بدنبال کسب صندلی ریاست شورای جهانی صنایع دستی برای ایران هستیم

به گزارش مجله گیتی رو، ایرنا/ براساس سخنان معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، بدنبال کسب صندلی ریاست شورای جهانی صنایع دستی برای ایران هستیم.

بدنبال کسب صندلی ریاست شورای جهانی صنایع دستی برای ایران هستیم

پویا محمودیان در آیین اختتامیه رویداد بین المللی هفته صنایع دستی ایران و تجلیل از کارآفرین فعال صنایع دستی که با حضور مدیران کل معاونت صنایع دستی وزارتخانه و مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان به صورت حضوری و مدیران کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ها به شکل ویدیو کنفرانس برگزار گردید، گفت: مجبور شدیم تا اختتامیه این رویداد را بدلیل شرایط کرونایی کشور و رعایت پروتکل های بهداشتی به شکل محدود و مجازی برگزار کنیم.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار پیرامون اینکه بدنبال کسب صندلی ریاست شورای دنیای صنایع دستی برای ایران هستیم، داشت: رویداد بین المللی هفته صنایع دستی ایران برای نخستین بار در حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی با هدف گذاری تعیین و با بخشهای متنوعی از جمله وبینار، سخنرانی و کارگاه های مختلف صنایع دستی، بازگویی قصه های کارآفرینان پیروز در حوزه صنایع دستی، معرفی رشته های صنایع دستی، روستاها و شهرهای دنیای صنایع دستی و فروشگاههای برتر حوزه صنایع دستی ایران در فضای مجازی برگزار گردید.

محمودیان توضیح داد: در این رویداد بین المللی 58 میهمان خارجی از کشورهای ایتالیا، روسیه، یونان، دانمارک، هلند، مالزی، ایرلند، اسپانیا، برزیل، آلمان، سنگاپور، پرتغال، کانادا و... شرکت کردند.

محمودیان گفت: برگزاری این رویداد برای افراد خارج از مرزهای کشور به زبان انگلیسی طراحی شده بود و هدف از برگزاری آن، فراهم کردن زمینه برای کسب صندلی ریاست شورای دنیای صنایع دستی برای کشورمان است با توجه به اینکه ایران از سال 1347 یکی از کشورهای مهم و فعال شورای دنیای صنایع دستی است.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور ادامه داد: این رویداد بین المللی، قدرتمندی و ظرفیت های ایران را در حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی نشان داد. بعلاوه سعی کردیم روابط خود را با سایر افرادی که در حوزه صنایع دستی در دنیا فعالیت می نمایند، توسعه دهیم و دوستی هایمان را عمق دهیم و با سایر افراد تأثیرگذار و پیروز در این حوزه هم ارتباط تازه برقرار کنیم.

محمودیان ارتقای صندلی صنایع دستی ایران را در دنیا، پررنگ شدن نقش ایران در حوزه سیاست گذاری فرهنگی هنری دنیا، توسعه بازارهای صنایع دستی و ایجاد بازارچه های تازه را از دیگر اهداف رویداد بین المللی هفته صنایع دستی ایران اسم کرد و اضافه نمود: جوانان تحصیلنموده و افراد صاحب نظر مبتکر زیادی در حوزه صنایع خلاق، صنایع دستی و هنرهای سنتی در کشور فعال هستند.

وی توضیح داد: ما می توانیم به اسم کشور مدعی در حوزه سیاست گذاری فرهنگی در دنیا حضور داشته باشیم و سیاست گذاری در حوزه صنایع خلاق را به سوی صنایع دستی سوق دهیم. بعلاوه با معرفی ظرفیت ها و توانمندی های صنعتگران و هنرمندانمان در این رویداد، به ایجاد بازارهای تازه صنایع دستی یاری کنیم.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور اظهار کرد: در این رویداد بین المللی در پی این بودیم تا بستری منسجم برای تعامل و به اشتراک گذاشتن تجارب جمعی میان هنرمندان و اقتصاددانان مطرح حوزه صنایع دستی ایجاد کنیم، خوشبختانه این موضوع محقق شد.

محمودیان گفت: رویداد بین المللی هفته صنایع دستی ایران به ایجاد شبکه برای ذی نفعان و هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی یاری می نماید تا آنها بتوانند یکدیگر را پیدا نمایند و بشناسند؛ بعلاوه این شبکه موجب هم افزایی آنها خواهد شد، بطوریکه تأثیرات آن در آینده نمایان می گردد.

محمودیان با اشاره به استقبال زیاد شرکت نمایندگان از رویداد بین المللی هفته صنایع دستی ایران گفت: در خاتمه این رویداد پیشنهادهای زیادی از سوی میهمانان مانند برگزاری رویدادها و بازارچه های مشترک صنایع دستی به شکل مجازی، همکاری های مشترک علمی و ایجاد کنسرسیومی متشکل از صاحب نظران حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی دنیا در بعد ایده پردازی و اجرایی مطرح شد که مورد قبول همگان نهاده شد.

وی اضافه نمود: برگزاری رویداد بین المللی هفته صنایع دستی ایران نشان داد، هنر، تحریم ناپذیر است. صنایع دستی و هنرهای سنتی به اسم زبان صلح و تعامل بوده و موجب همبستگی میان کشورهای می گردد و از آن می توانیم در حوزه سیاست های هنری و فرهنگی استفاده کنیم.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور توضیح داد: بازخوردهای خوبی از سوی ایرانیان مقیم خارج از کشور برای برگزاری این رویداد بین المللی داشتیم که نشان از تأثیرگذاری آن دارد. بسیاری از اقتصاددانان دهه های پیش رو را از آن اقتصاد صنایع خلاق می دانند، صنایع دستی و هنرهای سنتی یکی از ارکان صنایع خلاق کشور است. قطعا به هم افزایی صنایع دستی با سایر ارکان صنایع خلاق فکر خواهیم کرد.

محمودیان بعلاوه در این مراسم حمیدرضا ششجوانی دبیر علمی رویداد بین المللی هفته صنایع دستی، مدیران و کارشناسان معاونت صنایع دستی، بانوان هنرمند و برگزیده کارآفرین فعال صنایع دستی و تمام افرادی که در برگزاری این رویداد بین المللی یاری کردند تا موجب ارتقای صنایع دستی و قدرتمندی ایران گردد، قدردانی و تشکر کرد.

کارآفرینان اجتماعی قادرند تا به حل بخشی از مسائل دولت یاری نمایند

حمیدرضا ششجوانی در این مراسم گفت: کارآفرینان اجتماعی مانند سایر کارآفرینان بدنبال سود زیاد نبود، بلکه بدنبال حل خلاقانه مسئله اجتماعی بوده که اقشار کم عایدی جامعه با آن درگیر هستند. در این شرایط کشور، منابع خلاقانه تازه که این کارآفرینان اجتماعی ایجاد می نمایند، امید را به کشور و به این افراد برمی گردانند و تزریق می نمایند.

دبیر علمی رویداد بین المللی هفته صنایع دستی اضافه نمود: کارآفرینان اجتماعی قادرند تا به حل بخشی از مسائل دولت یاری نمایند؛ کارهایی که آنها در حوزه صنایع دستی انجام می دهند، دارای ویژگی هایی همانند کاربر در مقابل سرمایه بر است. صنایع دستی کاربر بوده و نیازی به وارد کردن دستگاه های تخصصی ندارد و دانش آن را مردم کشورمان دارند، سرمایه بالقوه را به عایدی تبدیل می نماید و مزیت های نسبی را در کشور افزایش می دهند.

دبیر علمی رویداد بین المللی هفته صنایع دستی توضیح داد: نمونه پیروز کارآفرینان اجتماعی در دنیا زیاد است. این کارآفرینان اجتماعی که در حوزه صنایع دستی فعالیت می نمایند، توانستند به بهبود زندگی مردم و اقشار کم عایدی یاری نمایند.

صنایع دستی فرهنگ جامعه را متجلی کند

فریدون فعالی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان هم در این مراسم با تشکر از معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور و دست اندرکاران برگزاری این رویداد بین المللی در ادامه گفت: بسیار شاد هستم، بانوان کارآفرین فعال صنایع دستی استان کرمان می توانند موجب مباهات این استان شوند؛ هنر را دمیدن روح در کالبد جسم بی جان می دانم، صنایع دستی را به اسم سرمایه اجتماعی، فرهنگی، مفهومی ترین و کاربردی ترین هنر کشور می دانم که می تواند بخشی از فرهنگ یک جامعه را متجلی کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمان اضافه نمود: اتفاق خوبی که در استان کرمان رخ داد، بحث پشتیبانانی است که به شکل حقیقی، مشخص و فعالان مالی در حال شکل گیری است. این نوید را می دهم با برنامه ریزی که در استان کرمان اجرا شده از ظرفیت مشخص های مالی که به اسم پشتیبان هستند، استفاده کنیم. شاید در سالهای قبل این موضوع مطرح بود، اما در حوزه صنایع دستی و گردشگری کمتر بروز و ظهور پیدا نموده است.

فعالی توضیح داد: اگر سال جاری 12 هزار شغل در برنامه ایجاد مشاغل خرد برای مشاغل خانگی استان کرمان در نظر گرفته شد، بخش عظیم آن در حوزه صنایع دستی تعریف شده است؛ تسهیلاتی که بانک رسالت به هنرمندان صنایع دستی به شکل قرض الحسنه پرداخت می نماید، موجب انسجام شده و کار دولت را راحت تر نموده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمان اسم کرد: مشخص های مالی تحت اسم مسئولیت های اجتماعی که دارند، از صنایع دستی حمایت می نمایند و حمایت آنها باید منجر به فراوری زنجیره ارزش گردد، یعنی زنجیره ارزش در بخش صنایع دستی باید در استان کرمان تکمیل گردد.

او ادامه داد: پنج پرونده پته کرمان، حصیربافی قلعه گنج، فرش راور، فیروزه شهر بابک و چاقوی راین برای ثبت شهرهای ملی تهیه و آماده شده است.

استان سیستان و بلوچستان در بخش صنایع دستی ظرفیت های بسیاری دارد

علیرضا جلال زایی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان گفت: این استان بواسطه ظرفیت هایی خاصی که دارد و با توجه به اینکه 51.5 درصد جمعیت آن روستانشین هستند، به اسم یکی از استان های پهناور کشور، ظرفیت های صنایع دستی آن بسیار است. به امید خدا با اهتمامی که معاونت صنایع دستی دارد ظرفیت های دیگر استان را به منصه ظهور و اجرا برسانیم.

مسعود حلاج پور، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان در ادامه بیان نمود: شادیم در سال گذشته با حمایت معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی توانستیم در سطح کشور پنج روستا و شهر استان گیلان را ثبت ملی کنیم. انجام این کار موجب می گردد تا در آینده نزدیک صاحب برندسازی، هویت بخشی شویم.

منبع: همگردی
انتشار: 18 مرداد 1400 بروزرسانی: 18 مرداد 1400 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1835

به "بدنبال کسب صندلی ریاست شورای جهانی صنایع دستی برای ایران هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بدنبال کسب صندلی ریاست شورای جهانی صنایع دستی برای ایران هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید