ایران و افغانستان بر ضرورت کنترل مرز های مشترک تاکید کردند

به گزارش مجله گیتی رو، وزیر خارجه کشورمان و محمد حنیف اتمر در بیانیه ای مشترک بر ضرورت نظارت و کنترل دقیق و موثر بر مرز های مشترک توسط نیرو های مرزبانی دو کشور تاکید کردند.

ایران و افغانستان بر ضرورت کنترل مرز های مشترک تاکید کردند

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان و محمد حنیف اتمر بیانیه ای مشترک منتشر کردند.

متن کامل این بیانیه به توضیح ذیل است:

جناب آقای محمد حنیف اتمر، سرپرست محترم وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی افغانستان به تاریخ 9911/4/9 در راس هیاتی بلند پایه جهت یک دیدار رسمی دو روزه به تهران سفر کرد. جناب آقای اتمر و اعضای هیئت همراه در این سفر علاوه بر دیدار با وزیر محترم امور خارجه، با مشاور محترم شورای عالی امنیت ملی، وزیر محترم داخله / کشور، وزیر محترم انرژی / نیرو و وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی ایران دیدار کردند.

در این دیدار ها طرفین در قالب هشت کمیته کاری شامل کمیته های سند جامع، قانونمند سازی اقامت اتباع، همکاری های مرزی، کار، آب، همکاری های فرهنگی، انرژی و صحت / بهداشت در مورد توسعه و گسترش مناسبات دو کشور در ابعاد مختلف بحث و گفتگو کرده و به نتایج زیر دست یافتند:

1- به منظور نهادینه سازی و ساماندهی روابط دوجانبه، طرفین بر ضرورت تداوم مذاکرات نهایی سازی سند جامع همکاری های راهبردی دو کشور و آماده سازی سند مذکور برای امضای روسای جمهور ظرف سه ماه موافقت نمودند.

2- جمهوری اسلامی ایران ضمن استقبال از فرایند صلح با مالکیت و رهبری دولت و مردم أفغانستان، اعلام آمادگی کرد تا در صورت درخواست جمهوری اسلامی افغانستان، ظرفیت و امکانات خود را برای تسهیل فرایند مذاکرات بین الافغانی و میزبانی از این مذاکرات به کارگیرد.

3- طرفین بر ضرورت کاهش خشونت ها در افغانستان با هدف اعتماد سازی و ایجاد فضای مثبت به منظور شروع هرچه سریعتر مذاکرات بین الافغانی، دستیابی به آتش بس دائمی و برقراری صلح پایدار تاکید کردند.

4- با توجه به اهمیت اجماع منطقه ای و بین المللی جهت برقراری صلح و امنیت در افغانستان، طرفین بر تقویت همکاری ها و مشورت های منطقه ای و بین المللی و فعال شدن ظرفیت های موجود در منطقه با هدف تسهیل مذاکرات و حمایت از نظام جمهوری اسلامی افغانستان تاکید نمودند. به این منظور ضرورت شکل گیری یک ابتکار منطقه ای با موضوع أفغانستان و اشتراک کشور های همسایه و مشارکت سایر کشور های تاثیرگذار و نقش سازمان ملل متحد در پشتیبانی از فرایند صلح بین الافغانی تفاهم کردند.

5- طرفین با اشاره به همکاری و هماهنگی خوب دو کشور در مجامع بین المللی و موضوعات مورد علاقه و دغدغه های مشترک از جمله حقوق بشر و حمایت از حقوق اتباع، بر تداوم این همکاری ها در آینده تاکید نمودند.

6- طرفین بر ضرورت تقویت همکاری ها در بخش های رسانه ای جهت اطلاع رسانی و ارتقاء سطح تفاهم متقابل افکار عمومی دو کشور تاکید نمودند. در این رابطه همکاری های رسانه ای دو کشور در آینده توسعه خواهد یافت.

7- با توجه به اشتراکات فراوان در حوزه میراث تاریخی تمدنی دو کشور، مقرر شد وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران اطلاعات و فرهنگ جمهوری اسلامی افغانستان و نیز وزارتخانه های آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران و معارف جمهوری اسلامی افغانستان در زمینه اجرای برنامه های مشترک در حوزه میراث مشترک زبانی، دینی و فرهنگی و نیزهمکاری های آموزشی، اقدامات لازم به عمل آورده و اسناد مربوط به این برنامه ها و همکاری ها را تدوین و مبادله کنند.

8- در مورد حوادث اخیر که باعث تلفات بشری شده، با جزییات بحث و گفتگو انجام شده و جانب ایران از پیشرفت تحقیقات به جانب افغانستان معلومات داد و هر دو جانب توافق نمودند که تدابیر را به منظور جلوگیری از وقوع چنین حوادث اتخاذ کنند.

9- به کمیته های امنیتی- سرحدی و قانونمند سازی حضور اتباع دو طرف در خاک یکدیگر وظیفه سپرده شد تا در راستای تامین امنیت سرحد مشترک دو کشور برای جلوگیری از تردد غیر قانونی و قاچاق انسان و کالا ها تدابیر لازم را اتخاذ کنند. در این ارتباط طرفین لزوم حضور نیرو های امنیتی افغانستان در پاسگاه های مرزی تخلیه شده آن کشور و نیز تسهیل صدور ویزا جمهوری اسلامی ایران را مورد توجه قرار دادند.

10- به منظور تسهیل تردد اتباع و وسائل نقلیه و کالا ها بین دو کشور، در جریان سفر جناب آقای اتمر یادداشت تفاهم همکاری های مشترک برای رعایت مقررات بهداشتی بین المللی در گذرگاه های مرزی (جاده ای، ریلی، هوایی و دریایی) بین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران و وزارت صحت عامه جمهوری اسلامی افغانستان به امضا رسید.

11 - دوطرف اعلام نمودند در چارچوب سند جامع همکاری های راهبردی، با امضای یک توافقنامه دوجانبه، ضمن سامان دادن به حضور قانونمند نیروی کار افغان در جمهوری اسلامی ایران، مجوز های لازم را برای حضور فعالان مالی و نیروی های متخصص دو کشور در ایران و افغانستان فراهم کنند.

12- دو طرف بر ضرورت نظارت و کنترل دقیق و موثر بر مرز های مشترک توسط نیرو های مرزبانی دو کشور تاکید کرده و متعهد شدند از عبور غیر مجاز مرزی، قاچاق انسان، مواد مخدر و قاچاق هرنوع مواد دیگر به قلمرو یکدیگر جلوگیری بعمل آورند.

13- طرفین در مورد همکاری های مالی - بازرگانی منطقه ای و چند جانبه از جمله در حوزه ترانزیت و حمل و نقل توافق کرده و نقش بندر چابهار به عنوان موتور محرک همکاری های تجاری- ترانزیتی در منطقه را مورد تاکید قرار دادند.

14- طرفین همچنین لزوم فراهم آورن تسهیلات رفاهی در بنادر / پایانه های مرزی را مورد توجه قرار داده و به طور خاص توافق کردند در اسرع وقت جهت ترمیم زیر ساخت و آسفالت راستا عبور وسایط در مرز دوغارون به طور مشترک اقدام کنند.

15- دو طرف در مورد استمرار همکاری ها در حوزه انرژی، مخصوصاً انرژی های تجدید پذیر موافقت نمودند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 31 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1165

به "ایران و افغانستان بر ضرورت کنترل مرز های مشترک تاکید کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران و افغانستان بر ضرورت کنترل مرز های مشترک تاکید کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید