با کولرهای گازی فرسوده خداحافظی کنید

به گزارش مجله گیتی رو، از سال گذشته موضوع تعویض کولرهای گازی فرسوده مطرح شد که تا به امروز معطل تصمیم شورای اقتصاد مانده بود اما گویا دوباره این طرح برای تصمیم گیری روی میز قرار گرفته و به نظر می رسد که این بار تصمیم جدی برای اجرای این طرح اتخاذ شود.

با کولرهای گازی فرسوده خداحافظی کنید

به گزارش مجله گیتی رو، ، شدت مصرف انرژی در ایران بسیار بالاتر از استانداردهای جهانی است که نشان از مصرف بی رویه انرژی در بخش های مختلف جامعه دارد؛ همچنین قیمت پایین انواع حامل های انرژی و وجود یارانه دولتی در این بخش، هزینه اتلاف انرژی را در ظاهر اندک و ناچیز و در نتیجه بی تاثیر نشان می دهد و فرهنگ صرفه جویی و مصرف بهینه را کمرنگ کرده است.

در طول سال های اخیر، مصرف برق در بخش های مختلف رشد چشمگیری داشته است تاجایی که رشد حدود 10 درصدی مصرف برق در کشور در مقایسه با متوسط جهانی (2 تا 3 درصد)، صنعت برق را درخصوص سرمایه گذاری و احداث نیروگاه و شبکه های انتقال و توزیع نیروی برق با مشکل روبرو کرده است.

سیستم های سرمایشی که در ایران مورد استفاده قرار می گیرند، در نقاط مختلف متفاوت است، از جمله سیستم هایی که عمدتاً در مناطق جنوب و شمال کشور به علت آب و هوای گرم و مرطوب مورد استفاده قرار می گیرند، می توان به کولرهای گازی اشاره کرد. در حال حاضر حدود 70 درصد از خانوارهای ایرانی از کولرهای آبی و یا گازی برای خنک کردن محیط زندگی خود استفاده می کنند و این در حالیست که توان کولرهای آبی در حدود 500 وات و در مورد کولرهای گازی بالغ بر 2000 وات است.

به طور کلی می توان گفت با فرض کارکرد 1440 ساعت در سال، کاهش مصرف سالانه انرژی به ازای یک دستگاه 1440 کیلووات ساعت خواهد بود بدین ترتیب با ارتقای رتبه مصرف انرژی در کولرهای گازی می توان تا 4000 مگاوات پیک مصرف را کاهش داد. با در نظر دریافت این نکته که مصرف انرژی کولرهای گازی بسیار بیش تر از کولرهای آبی راندمان بالاست، دلایلی چون رشد فزاینده بازار کولرهای گازی در کشور و عدم استفاده از الگوی صحیح پیاده سازی سامانه های سرمایشی موجب افزایش سهم برق مصرفی بخش سرمایش ساختمان ها شده است اما این در حالی است که در بسیاری از شهرها و اقلیم های کشور ، استفاده از کولر آبی با توجه به میزان دما و رطوبت، بهترین گزینه است.

تعویض یک میلیون کولرگازی و صرفه جویی 2 میلیارد مترمکعبی گاز

از سوی دیگر این روزها مصرف گاز در کشور نیز رکوردار شده است، از این رو وزارت نیرو برنامه تعویض یک میلیون کولرگازی به منظور مدیریت مصرف صحیح انرژی در دستور کار خود قرار داده و اعلام کرده است که این تعویض موجب صرفه جویی 2 میلیارد مترمکعبی گاز می شود. رضا اردکانیان - وزیر نیرو - نیز در این باره گفته که این طرح از مناطق گرمسیری شروع و طی سه سال با همکاری سازندگان داخلی 600 اشتغال مستقیم و 1800 اشتغال غیرمستقیم ایجاد خواهد کرد.

وی با بیان این که حدود 21 هزار مگاوات مربوط به اوج بار در هر سال به دلیل دستگاه های سرمایشی است و هرچه راندمان این دستگاه ها بهتر شود، برق کمتری مصرف خواهد شد، در نتیجه کشور به احداث نیروگاه کمتری نیاز دارد، اظهار کرد: همچنین با اجرای این طرح، می توان زمینه صادارت گاز صرفه جویی شده را با نرخ صادراتی فراهم کرد.

به گفته وی، بیش تر سوخت مصرفی نیروگاه ها، گاز است؛ بنابراین با کاهش نیاز کشور به احداث نیروگاه، صرفه جویی قابل ملاحظه ای در مصرف گاز صورت می گیرد. علاوه بر این براساس گزارشات وزارت نفت، میزان مصرف گاز خانگی به ویژه در فصل سرما بسیار است که این مصرف بر صادرات گاز و تولید برق در نیروگاه ها تاثیر منفی دارد، اگر میزان مصرف گاز خانگی کنترل نشود، ممکن است نیروگاه ها برای تولید برق با مشکل روبرو شده و نقصان برق و روبرو با خاموشی خسارت قابل توجهی را ایجاد کند.

موافقت شورای اقتصاد اخذ شد

روز دوشنبه جلسه شورای اقتصاد برگزار شد و اسحاق جهانگیری با اشاره به پیشنهاد وزارت نیرو برای اجرای طرح جایگزینی کولرهای گازی فرسوده، گفت: طرح هایی که در راستای افزایش راندمان و صرفه جویی در مصرف انرژی باشد، طرح هایی مثبت و سازنده هستند؛ چرا که در مقطع فعلی که با محدودیت های منابع مالی روبرو هستیم، اجرای اینگونه طرح ها می تواند در اقتصاد ملی نقش موثر ایفا کنند. بنابراین باید برای صرفه جویی انرژی به ویژه گاز برنامه ریزی شود.

به نظر می رسد که اجرای این طرح در مرحله جدی تری قرار گرفته و به زودی شاهد عملیاتی شدن آن خواهیم بود تا شاید از این طریق میزان مصرف انرژی در ایران کاهش یابد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 813

به "با کولرهای گازی فرسوده خداحافظی کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با کولرهای گازی فرسوده خداحافظی کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید