اومیکرون و بازی با آتش...

به گزارش مجله گیتی رو، نشریه اشپیگل در گزارشی به ظهور سویه نو ویروس کرونا موسوم به اومیکرون پرداخته و به طور خاص این سویه نو را مرموز تر از تمامی جهش های ویروس کرونا تا به امروز ارزیابی نموده است. اشپیگل در گزارش خود به طور خاص سویه اومیکرون را نمودی از فرایند تکاملی جهش های ویروس کرونا ارزیابی نموده و تاکید نموده که ساختار مرموز این سویه، بسیاری از داشنمندان و محققانِ ویروس شناسی را در خصوص نوعِ پدیده ای که با آن رو به رو هستند، با مسائل و تردید های جدی روبرو نموده و نگرانی ها در خصوص این سویه نو را به نحو قابل توجهی افزایش داده است.

اومیکرون و بازی با آتش...

نشریه اشپیگل در این رابطه می نویسد: سویه اومیکرونِ ویروس کرونا در تاریخ چهارم نوامبر امسال میلادی، برای نخستین بار شناسایی شد. یک دانشمند ویروس شناسی اهل آفریقای جنوبی برای نخستین بار سویه اومیکرون را در آزمایشگاهی در شهر دوربان این کشور شناسایی کرد. ساختار خاص این ویروس در جریان آنالیز نمونه های آزمایشگاهیِ مرتبط با مبتلایان به ویروس کرونا، تا حد زیادی توجه وی (دانشمند مذکور) را جلب کرد و در نهایت او را به سویه نو اومیکرون رساند. یافتن موارد متعدد دیگر از سویه اومیکرون به وسیله دانشمند مذکور و تیم پزشکی همراه وی در آزمایشگاهی در دوربان آفریقای جنوبی، عملا موجب شد تا آن ها زنگ خطر را به صدا در آورده و از ظهور سویه ای نو و البته خطرناک از ویروس کرونا خبر دهند.

به گزارش خبرنگاران، پس از این اعلام هشدار، سازمان بهداشت دنیای نسبت به شیوع سویه نو ویروس کرونا هشدار داد و نمونه های مرتبط با سویه اومیکرون و ساختار ژنتیکی آن، برای دانشمندانی در اقصی نقاط دنیا ارسال شد. البته که جمع بندی تمامی دانشمندان و آزمایشگاه های دنیا تقریبا مشابه بود: ظهور سویه ای نو از ویروس کرونا با ویژگی هایِ خاص و منحصر به فرد. در این رابطه حتی این نکته تعیین شده که پیشتر صد ها نفر نیز به این سویه نو از ویروس کرونا (اومیکرون) مبتلا شده اند. در این رابطه، مقام های بهداشت و درمان آفریقای جنوبی گفته اند: ما تنها در دو هفته ابتدایی ماه نوامبر، روزانه 200 تا 300 مورد ابتلا به سویه نو ویروس کرونا را در سرتاسر آفریقای جنوبی ثبت کرده ایم. اوج گیری این سویه نو حقیقتا نگران نماینده است... در این رابطه بعضی دانشمندان آفریقای جنوبی ابراز نگرانی کرده اند که شاید سویه اومیکرون، هیولای خطرناک باشد و تبعات وحشتناکی را با خود به همراه داشته باشد.

ویروس کرونا نشان داده که ویروسی با جهش های متعدد است با این حال جهش نو و ایجاد سویه اومیکرون این نگرانی را ایجاد نموده که شاید روز های سختی در آینده در راه باشند. در این راستا، محققان در اقصی نقاط دنیا در روز های اخیر شدیدا مشغول پژوهش و مطالعه هستند تا شاید بتوانند اطلاعات بیشتری را در خصوص سویه اومیکرون کسب نمایند. در این راستا، شاید مهمترین سوال در خصوص سویه اومیکرون این باشد که آیا واکسن های موجود، در برابر آن ایمنی لازم و کافی را ایجاد می نمایند؟ آیا سویه اومیکرون از سویه دلتا، با سرعتِ به مراتب بیشتری منتقل می شود؟ و در نهایت سویه نو ویروس کرونا تا چه اندازه افراد را بیمار می نماید؟ همه این ها سوال هایی هستند که هنوز دانشمندان ویروس شناسی نتوانسته اند برای آن ها جواب های تعیینی را بیایند. جدای از این ها، ساختار ژنتیکی سویه اومیکرونِ ویروس کرونا نیز هنوز چندان برای محققان شناخته شده نیست. اینطور به نظر می رسد که سویه اومیکرون تا حد زیادی ویژگی های بسیاری از جهش های قبلی ویروس کرونا را در خود دارد و عملا به ترکیبی خطرناک رسیده است. ترکیبی که پژوهشگران و محققان تا به امروز آن را مشاهده نکرده اند.

باید توجه داشت که جهش های ویروسی به چند شکل می توانند در یک ویروس ایجاد تغییر نمایند: آن ها می توانند یک ویروس را تهاجمی تر و یا مُسری تر نمایند (نظیر سویه دلتا)؛ و یا به ویروس یاری می نمایند تا به جهش های فَرار دست بزند و از ایمنی هایی که علیه آن در بدن افراد وجود دارند و یا ایجاد می شود، فرار کند.

اومیکرون همه جا هست

سویه اومیکرون به طور همزمان تمامی ویژگی های یک جهش ویروسی خطرناک را دارد. این سویه می تواند افرادی را که پیشتر مبتلا به ویروس کرونا شده اند و از آن بهبود یافته اند و یا آن هایی که علیه ویروس کرونا واکسینه شده اند را هدف قرار دهد. از سویی، اومیکرون می تواند بیش از تمامیِ دیگر سویه های ویروس کرونا، مُسری تر باشد. جدای از این ها، هنوز تعیین نیست که آیا سویه اومیکرون، افراد مبتلا را با بیماریِ شدیدتری رو به رو خواهد نمود و یا اندازه ایجاد بیماری از سوی آن خفیف تر خواهد بود.

در این رابطه، مری بوشمن ویروس شناس از دانشگاه هاروارد می گوید: هیچکس نمی داند که جهش های فراوانِ ویروس کرونا در دنیا واقعی چگونه عمل می نمایند... متاسفانه ما بر اساس داده هایی که در اختیار داریم نمی توانیم میان قابلیت و سرعتِ انتقال سویه اومیکرون، فرارِ ایمنی آن و بسیاری از عوامل دیگر، تمایز قائل شویم.

در شرایط کنونی، سویه اومیکرون با سرعت قابل توجهی در اقصی نقاط دنیا پخش می شود. این سویه حتی در افرادی که در آفریقا نبوده اند نیز مشاهده شده است. به عنوان مثال در آلمان، 12 مبتلا به سویه اومیکرون تا به امروز تایید شده اند. در کشور هایی نظیر آفریقای جنوبی و بوتسوانا نیز سویه اومیکرون تا حد زیادی سویه غالبِ دلتا را به سویه ای قدیمی تبدیل کرده که این مساله نشان می دهد این سویه می تواند بیش از هر جهش و سویه دیگر ویروس کرونا که تا به امروز شاهد آن بوده ایم، قدرت داشته باشد.

آنچه سویه اومیکرون را بیش از هر چیز دیگری خطرناک می نماید این است که اولا از توان ایجاد عفونت بیشتری در بدن بیماران برخوردار است و در نقطه مقابل نیز به خوبی سیستم ایمنی بدن را فریب می دهد و می تواند برای بیماران ایجاد آسیب کند. مسائلی که در نوع خود سویه اومیکرون را به سویه ای خطرناک تبدیل می نمایند. در این رابطه ویروس شناسان از اقصی نقاط دنیا نسبت به پیامد های مخرب و ویرانگر سویه اومیکرون، هشدار های جدی داده اند.

در شرایط کنونی، سه نظریه و دیدگاه متفاوت در خصوص ریشه های ظهور و پیدایش سویه اومیکرون مطرح می شود. اول، سویه اومیکرون سویه ای جهش یافته از سوی های دلتا، آلفا، و یا دیگر سویه های ویروس کرونا نیست. از طرفی با توجه به ساختار ژنتیکی سویه اومیکرون، واضح است که ریشه های ظهور اومیکرون به حدودا بهار سال 2020 میلادی بر می شود. جدای از این ها، ظاهرا این سویه مدت های طولانی وجود داشته، اما کشف نشده است.

در این زمینه یک فرضیه ای که مطرح می شود این است که احتمالا ویروس در ابتدا، حیوانی را مبتلا کرده و قبل از اینکه مجددا به انسان ها بازشود، جهش های بیشتری را تجربه کرده است. جدای از این ها، بعضی بر این باورند که شاید سویه اومیکرون برای نخستین بار در کشوری ضعیف ظهور کرده که همین مساله شناسایی آن را سخت و مشکل کرده است. در این راستا، ویروس شناسان می گویند: ظهور سویه ای نظیر اومیکرون یک شبه اتفاق نمی افتد و قطعا زمان بَر است. از این رو ما باید بفهمیم که چرا این سویه تا به امروز شناسایی نشده است. در این میان، نکته خطرناک در خصوص سویه اومیکرون این است که این سویه نوعی فرایند تکاملی جهش های ویروس کرونا را نمایندگی می نماید که این مساله می تواند برای آینده بسیار خطرناک باشد و باید برای آن سیاست ها و برنامه های تقابلیِ تعیینی را طراحی و اجرایی کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 10 بهمن 1400 بروزرسانی: 10 بهمن 1400 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 2026

به "اومیکرون و بازی با آتش..." امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اومیکرون و بازی با آتش..."

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید