بازگشت بدون نتیجه هیئت مذاکره کننده اقلیم کردستان از بغداد، پیش بینی نماینده سابق از دوپاره شدن اقلیم

به گزارش مجله گیتی رو، هیئت مذاکره کننده اقلیم کردستان عراق پس از چهار روز حضور در بغداد و مصاحبه با جریان های عراقی، بدون حصول توافق به اربیل بازگشت.

بازگشت بدون نتیجه هیئت مذاکره کننده اقلیم کردستان از بغداد، پیش بینی نماینده سابق از دوپاره شدن اقلیم

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، یک عضو هیئت مذاکره کننده اقلیم کردستان عراق از بازگشت این هیئت به اربیل خبر داده است.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

عبدالحکیم خسرو اعلام کرده است که این دور از مذاکرات نتیجه خاصی به دنبال نداشته و هیئت کُردی بار دیگر به بغداد سفر خواهد کرد.

به گفته وی، دور آینده مذاکرات هیئت اقلیم کردستان در بغداد در خصوص تحویل 250 هزار بشکه نفت روزانه، ادامه مصاحبه با جریان های عراقی و کمیسیون اقتصادی مجلس این کشور در خصوص بودجه پیشنهادی سال 2021 خواهد بود.

در دو هفته گذشته، هیئت اقلیم کردستان دو بار به بغداد سفر کرده و با وجود مذاکرات متعدد با مسئولین و جریان های مختلف عراقی، هنوز توافقی میان حکومت اربیل و دولت مرکزی عراق حاصل نشده است.

احتمال دو پاره شدن اقلیم کردستان عراق

یک نماینده سابق مجلس محلی اقلیم کردستان عراق از احتمال دو پاره شدن این منطقه خبر داده است.

آری هرسین که نماینده سابق حزب دموکرات کردستان عراق به رهبری مسعود بارزانی بوده است، به رسانه های محلی گفته است که در خوشبینانه ترین حالت، اقلیم کنونی کردستان به دو اقلیم تقسیم خواهد شد.

وی گفته است که سیستم دو اداره ای که قبل از 2005 در مناطق تحت نفوذ حزب دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی وجود داشته است هنوز هم پا برجاست و نمی توان گفت که بار دیگر این سیستم حاکمیتی به اقلیم برمی گردد بلکه آنچه در انتظار اقلیم کردستان کنونی است، تبدیل آن به دو اقلیم مجزا است.

این سیاستمدار کُرد اعلام کرده است که اختلافات و تفرقه سیاسی میان جریان های اقلیم به اوج رسیده است و تا به امروز اتفاق نظری در خصوص مسائل این منطقه وجود نداشته است.

درخواست اعضای کُرد کمیسیون اقتصادی مجلس عراق از حکومت اربیل

4 عضو کُرد کمیسیون اقتصادی مجلس عراق از مسئولین حکومت اقلیم خواسته اند که در خصوص مذاکرات اربیل - بغداد و مسائل بودجه ای اظهارنظر نکنند.

این نمایندگان با اشاره به مذاکرات خود با فراکسیون های مختلف مجلسی عراق، گفته اند که اظهارات غیر آگاهانه مسئولین اقلیم، فرایند برخورداری این منطقه از سهم تعیین شده در لایحه پیشنهادی بودجه سال 2021 را با چالش جدی روبرو کرده است.

نمایندگان کُرد همچنین اعلام کرده اند که برهم صالح رئیس جمهوری عراق، فراکسیون های کُردی و هیئت مذاکره کننده اقلیم کردستان همگی در تلاش هستند که لایحه پیشنهادی بودجه دولت عراق با سهم تعیین شده اقلیم کردستان در مجلس این کشور به تصویب برسد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 12 اسفند 1399 بروزرسانی: 12 اسفند 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1553

به "بازگشت بدون نتیجه هیئت مذاکره کننده اقلیم کردستان از بغداد، پیش بینی نماینده سابق از دوپاره شدن اقلیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشت بدون نتیجه هیئت مذاکره کننده اقلیم کردستان از بغداد، پیش بینی نماینده سابق از دوپاره شدن اقلیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید