شرایط لازم و اتخاذ تدابیر امنیتی پیشگیرانه از سوی ترکیه، مذاکرات لغو نظام ویزا برای شهفرایندان این کشور را متوقف می نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 792

به "ترور هم مانع سفر ایرانی ها به ترکیه نشد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترور هم مانع سفر ایرانی ها به ترکیه نشد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید